МОРА ЛИ АТЛЕТСКА СТАЗА УСРЕД ТВРЂАВЕ? Изградња комплекса у Деспотовом граду револтирала грађане Смедерева
Добијена дозвола од Републичког завода за заштиту споменика културе
Највећа средњовековна равничарска тврђава у Европи и последње велико дело српске архитектуре из овог периода, Смедеревска тврђава, добија нови "украс" - атлетску стазу.
Солидарност као приоритет - Меридианбет хуманитарним акцијама обезбедио донације за болнице широм Србије
Обележавамо дан Свете Петке Трнове: Да вам не би ТРНУЛЕ РУКЕ целе године данас НИКАКО НЕ СМЕТЕ ОВО ДА РАДИТЕ
Снажно невреме у Краљеву НАПРАВИЛО ПОТОП: Аутомобили под водом, канализација препуна
Њена намена неће бити да Смедеревцима омогући рекреативно бављење спортом, јер велики број њих трчи иза зидина овог здања, већ је у питању професионална атлетска стаза, чије коришћење неће бити доступно свима и која ће по потреби бити претварана у својеврстан атлетски стадион.
И док се челници Града диче овим појектом, грађани Смедерева се већ дуги низ година питају да ли овакав објекат треба да буде смештен у оквирима једног од најлепших споменика културе који Србија има.
Пројекат дуго постоји, камен темељац изливен је још пре осам година, а атлетска стаза у Деспотовом граду већ је изграђена. Уложено је чак 60 милиона динара, а претходних дана у Смедереву се увелико прича о наставку радова који ће за циљ имати изградњу атлетског стадиона - усред тврђаве из 15. века.
Градски оци наводе да је стаза једна од најмодернијих и најлепших, према стандардима Светске атлетске федерације, а чини се, још нема одговора да ли ће заиста бити претворена у стадион и зашто је као локација за њену изградњу изабрана баш тврђава.
Фотографија атлетске стазе која се налази иза зидина Великог града Смедеревске тврђаве изграђеног пре готово шест векова, а која се претходних дана масовно проширила на друштвеним мрежама, поново је активирала полемику да ли градња стадиона на простору тврђаве представља "понос Смедереваца" и "јединствен и врло атрактиван атлетски објекат на свету", како тврде његови заступници из локалне самоуправе или пак "скрнављење споменика" и "уништавање културне баштине", како тврди велики број грађана Смедерева.
"Какав је проблем изградити стадион на било којој ливади?", "Скрнављење споменика и тежак кичерај", "Настављају уништавање сваког трага наше историје", "Не могу да верујем!, "То по сваку цену треба спречити! Смедеревска тврђава је место где заиста можеш да осетиш трагове прошлости", "Због изградње стазе тврђава никад неће моћи на УНЕСЦО листу", "Скандалозно", били су само неки од коментара грађана Смедерева.
Смедеревци се питају колико је новца уложено у овај пројекат и због чега он није усмерен у обнову кула тврђаве и друге неопходне радове које ће овом здању омогућити да се нађе на листи Унесца, на шта се већ деценијама чека.
Такође, Семдеревска тврђава није само један од најзначајнихих културних споменика у нашој земљи, већ и својеврсно археолошко налазиште.
Осамдесетих година на овом простору, након уклањања фудбалског терена који се тада налазио у тврђави, пронађени су остаци цркве из 10. века. За археолошка истраживања централног дела варошког бедема Смедеревске тврђаве, издвојено је два и по милиона динара, а за изградњу атлетске стазе 60 милиона.
Поставља се питање шта још то иза својих зидина она крије и да ли је изградња стазе нарушила неко налазиште или ће, евентуално, у случају неког проналаска, стаза морати да буде уклоњена?
Дозвола само за аматерску атлетику, не стадион
Директор Регионалног завода за заштиту споменика културе Смедерево Дејан Радовановић каже да пројекат већ дуго постоји, али да је атлетска стаза првобитно требало да буде намењена за аматерско бављање атлетиком, а не професионално.
- Још 2001. године је кренула прва иницијатива, па је то одбијано до 2012, тада је урађен пројекат. По ингеренцијама, када је у питању споменик културе од изузетног значаја какав је Смедеревска тврђава, онда Републички завод за заштиту споменика културе издаје услове и сагласности на пројекте. Тада је прихваћено да се уради пројекат за изградњу атлетске стазе, не стадиона, битна је разлика, и то за аматерско бављење атлетиком - каже Радовановић.
Градоначелница Смедерева др Јасна Аврамовић каже да изглед тврђаве изградњом стазе није нарушен, те да стадиона неће бити, осим у случају одржавања поједниних манифестација када ће бити постављане монтажне трибине, додајући да жели "да заврши ту причу".
- Стаза је изграђена од 60 милиона динара донације, од тога је три милиона дао град. По њој неће бити могуће возити тротинете, ролере, шетати кућне љубимце. Стаза мора да се сачува. То је био празан простор и за изградњу је добијена дозвола од Републичког завода за заштиту споменика културе. Трибине ће бити постављане ако ту буду биле одржаване неке манифестације, али монтажне. Тврђава се не уништава, сачувано је све тако како јесте - каже Аврамовићева.
МИСТЕРИОЗНИ ПОМОР РИБЕ У ЈАДРУ: Истрага је у току, постоје две теорије
ГНУСНИ ЧИН БЕСРАМНОГ ДИВЉАШТВА У СРБИЈИ: Двојица дечака пушкама гађали птицу у гнезду и притом уживали
ЖИВОТНА ИСПОВЕСТ ДР ПРЕДРАГА КОНА: "Био сам спреман да дам руку за многе који ме пљују"
Поздрав са Бигарских водопада: Један од бисера Старе планине
ШОКАНТНА СЦЕНА У НОВОМ САДУ: Мушкарац скочио са крова зграде, ево како се дочекао (ВИДЕО)