"СРБИЈА ЈЕ ПОСТАЛА ЗЕМЉА ШАНСИ И МОГУЋНОСТИ" Валентино има најважнији задатак - тиче се свих младих људи (ФОТО)
Конкретни пројекти удружења покренути су након што је нелегално проглашена независност јужне српске покрајине Косова и Метохије.
Валентино Поповић, председник удружења "Уједињена Србија" које функционише по принципу "Млади за младе" и развија квалитетне омладинске пројекте кроз систем омладинског и студентског организовања и јача Националне стратегије за младе, каже за Србија Данас да 16 година даје о велики допринос развоју омладинске политике у Србији и кроз врло конкретне пројекте који се тичу едукације младих, организују летње кампове и студентска путовања.
Председник напомиње да се удружење бави и хуманитарним радом, јер сматрају да млади треба да имају свест и емпатију према људима којима је неопходна одређена врста подршке, па удружење развија и један вид социјалног организовања.
- Помажемо и друга удружења, а радимо и као асистенти за многе друге организације које не могу да се позиционирају када је у питању јавна сфера - наставља Валентино.
Конкретни пројекти удружења потичу још из 2008. године, са Факултета безбедности Универзитета у Београду, када су, како каже, терористи на Косови и Метохији прогласили нелегално независност Косова.
- Ми смо као млади студенти имали потребу да помогнемо нашим људима који су остали да живе на својим вековним огњиштима. Сами себи смо дали визију и знали смо да то није био крај, већ борба која тек почиње и да ће ако ми у нашим главама и срцима очувамо Косово и Метохију, самим тим оно и остати ту - присетио се .
Он је искористио прилику и да се захвали нашој владајућој структури на томе што добро балансирају спољну политику и да упркос великим притисцима и н "не гризу сваки мамац".
- Показало се као јако добро, а докле ћемо успети то да балансирамо... надамо се што дуже. Не могу да кажем да купујемо време, али радимо паметно, корак по корак - конкретизирао је.
Пројекти удружења су углавном били везани за Косово и Метохију, неки од њих су "Најлепше српске речи се пишу ћирилицом", Омладински форум "Власина"...
- "Најлепше српске речи се пишу ћирилицом" је пројекат који је имао за циљ да младе људе подстакнемо да очувају свој идентитет, културу, традицију, језик, писмо. То је јако важно јер смо доста избомбардовани другим писмима, као и англицизмима, германизмима, па самим тим не би било лоше да задржимо наше писмо које имамо јер је најлепше и потребно је да га сачувамо као званично писмо - рекао је.
Пројекти, попут "Косово и Метохија је душа Србије", су такође имали за циљ да подстакну размишљања младих у том правцу, али да то не буде исполитизовано, већ едукативно - да млади науче о својој историји, култури, пореклу...
- Имали смо доста резултата и успеха на ту тему, када смо расписали литерарни конкурс нама се јавило преко 7.000 младих људи из читаве Србије и Републике Српске. Ми смо за њих организовали дружења, семинаре на Копаонику, Златибору... Били су упућени једни на друге, они који су писали на ту тему из Бањалуке и они који су писали из Суботице и Врања, имали су прилику да се на једном месту сусретну и продискутују на заједничку тему. То је била круна целог тог пројекта - истиче он.
Сви пројекти су реализовани у сарадњи са државним институцијама и по благослову СПЦ, а на конкурс су се тада пријавили средњошколци, који су данас у разним институцијама или креирају унутрашњу и спољњу српску политику. Они су завршили факултете и остали овде.
- Дајемо доста као удружење да млади остану и опстану овде, треба им понудити једну нову димензију. Радимо на томе и да се наши људи врате из Немачке у Србију. Немачка јесте држава која је уређена, окупила је велики број људи из читавог света, међутим, чини ми се да и Србија у последње време постаје земља која даје све веће могућности за младе и то је јако битно. Можемо да препознамо Србију као земљу могућности, што је јако важно. Мислим да ће млади људи, не само из Србије, него и из иностранства, имати прилику да се опробају овде у неком свом бизнису, привреди или нечему другом. Тренутно је клима таква, а надам се да ће да ће тај курс да опстане и у наредном периоду, да ко жели, ко хоће и ко је заинтересован, он може да препозна свој живот овде у Србији. А ја бих рекао и нема лепшег места за живот - изјавио је Валентино.
Омладински форум "Власина" је пројекат који је развијен као универзитет у природи, где се млади људи окупљају, такође из различитих крајева Србије и других земаља где живе Срби. Развијен је концепт да све оно што би иначе радили у затвореном, неким хотелима, конференцијским сала пребацимо у природу.
- Сматрамо да је човек из природе, да је окренут ка природи и да на томе треба доста да потенцирамо. Имали смо великих резултата и добрих успеха у том смислу. На једном месту окупили преко 600 младих људи који су одушевљени, њихови коментари све говоре. Међу њима су студенти, али и људи који су завршили студије, а хтели су да чују нешто ново, јер на таквим догађајума учествују наши реномирани професори - наводи Поповић.
Председник удружења је истакао да је управо наша академска елита ауторитет, али на један позитиван начин, младим људима.
- Ја сам од својих професора доста научио и сазнао, а и данас учим исто тако. Не само што су непосредни, него су и у центру онога што се дешава око нас. Поред свог знања, они имају и доста искуства, они су педагози и психолози, све оно што је младом човеку потребно за укључивање у разне неке друштвене токове - изјавио је Поповић и додао да огромну пажњу и захвалоност треба дати нашим професорима, који су један прави ресурс.
