СПЦ УПОЗОРАВА ВЕРНИКЕ! Ближи се велика српска слава, морате размишљати о КОРОНИ - поштујте савете и будите безбедни
Како у време пандемије прославити Светог Николу, највећу крсну славу у земљи, питање је које мучи готово све грађане јер "пола Србије слави, а пола иде на славу".
Ако је нешто добро, за наук и поуку током језиве пандемије ковида, то је да ћемо се за Светог Николу вратити прослави крсне славе у својим домовима и да поштујући епидемиолошке мере нећемо придавати већи значај гозби него основним елементима славе: славској свећи, колачу, житу и вину.
Др Ристић објашњава: У каквој вези су црева и имунитет и како да спречимо инфекцију
"СВОЈИМ ОЧИМА САМ ВИДЕО КАКО СЕ ЉУДИ ПАТЕ У БОЛЕСТИ" Исповест владике Атанасија након прележане короне
ЗА 30 ДАНА ПОКРЕЋЕМО ПРОИЗВОДЊУ РУСКЕ ВАКЦИНЕ? Став лекара јасан - Србија испуњава све потребне услове
У томе се слажу и Српска православна црква (СПЦ) и епидемиолози.
Света водица
Прота Стојадин Павловић, директор Патријаршијске управне канцеларије са четрдесетогодишњим искуством верске службе, упозорава све вернике да приликом обележавања крсне славе воде рачуна о пандемији ковида.
- Због короне ове године свештеници и парохијани или свечари који славе крсну славу имају интензивнију комуникацију. Тако су се свештеници јављали својим парохијанима 15 дана уочи славе да се договоре да ли и када да му дођу у кућу да свете водицу. Такође, договарају се да ли ће и када доносити славско жито, свећу, колач и вино у цркву на освећење. Како се не би стварале гужве у цркви, парохијани могу да закажу термин за освећење - објашњава Павловић.
Ипак, како каже, због пандемије корона вируса свештеници не инсистирају да се свети водица у дому и носи славско жито, колач, свећа и вино у цркву.
Једна особа да донесе колач за више породица
- Многи имају болесне укућане или чланове породице у болници, многи се плаше или једноставно нису у могућности за то. Зато постоји могућност и да, на пример, млађа особа однесе славско жито у цркву за више породица као што се некада радило за удаљена села. Наравно, благослов постоји и ако у кући члан породице или близак човек породице уз кадионицу и свећу прочита молитву и преломи колач – наглашава Павловић.
Саговорник апострофира како је посебно важно да број гостију буде смањен у складу са епидемиолошким мерама. Подсећања ради, забрањено је окупљање више од пет особа у затвореном простору.
- Због тога домаћин може славити славу у више термина у два дана и да у тим терминима нема више од пет гостију. Али оно што је за наук, поуку и корист јесте да се Срби враћају традиционалном православном обележавању славе у својим домовима. Да неће правити од славе гозбу и придавати већи значај гозби у односу на основне елементе славе: славску свећу, колач, жито и вино. Неће славити славу у ресторану са 150 гостију, што никако није у духу вере - просветљује Павловић и додаје да је Србин славио славу у свим временима и ма где се налазио, чак и у рову.
Савест најважнија
И чланови Кризног штаба скрећу пажњу јавности на све опасности бахате прославе крсне славе.
- У овој ситуацији јасно је да је све препуштено некој савести. Ипак, свако славље треба да буде такво да не дође до заражавања - каже др Предраг Кон
Његов колега професор Бранислав Тиодоровић позива да се Свети Никола прослави као што је обележен Аранђеловдан.
Строге мере
- Мере за славу Свети арханђел Михаило су се, ипак, поштовале. Слављен је, пре свега, у породичном кругу. Онај ко је то славио шире, одмах је имао за последицу, после пет до седам дана, да се сви разболе. Има таквих случајева. И домаћин и гости били су у великом проблему – нагласио је Тиодоровић.
Како каже, за Светог Николу би окупљање требало да буде само породично.
- За Аранђеловдан нисмо запазили да се славило по кафанама, ресторанима... Сада апсолутно треба наставити тако. Врло је важно да буде само породично и уз поштовање строгих мера, уз растојање. Просторију треба прилагодити тако да свако буде на растојању од метар и по, да они који припремају храну одржавају добру хигијену - саветује проф. др Тиодоровић и додаје да не треба говорити људима да не славе славу јер је то "наша традиција која се чува".
Контролисати и кафане
Епидемиолог Радмило Петровић се залаже за појачану контролу на Светог Николу.
- Већи број инспектора би требало да иде да контролише да ли се поштује забрана окупљања већег броја људи. Не треба да иду од врата до врата, али у свакој месној заједници се зна ко је и ранијих година "вршио велика славља". Раније се славило и по кафанама, сад оне неће радити, али за сваки случај нек инспектори контролишу и те објекте - рекао је Петровић.
Казне до 150.000 динара
Ко организује журку или слави славу са више од пет особа у затвореном простору ризикује казну од 50.000 до 150.000 динара, на основу измена Закона о заштити становништва од заразних болести које су ступиле на снагу 13. новембра. Виновника овог прекршаја комуналној инспекцији или комуналној милицији могу пријавити и сами грађани.
Савети
- прослава у кругу породице
- славити два дана, у више термина
- до пет особа у једном термину
- члан породице да прочита молитву
- нема прослава по ресторанима
- окупљени да држе дистанцу
- често проветравање просторија