ОГЛАСИЛА СЕ СПЦ НАКОН ШТО ЈЕ ПОМЕНУТА У РЕЗОЛУЦИЈИ ЕП: "Дубоко разочаравајуће"
Српска православна црква (СПЦ) саопштила је данас да одлучно одбија став Европског парламента чијом Резолуцијом је стављена у улогу узрочника "напетости међу етничким групама на Западном Балкану како би распирила сукобе и поделила заједнице", што је, како истичу, потпуно супротно чињеницама и залагању Цркве у свакодневном животу.
Из СПЦ поручују да нису изненађени, али су, свакако, кажу, дубоко разочарани неоправданим помињањем у поменутом документу о спољном уплитању у све демократске процесе у Европској унији, укључујући дезинформисање, засновано искључиво на дубоким историјским предрасудама и тенденциозно креираним стереотипима.
- Црква се без престанка моли за мир, гради мир и подстиче свој верни народ да зацељује ране прошлости, унапређује поверење и гради мостове сарадње са суседима, без обзира на то како се моле и ком народу припадају - навели су.
Истичу да је квалификовање СПЦ у Резолуцији ЕП супротно овим необоривим и опште познатим чињеницама, даје нетачну слику и резултате који нису у складу са циљевима због којих је основана и постоји Европска унија, судећи бар по њеним прокламованим начелима и званичним документима, а то су мир, правда и слобода за све.
- Дужни смо да појаснимо и заиста зачуђујуће стављање у негативан контекст питања заштите традиционалних породичних вредности, за које се Српска црква залаже на исти начин како то заиста чини и Руска православна црква, као и све остале помесне Православне цркве без изузетка, али, ни најмање различито, и Католичка црква, као и неке Цркве Реформације - наводи се у saopštennju СПЦ.
У прилог томе, као пример, наводе заједничку изјаву папе Фрање и патријарха Кирила дату на Куби, као и низ изјава које је папа Фрања, као и његови претходници, дао заједно са патријархом Вартоломејем, којима и католици и православни заједно реафирмишу породицу као природно средиште живота човека и друштва.
СПЦ ЖЕЛИ ДА ПОМОГНЕ НАЈУГРОЖЕНИЈИМА: "Решили смо да упутимо материјалну помоћ нашој браћи у Украјини" - рекао је патријарх Порфирије
ВАЖАН САСТАНАК ПРЕДСЕДНИКА И ПОГЛАВАРА СПЦ: Вучић се састао са патријархом Порфиријем (ФОТО)
ВИОЛИН ОМИЉЕНИ ВЛАДИКА ПОЗИВА НАРОД ДА ПОДРЖИ ВЛАДЕТУ! Након састанка са Григоријем изјавила да СПЦ НЕ ПОСТОЈИ
Истичу да се слична начела о браку налазе и у исламу, као, наравно, и у јудаизму.
- За Српску православну цркву ово су елементарне и уједно универзалне антрополошке вредности на којима опстаје или пада не нека нација, држава или унија него људска цивилизација, тако да се не могу мењати у зависности од мишљења било ког политичког форума или друштвене групе - наводе из СПЦ.
Указују да Црква, како у свом бићу тако и у својој друштвеној делатности, није по себи ни конзервативна ни либерална.
Она, кажу, не чува ни стари систем вредности зато што је стар нити убрзано хрли да прихвати нови приступ човеку и окружењу у којем он живи, и то зато што је нов.
- Насупрот томе, својим јеванђелским и христоцентричним системом вредности Црква је, независно од времена и простора, увек савремена. То значи, да она у сваком времену припада вечности и свом времену, увек сведочећи неповредивост достојанства човека као иконе Божије, и труди се да учествује у свему ономе што је добро, истинско, честито и непролазно... - поручују.
За СПЦ је, кажу, подједнако тешко разумети зашто се у поменутој Резолуцији као споран помиње однос између државе и Цркве.
- Свако ко се имало интересује за ово питање зна да се Српска православна црква залаже, што је у доброј мери уређено конкретним законима у државама где врши своју мисију, за начело кооперативне одвојености Цркве и државе - поручују и додају:
- Овакво деловање СПЦ засновано је на демократским принципима и процедурама и то ради добра свих - државе, Цркве и свих грађана - без обзира на то да ли су верници или нису - наглашавају.
СПЦ пита да ли треба подсећати да је управо такво уређење заступљено и у државама Европске уније у чијем парламенту је донесена Резолуција.
Најзад, истичу да нити постоји нити може да постоји уплитање, било са Истока било са Запада, у фундаментална питања мира и саживота, која се налазе у средишту интересовања, рада и ангажовања СПЦ .
Поручују да ће Црква наставити да се једином Миротворцу, Христу Распетом и Васкрслом, моли за мир међу људима који живе на овом простору и целом свету.