Срби, Хрвати и Румуни имају исте претке: Сви смо потомци ОВОГ НАРОДА
Најсроднији народ Србима су Хрвати и Румуни. То потврђују генетичке анализе, и истовремено указују на то да сва три народа воде порекло од Дачана, који су на Балканском полуострву живели у античко доба.
Најсроднији народ Србима су Хрвати и Румуни. То потврђују генетичке анализе, и истовремено указују на то да сва три народа воде порекло од Дачана, који су на Балканском полуострву живели у античко доба.
ТМУРАН ДАН ПРЕД НАМА, БЕЗ КИШЕ Највиша дневна 8 степени, од викенда СНЕГ
Ово тврди публициста Јован Д. Марјановић у својој књизи ''Генетика старе и нове Европе - порекло народа југоисточне Европе'', која је недавно објављена. Као главни аргумент у прилог својој тврдњи, он се позива на заступљеност хаплогрупа и резултате савремених анализа гена које показују да око 70 одсто Срба потиче од античких народа који су у камено доба живели на Балкану, а да су остали наши сународници углавном словенског порекла.
- Већинска заступљеност И2 хаплогрупе међу Србима такође наводи на недвосмислен закључак да су наши преци староседеоци Балканског полуострва. Генетика је доказала генетску сличност свих народа на овом подручју - тврди Марјановић.
Осим тога, он наглашава и да су у досадашњим теоријама о пореклу Срба, Дачани потпуно занемарени:
- Историја, дакле, често ''заборавља'' да је ''цела'' Дакија, и она која је романтизована и она која није романтизована, ''пресељена'' јужно и западно од Дунава. То је подручје од Барање до Добруџе. Зато сви балкански народи, готово две трећине њих, имају гене који воде до староседелаца нашег полуострва. У тој чињеници крије се објашњење велике генетске сличности између Срба, Хрвата и Румуна.
ОВО ЈЕ НАЈВЕЋА СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА: Храм Рођења Пресвете Богородице у Обудовцу! (ФОТО)
Потврду за своје тврдње Марјановић проналази и у језику.
- Данашњи јужнословенски језици су у основи дачки, односно дачко-илирски, а ''надоградња'' потиче од словенских народа. Румунски језик данас звучи другачије, али и за то постоји објашњење. Треба знати да је Румунија и дан-данас ''пуна'' топонима типичних за јужнословенске језике. Осим тога, често се занемарује чињеница да су до почетка 19. века Румуни имали готово половину истих речи као Срби. Потом су, пре два века почели у свој говор да уносе француске речи - наводи Марјановић.
ИПАК ЋЕМО ЈОШ ПОМЕРАТИ САТОВЕ: Европска унија одложила одлуку о летњем и зимском рачунању времена
То је последица тадашње политике влашког, трансилванијског и молдавског племства и њихове тежње да докажу да су романског порекла, како би се заштитили од Руса и њиховог утицаја.