Србија и ЦЕРН: Оснивач у реду за пуноправно чланство
До краја 2018. Србија би требало да постане пунопоравна чланица ове научне организације
У симулацији Великог праска и многим другим експериментима Европске организације за нуклеарна истраживања (ЦЕРН) учествују и научници из Србије - захваљујући придруженом чланству у тој организацији.
Прочитајте и:
До краја 2018. Србија би требало да постане пунопоравна чланица ове научне организације, по други пут.
Као једна од република Југославије, Србија је била међу оснивачима ове организације 1954, али ју је напустила 1961, из „економских разлога", прича Петар Аџић, професор Физичког факултета у Београду и председник Комисије за сарадњу са ЦЕРН-ом.
После више од 50 година, у марту 2012. Србија се вратила у ЦЕРН, са статусом придружене чланице на путу ка пуноправном чланству.
Према резолуцији Савета ЦЕРН-а из 2010, свака држава која аплицира за чланство мора да прође кроз период придруженог чланства који може да траје минимално две, а максимално пет година, кажу у Министарству просвете, науке и технолошког.
Како објашњавају, поновним чланством Србија ће бити прва држава из региона која приступа ЦЕРН-у. На пуноправно чланство чекају Кипар и Словенија, док је Хрватска у фази апликације за придружено чланство.
Пуноправно чланство пружиће нове могућности, права, али и одговорности, сагласни су саговорници.
Можда и најважније - научници, инжењери, студенти, али и други стручњаци добиће могућност да се запосле у овој организацији.