Списак лабораторија у којима се ради тестирање на корону: Ево где ће се широм Србије откривати смртоносни вирус
Уместо 300 до 400 тестова дневно, у наредних неколико дана тај број износиће 4.500, а после 9. априла чак 7.000.
Тестирање узорака на корона вирус, до пре неколико дана радило се само на Институту за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак", а уместо само у тој установи, тестирање се сада ради у још 4 лабораторије, а за неколико дана овај посао ће радити још две, па ће их бити укупно 7.
(УЖИВО) ПАНДЕМИЈА КОРОНА ВИРУСА: У Немачкој број заражених вртоглаво расте, тежак период за Америку, Србија уручила прве пакете помоћи РС
СНИМАК ЗБОГ КОГ СРБИЈА ПЛАЧЕ! Погледајте како су Новосађани ПОКАЗАЛИ ЉУДСКОСТ у овим тешким временима (ВИДЕО)
ЈАСНА ПОРУКА ДОКТОРКЕ КИСИЋ-ТЕПАВЧИЋ: Објаснила због чега Србија користи ПЦР тестове и зашто су они добри
Тако ће уместо 300 до 400 тестова дневно, у наредних неколико дана тај број износити 4.500, а после 9. априла биће драстично већи - 7.000.
Институт "Торлак"
У овој установи је до сада обрађено више од 3.000 узорака на COVID 19. Прва тестирања на COVID 19 у њој су почела још у фебруару ове године.
Институт "Торлак" је, према речима премијерке Ане Брнабић, радио 300 тестова дневно.
У Дирекцији за националне референтне лабораторије (ДНРЛ) у Батајници почело је тестирање узорака на корона вирус.
Реч је о Националној лабораторији Србије за безбедност хране у Батајници, која је после добијања акредитације, почела да ради у децембру 2019. године у оквиру Дирекције за националне референтне лабораторије, чиме је у потпуности заокружен систем безбедности хране у Србији.
У овој лабораторији, како је најавила премијерка Србије Ана Брнабић, дневно ће моћи да се обради 1.000 узорака, а тај број би у наредних неколико дана требало да се повећа на 2.500.
Институт за јавно здравље Војводине
Као што је раније и најавио покрајински секретар Зоран Гојковић тестирање је могуће и у Институту за јавно здравље Војводине и оно је почео да ради анализу брисева потенцијално заражених на корону. Он је за прошлу недељу најавио почетак масовнијег тестирања у Војводини.
Том приликом, објаснио је да ће се тестирати само грађани код којих постоји неки симптом болести.
Институт за јавно здравље Ниш
У Нишу је, такође, почело тестирање, рекао је за Telegraf.rs епидемиолог и саветник Института за јавно здравље Ниша проф. др Бранислав Тиодорвић.
У овом институту могуће је дневно урадити стотинак брисева.
Ветеринарски специјалистички институт Краљево
Због потребе повећаног обима тестирања на присуство корона вируса, Ветеринарски специјалистички институт у Краљеву почео је данас да обавља тај посао за пет округа у Србији: Рашки, Моравички, Златиборски, Расински и Шумадијски.
- Дневни капацитет је пар стотина узорака, према потреби може да буде и већи, а узорке ће нам на тестирање достављати заводи за јавно здравље са територије ових пет округа. Мислим да ћемо успети да задовољимо потребе испитивања са овог подручја - казао је Мишо Коларевић, директор Ветеринарског специјалистичког института у Краљеву за Регионалну телевизију Краљево.
Завод за биоциде
Лабораторија Завода за биоциде у Београду током ове недеље биће сертификована и почеће да ради тестове за утврђивање инфекције новим вирусом корона, изјавио је заменик градоначелника Београда Горан Весић.
Према његовим речима, у тој лабораторији радиће се 1.000 тестова недељно, а то ће омогућити да буде повећан број људи који се тестира.
Лабораторија у Клиничком центру Србије
У Клиничком центру Србије прави се нова лабораторија.
Она би требало да буде готова до 9. априла, када би требало и да почне са радом.
У њој би требало да се ради 870 ПЦР и 1500 брзих тестова.