КОРОНА СКРАТИЛА ЖИВОТНИ ВЕК ЦЕЛОГ СТАНОВНИШТВА: Срби ће живети годину дана мање?
Број умрлих у Србији у 2020. години порастао за 31,2 одсто
Након избијања пандемије корона вируса, укупно очекивано трајање живота у 2020. години пало је на 74,2 године, односно ниже је за једну и по годину у односу на 2019, рекли су за Euronews Србија из Републичког завода за статистику Србије.
БИТКА СЕ МОРА ДОБИТИ ПРЕ ЧЕТВРТОГ ТАЛАСА - ВАКЦИНИШИ СЕ! У Србију стигао нови контингент Фајзер вакцина
ОГЛАСИО СЕ СРПСКИ ДОКТОР ПОВОДОМ ТРАГЕДИЈЕ НА САРТИЈУ: "Таласи вас пошаљу на дно које никада не дотакнете ногама"
МЕЊАЈУ СЕ ИЗ ДАНА У ДАН - ЕВО ШТА НАС ЧЕКА: Које мере су тренутно на снази у земљама у којима Срби највише летују?
Посматрано по полу, дужина животног века мушкараца у 2020. била је 71,4 године и нижа за 1,7 година у односу на 2019, док је просечан животни век жена био 77,2, што је за 1,1 годину краће у односу на претходну годину.
Како наводе из РЗС, подаци ЕУРОСТАТ-а за 2020. годину такође показују да је након избијања пандемије, вредност очекиваног трајања живота при рођењу опала у већини држава чланица ЕУ.
Највећи пад бележи се у Шпанији (-1,6 година), у Бугарској (-1,5), затим у Литванији, Пољској и Румунији (-1,4). Као и у Србији, и у тим државама су мушкарци били више погођени, а највећи пад од -1,7 година очекиваног трајања живота забележен је код мушкараца у Бугарској.
На основу података о броју умрлих у Србији у периоду од јануара до маја 2021. године, који је износио 56.719 и, који је у односу на исти период претходне године, када је број умрлих био 43.244, већи за 31,2 одсто, може се очекивати наставак овог тренда и у 2021. години.
- Притом, треба имати у виду да се тренутно расположиви подаци о броју умрлих односе на првих пет месеци ове године и да је потребно испратити кретање овог показатеља током читаве године, да би се са прецизношћу могло израчунати очекивано трајање живота у 2021 - наводе из РЗС.
Број умрлих у Србији у 2020. години порастао за 31,2 одсто
- У Србији је очекивано трајање живота, посматрано с демографског аспекта, показатељ дуговечности људи и његова вредност одражава услове морталитета у којима популација живи - наводе из РЗС и додају да је у Србији после Другог светског рата снижавање смртности било континуирано и резултирало порастом очекиваног трајања живота новорођених.
Штавише, 2019. је достигнут максимум од 75,7 година за укупно становништво, што је скоро 16 година дужи век у односу на половину прошлог века.
Занимљиво је да је вредност очекиваног трајања живота од 2011. до 2019. у просеку расла за око 0,2 годишње. Значајнији пад забележен је само у 2020, али треба имати у виду да је у питању тренд забележен у готово свим земљама чланицама ЕУ и да је у директној вези са појавом пандемије.
Животни век краћи за годину и по дана и у САД-у
Животни век се скратио за годину и по у 2020. години и у Сједињеним Америчким Државама, подаци су америчког Центра за контролу и превенцију болести (ЦДЦ), а у великој мери је за то управо одговоран коронавирус. Ковид-19 је допринео смањењу очекиваног животног века на 77,3 године у 2020. години, са 78,8 година у 2019. години, према подацима Националног центра ЦДЦ-а за здравствену статистику, преноси "Вашингтон пост".
То је уједно и највећи једногодишњи пад од Другог светског рата, када се у периоду између 1942. и 1943. године, очекивани животни век смањио за 2,9 година.