Поповић је скренуо пажњу и на то да држава треба да обрати посебну пажњу на њих и да их стимулише да могу да имају одрешене руке и да раде на својим пројектима које иначе развијају.
Поента удружења је да се младим људима понуди нека нова димензија, нова вредност останка и опстанка у Србији.
- То треба потенцирати зато што онај ко жели да се бори, ко жели конкретно нешто да уради од свог живота и у својој заједници, он у овом тренутку има могућност. Мислим да је свима понуђена та шанса, да ли кроз пројекте из младих студенстких дана, да ли кроз породичне бизнисе које би држава или неке наше институције подржали... Мислим да је то већ нека друга слика у односу на оно што смо ми имали прилику да проживимо, у време када земља није била баш у добром стању. Данас имамо прилику да видимо да је то једна респектабилна земља, која се прилично поштује у иностранству. Која је, пре свега, доста урадила на домаћем плану, али има простора за још рада. Враћам се на то да је Србија земља могућности и треба искористити ту шансу - подвлачи он.
Удружења грађана "Грмовац"
Удружења грађана "Грмовац", настало је 2017. године. Доста људи избеглица населило се како у Грмовцу, тако и на Алтини, Бусијама. То су насеља која су подигнута оног момента када су наши људи дошли из крајева Републике Српске Крајине и БиХ (Републике Српске).
- Много је ту било проблема и дан данас их има, али пар година како смо се активирали и како су општина Земун и град Београд препознали оно што су потребе наших људи који живе у Грмовцу и дали свој неки свој допринос, успели смо нешто да урадимо. Конкретно, ми као удружење смо покренули неколико пројеката и манифестација - започео је Поповић.
Један од пројекта удружења грађана "Грмовац" су Илинданске свечаности, културна манифестација, везана за очување традиције и онога свега што повезује наше људе из Крајине. Покренули су и неколико еколошких акција, као и неколико акција забавног карактера.
- Једна од акција били су Госпојински сусрети, где људи могу да се окупе и друже и негују сећање... Наш народ је окренут ка нашој цркви, па смо имали доста пројеката који су везани за СПЦ, конкретно, за Епархију сремску, односно, за нашу парохију у Грмовцу, где су свештеник Владимир Милановић, наш парох, и грађани учествовали, кроз мобу и кроз финансије, колико год је ко могао. Ја се надам да ће у наредном периоду бити још доста пројеката - рекао је и додао да су град Београд и општина Земун су уложили новац и у неколико улица асфалтирајући их.
Удружење је највише окренуто социјалним проблемима са којима се сусрећу грађани Грмовца и уско је везано за потребе становништва које живи тамо. То је младо насеље, налази се на потезу од Добановаца према Шимановцима, са леве стране. Насеље има огромну перспективу, јер се налази на самом ауто-путу и за оне људе који желе да се баве привредом у правом смислу речи имају огромну могућност, а комуникацијски доста добро је повезано са градом.
- Грмовци су пре свега породично насеље које треба да се развија баш по том моделу, где је мир и тишина, а са друге стране је и могућност за бизнис из разлога што је доста ослоњено на град. Налазимо се у центру тих неких концентричних привредних кругова који је замишљен на неком вишем националном нивоу. Ту је и ваздушна лука и железнички чворови и друмске комуникације које иду од истока ка западу и обрнуто. Све то Грмовац доводи у центар збивања, а надам се да ће у наредном периоду то бити место које ће понудити много више неких садржаја људима који живе у њему. За сада их нема много, али се надамо и радимо на томе да их буде што више. И културних и других садржаја - испричао је председник удружења.
- Захваљујући председнику Србије Александру Вучићу данас млади у Србији имају могућности да планирају свој живот, породицу и да буду сигурни да ће институције урадити све како би им омогућили лепше место за живот - каже Поповић.
Агенција за питање младих
Поповић истиче да оно што младим људима, као законска регулатива фали, је њихова кућа, где ће имати своју институцију. Председник удружења је то навео као предлог и изразио надање да ће се око тога сложити и руководство Републике Србије.
- Пре свега, то је оснивање Агенције за питање младих, где ће млади поред свих осталих законских регулатива, имати ту неку заједничку кућу. То је негде моја идеја коју ми пар година развијамо, да све то што имамо ставимо под један заједнички кров, где млади људи, пре свега, могу да у правом смислу те речи кажу: "Да, ми сад имамо, заправо, апсолутно, шансу да урадимо нешто". Ми не смемо да дозволимо да се млади осипају из Србије, требало би да урадимо све што је у нашој могућности да доведемо до тога да наши људи остану у Србији, да ту планирају свој живот. То је обавеза свих државних институција и свих нас - подвукао је и додао да су млади нашњавећи ресурс који не треба да губимо.
- Капиталне инвестиције су битне, оно што се ради тренутно, што председник Вучић потенцира на томе - изградња ауто-путева и свега онога што је јако важно и нова радна места и нове инвестиције. Србија јесте земља могућности, а младима је потребна заједничка кућа која би окупила младе људе који су жељни да нешто ураде, конкретно за своју отаџбину, за своју државу. Хајде да вратимо поверење младих у државне институције - закључује Поповић.