КОРОНА ДОНЕЛА ЕПИДЕМИЈУ РАЗВОДА: Да ли су томе више допринеле погрешне одлуке или карантин?
"Пуцали" су чак и дугогодишњи сапутници
Ванредно стање и полицијски час због корона вируса су многе натерали да се зближе са породицом и боље упознају укућане, али код оних парова где већ неко време односи "шкрипе", дешава се управо супртно - брачни и породични психотерапетути и адовкати сведоче да је све више развода бракова.
ЈОШ ЈЕДНО ВЕЛИКО ОТКРИЋЕ У ВИМИНАЦИЈУМУ: Пронађена гробница стара 1.800 година, поглеђате чији остаци леже у њој
ЛЕТО СЕ НЕ ПРЕДАЈЕ: Познати српски метеоролог открива какво нас време очекује у наредних месец дана
Изгледа да пандемија корона вируса и свега онога што је у нашим животима променила постала и "убица" бракова, а тако смо дошли и до новог термина - "корона разводи".
Затвореност у кући и физичка дистанца повећали су ниво стреса и фрустрације код већине становништва, а то се одразило и на однос између брачних партнера, објашњава системски, партнерски и породични психотерапеут Јасминка Веселиновић.
- Атмосфера пуна страха и неизвесности за здравље и економски опстанак је на дисфункционалне брачне односе деловала неповољно и чинила их још дисфункционалнијим, повећало нетрпељивост и повећање разлика, а смањило толеранцију, разумевање, нежност и бригу - каже Веселиновићева и додаке да у овим условима "тешко подносимо и сами себе" па је развод логична последица.
Она је истакла да је брига за здравље и опстанак постала предоминантна и заузела место многим задовољствима.
- Тест зрелости, стабилности и уравнотежености је био на снази и још траје јер се корони не види крај у догледно време. У контексту брачно породичних односа расподела кућних обавеза и одговорности између партнера је чест камен спотицања у савременим околностима живљења. Уобичајено је у нашем контексту и балканској, традиционалној констелацији односа, да мушкарци мање раде у кући и око деце, а да већи део времена проводе ван куће. У свим друштвеним кризама, истраживања су забележила да се жене боље психолошки носе са изазовима криза од мушкараца - објаснила је Веселиновић.
Зашто се каже "ГЛУП КАО К*РАЦ"? Историја порекла ове речи води нас до једне ЖИВОТИЊЕ, а псовање није "СРПСКИ ИЗУМ"!
ДИРЕКТОР ЈУТЕ ПОРУЧУЈЕ: Направићемо притисак на амбасаду Грчке, тражићемо улазак са ПЦР тестом
Брзо венчање - брз развод
Оно што се данас често дешава јесте да се млади парови брзо одлуче за брак, али убрзо након тога долази и до развода.
- Млади брачни парови и парови средњих година у нашем контексту су склонији да брзо склапају бракове и да се још брже разводе и иначе па тако и у "времену короне" - каже Веселиновићева.
Истраживања, додаје, говоре да мушки и женски разводи немају исте разлоге нити исту друштвену конотацију.
- Они који потраже психотерапијску помоћ имају веће шансе да се помире и разреше кроз процес терапије неразрешене партнерске проблеме или да се разведу уз посредство медијације на довољно фер начин. Да би то било могуће неопходно је да у односу није присутан ниједан облик насиља или уцене - рекла је Веселиновић.
Уколико се не пронађе решење и развод буде једини излаз, треба напоменути да деца ту највише испаштају.
- Ако играју игре моћи, ко ће да победи а ко да изгуби, изгубиће само њихова деца. Из тог разлога ми радимо тако да пробају да разумеју другу страну, "уђу у ципеле оног другог", а зарад мира, дељења одговорности, зарад интереса њихове деце - истакла је она, али и додала да парови који немају децу се теже разводе, што је својеврстан парадокс.
"Сезона" развода
Јесен и период после новогодишњих празника свакако јесу време када и статистички гледано имамо највише развода, међутим, ове године порасту развода бракова кумовали су другачији разлози.
Навикли смо да по статистикама сваке године у септембру и јануару имамо више развода него у било којим другим месецима у годинама. Овај феномен је објашњен чињеницом да се људи чешће одлучују на развод после годишњих одмора или заједничких путовања за празнике.
Стручњаци су објаснили овај феномен речима да парови више времена проводе заједно на путовањима и практично бивају "осуђени" једно на друго када схвате да, ипак, њихов брак није складан.
Ако се људе разводе јер нису могли да се поднесу, примера ради, десет дана на одмору у Грчкој, колико се тек онда разводе после два месеца кућне изолације, питање је које се намеће.
Упознали се у изолацији, па им се то није допало
Адвокат Јованка Зечевић, каже да је заиста изолација од пролетос допринела да се разбукте захтеви за развод брака. Такође, она напомиње да корона није и једини фактор, али да је свакако најзначајнији.
- Изолација је дефинитивно довела до пораста развода бракова, јер боравећи једни са другима су схватили да не могу више заједно. А треба имати у виду и да чињеницу да се данашњи бракови склапају, лично мислим, много брже него раније. Обично је то неко друго стање или тренутна заљубљеност што људи не схватају. Међутим, дешавало се и да се разводе људи који су дуго у браку, који нису имали превише додира једно са другим због посла, обавеза... Па су се заправо сада у изолацији, да кажемо, упознали - каже Зечевићева.
Осим тога што су се неки супружници "упознали" тек у карантину, адвокатица Зечевић каже да постоји могућност и да је до "експлозије развода" дошло и због тога што судови пролетос нису радили или су радили у смањеном обиму.
- Сад, има ту и до тога што су током оног првог удара короне судови смањено радили и да је ту много тога остало неразјашњено и нису заказивана рочишта. Па се можда и то десило, да је у моменту сада све заказивано брже па се испоставило да је много тужби предато и раније, али су тек сад дошли на ред да се решавају. Тако да можда имао и двоструки феномен - напомиње адвокатица.
Да ли су овакве одлуке можда биле исхитрене и да ли је само стрес због епидемиолошке ситуације допринео томе да смо само нервознији и склонији кавги него обично? Да ли је могуће да су овакве одлуке донете напречац и да ли постоји могућност мирења међу посвађаним супружницима, Зечевићева каже да јој се из њене праксе то чини извесним.
- Како су неки парови ушли у брак брзо, тако ми се чини и да су ови разводи експресни. Јер како смо сви под језивим стресом тако су и те одлуке можда мало предухитрене. Можда ће се неки помирити и на суду, пошто постоје рочишта на суду где се покушавају мирења па ће се можда десити да људи ипак схвате да су то исхитрене реакције, а можда се и схвати да те непремостиве разлике дефинитивно постоје - објашњава ова београдска адвокатица.
Ретки споразумни разводи
Зечевић истиче и то да се парови ретко одлучују на споразумне разводе, већ су углавном то розводи према тужби. Према њеној причи, најтужнији део развода и који највише испашта су - деца. Не само због развода родитеља као таквог, него због тога што супружници, према њеном искуству, мало времена проводе договарајући се о начину организације виђања деце, већ више размишљају о подели имовине.
- Нажалост, ретки су споразумни разводи брака. Јер кад је споразумно онда морају да реше имовину, а то је један одсто случајева. Сви се углавном прегањају и то јако дуго траје. Такође, мислим да су жене одлучније када је у питању развод брака и више оне подносе тужбе за развод. После мужеви подносе контратужбе тражећи неко друго решење, у смислу дужег и чешћег виђања са децом - прича Зечевић.