ДАНАС СЛАВИМО СВЕТОГ КЛИМЕНТА АНКИРСКОГ: Испоштујте обичаје, а ово НИКАКО немојте узимати у руке
Овај светитељ је живео повучено, уздржавајући се од било каквог ужитка и трудећи се да победи своје телесне слабости.
Верници се данас сећају живота и дела Свештеномученика Климента, епископа анкирског и светитеља који је пострадао у доба цара Диоклецијана почетком 4. века. Српска православна црква и њени верници данас славе празник посвећен Светом свештомученику Клименту Анкирском.
ТАЊИ СУ РЕКЛИ ДА НЕЋЕ ПРЕЖИВЕТИ, АЛИ ЈЕ ОНА ПОБЕДИЛА СВЕ! Кома, неколико операција и борба за ГОЛИ ЖИВОТ - нису је спречили да поново стане на СВОЈЕ НОГЕ! (ФОТО)
ВОДОСТАЈ РЕКЕ ЈЕ НИЖИ, ЗНАТЕ ЛИ ШТА ТО ЗНАЧИ? Човек из тима који тражи Матеја открио НОВЕ ДЕТАЉЕ
ПОЗИВ ЗА КРАГУЈЕВЧАНЕ ДА УЖИВАЈУ У ВЕЧЕРИ МУЗИКЕ: Композитор Дејан Крсмановић вечерас у UMMUS
Рођен је 258. године, у граду Анкири од оца незнабошца и мајке хришћанке. Његова благочестива мајка Ефросинија прорече своме сину мученичку смрт и остави овај свет када Клименту беше дванаест година. Климент се још као младић прочуо као велики доброчинитељ и свети човек. Иако је био веома млад, причало се да поседује “старачку мудрост” па су и многи старији људи долазили и од њега тражили савете и помоћ.
Овај светитељ је живео повучено, уздржавајући се од било каквог ужитка и трудећи се да победи своје телесне слабости. Предање каже да се хранио само хлебом и зељем, и да целог живота није појео ниједну животињу.
Беседа на данашњи дан говори о ангелском стању светитеља:
"А који се удостоје добити онај свет, више не могу умрети, јер су као анђели.
Тако говори онај који зна и који га је видео. Шта има да сумњамо више браћо?"
Ово сведочанство указује на то да они који се удостоје онога света и васкрсења више не могу умрети, већ су бесмртни као и Анђели Божији.
Према наводима старих списа, од свих светитеља "никад нико од постања света" није мучен тако сурово и страшно као Свештеномученик Климент. Догодило се ово у време прогона хришћана од стране цара Диоклецијана. Провео је двадесет осам година на мукама и по тамницама, али се он није одрицао хришћанске вере.
Према легенди постоји једна занимљива прича из живота овог светитеља – Када је Климент доведен пред цара Диоклецијана у Рим, цар је пред њега поставио на једну страну разна оруђа за мучење, а на другу дарове, одликовања, одела, новац… Онда је рекао светитељу да бира.
Свештеномученик Климент је без размишљања изабрао оруђа, а мучење које је уследило било је страшно – комад по комад меса откидан му је с тела, "тако да су се кости белеле испод", наводе списи.
Римски војници су Климента коначно убили 312. године у цркви у Анкири и то док је као архијереј служио црквену службу. Његове мошти и данас почивају на овом месту, где многобројни верници долазе јер се верује да су чуда Светог Климента безбројна и велика.
Чудеса Светог Климента и народна веровања
Зато што је велики део свог мученичког живота провео у затвору и мучењу, у неким крајевима Србије верује се да на данашњи празник нико не би требало да дира ножеве и остале оштре предмете како не би "повређивао" ране Светог Климента.
Такође, иако данас није црвено слово, требало би избегавати тежак, физички рад и сређивање дома већ дан провести са породицом и пријатељима и на овај начин прославити успомену на живот и велика дела Свештеномученика Климента.