Србија појачала борбу против сајбер криминала!
Информациона безбедност као једна од главних тема овогодишње конференције "Повежи се сигурно"
Штета од сајбер криминала износи 600 милијарди долара годишње у свету, и та сума је сваке године већа, указала је данас премијерка Ана Брнабић и истакла да технологија на дневној основи брзо напредује и да зато морамо константно да развијамо способност одговора на безбедносне изазове.
Прочитајте и:
Србија је, нагласила је, спремна да се суочи да изазовима у области информационе безбедности.
Брнабић је, на отварању конференције о вискотехнолошком криминалу и информационој безбедности "Повежи се сигурно", поновила да је дигитализација један од приоритета владе, али и приметила да поред свих прилика које дигитализација пружа, она доноси и сет нових ризика са којима морамо да се суочимо.
У том смислу, навела је да је Србија међу првима успоставила посебно Тужилаштво - за борбу против високотехнолошког криминала, као и посебно одељење у МУП-у за борбу против високотехнолошког криминала.
Навела је и податак да је прве године било 19 пријава, да би тај број раста годинама, па је прошле године било више од 2.000 пријава.
- МУП је више пута добио признање за међународну сарадњу у борби против сајбер криминала и то најбоље говори о решености Србије да се бори против тога - рекла је Брнабић.
Она је додала да српски МУП користи све канале међународне сарадње у борби против сајбер криминала, са Интерполом, Еурополом и регионалним органзиацијама, као и то да Србија у области информационох безбедности има регулативу усклађену са регулативом ЕУ, Конвенцијом Савета Европе и међународним стандардима.
Подсетила је да је, између осталог, донета Стартегија развоја информационе безбедности до 2020. године чиме је испуњена обавеза у процесу приступања ЕУ, да је 2016. усвојен Закон о информационој безбедности, а у оквиру РАТЕЛ-а формирана служба информациону безбедност и технологије, који је део међуанродне органзиације за сарадњу у тој области.
То, наглашава, говори да је Србија спремна да се суочи да изазовима у области информационе безбедности и да борбу против високотехнолошког криминала води са водећим европским земљама.
- Србија је посвећена свим облицима дигитализације и наставићемо да улажемо у то, како бисмо искористили све предности доба у коме живимо, а са друге стране, поносна сам што се активно боримо поротив свих претњи и што смо свесни свих претњи и што смо довољно рано почели против тога да се боримо - рекла је премијерка.
Навела је да је држава посевћена безбедности грађана, као и привреде и друштва у целини, у сваком простору, па и он-лајн.