СРБИЈА НА ИВИЦИ КАТАСТРОФЕ: Црни рекорди падају из дана у дан, а стручњаци тврде да најгоре тек долази
Прогнозира се да ће овај, до сада најнемилосрднији талас епидемије који је и почео раније него што се мислило, трајати дуже од претходна два
Последњих дана се суочавамо са најцрњим бројкама када су новооболели и преминули од короне у питању, те се закључак сам по себи намеће - трећи талас је суровији и бруталнији од претходна два, а крај му се и даље не назире. Оно што се, пак, ближи јесте пик или врх овог трећег таласа, а по свему судећи, десиће се у току наредних дана.
ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ ЗА НАРОД ОДУВЕК СВЕТАЦ: Умро је пре 11 година, а људи му се и данас исповедају на гробу
ПРЕВИШЕ СМО СЕ ОПУСТИЛИ! Још седам општина у Србији увело ванредне мере, за једну ствар посебне забране
БЕОГРАД БИ МОГАО ДА УЂЕ У ЦРНУ ЗОНУ! Шта се то дешава у престоници? Сваког дана по 10.000-20.000 заражених
Ево шта каже статистика.
Први талас је трајао од почетка марта до краја маја, прецизније 82 дана, а пик је био 37. дана, то јест 16. априла. Тог дана је било 445 заражених, а након тога крива је кренула да опада, те је у другој половини маја била поприлично заравњена.
Други талас је трајао дуже, 110 дана, од почетка јуна до средине септембра. Пик је уследио касније него у првом таласу, тачније 61. дана. Тог 26. јула број заражених је за 24 сата достигао 467.
Сурови трећи талас
Ако ове параметре упоредимо са истим за трећи талас који траје већ 60 дана, а највећи број новозаражених регистрован је јуче, 14. новембра са 3.822 новооболелих, јасно је да је тај број драстично већи него у прва два таласа. Стручњаци прогнозирају да ће овај, до сада најнемилосрднији талас који је и почео раније него што се мислило, трајати дуже од претходна два, а према ономе што смо и данас могли да чујемо од нашх стручјака, крива неће кренути силазном путањом још неко време.
Седам дана у новембру као цела четири месеца с почетка епидемије
Колико је овај трећи талас интензиван и јак, најбоље говори и податак да је у Србији за само првих седам дана новембра забележено укупно 12.232 нова случаја корона вируса. Поређења ради, од првог случаја регистрованог 6. марта па све до 14. јуна имали смо укупно 12.310 оболелих.
Епидемиолошка крива не престаје да расте и сада изгледа као да је трећи талас потпуно "потопио" прва два, а до које ће цифре да се пење на графикону и када ће најзад почети да пада зависи искључиво од поштовања епидемиолошких мера.
Државни секретар у Министарству здравља Мирсад Ђерлек тако је прогнозирао да се у наредних седам дана очекује даљи скок броја оболелих од корона вируса.
- Министарство здравља ће дати све од себе да сваком оболелом пружи потребну негу, као и болничко лечење, уколико је потребно - рекао је Ђерлек новинарима након конференције посвећене Светском дану дијабетеса.
"Ваљда ћемо неке мере да уведемо"
- Према садашњим слабим сигналима крај трећег таласа се види око 15. марта. Међутим, датум може да се приближи Новој години, али и да оде у април... - рекао је недавно проф. др Петар Кочовић током гостовања на ТВ Прва.
Наредних дана, како је рекао почетком ове недеље, очекује се врх или пик овог трећег таласа.
- Врх очекујемо у наредних десетак дана, а онда би требало да почне да пада број заражених. Може да "побегне" још неки дан, али неће да траје до Нове године. А ваљда ћемо и неке мере да уведемо - рекао је професор Кочовић.
Колико се вирус заправо брзо шири, показује и чињеница да смо се са за сада рекордним бројем новозаражених у једном дану сусрели већ у среду, дан након ове изјаве професора Кочовића. Поставља се питање када ће крива најзад почети да пада, а с обзиром на то да нам тек следе зимски месеци и хладније време које погодује ширењу вируса, неизвесно је да ли ће се то десити у скорије време.
"Овај талас трајаће знатно дуже"
Инфектолог Жарко Ранковић објашњава да, зима јесте "опасна", али и да што више заражених грађана имамо и зараза ће се лакше ширити, а самим тим и борба против пошасти дуже ће трајати.
- Овај талас трајаће драстично дуже из неколико разлога. Први је што смо већ дубоко загазили у јесен, а на прагу нам је и зима. То је доба године када и иначе експлодирају респираторне инфекције каква је и корона вирус. Са друге стране управо због тога што ће дани бити све хладнији и људи ће више боравити у затвореним просторијама. Самим тим, зараза ће се брже ширити и лакше наћи пут до човека. На све то, у јануару се очекује и судар короне и сезонског грипа који може да направи велике проблеме и од кога сви стрепимо - каже Ранковић.