СРБИЈА УВЕЛИКО ПРЕГРЕЈАНА, НАСТАВАК ЛЕТА ДОНОСИ КАТАСТРОФУ! Најновија истраживања упозоравају на оно што ТЕК СЛЕДИ, од топлотних удара до опасне ПАНДЕМИЈЕ
Док се суочавамо са овим екстремним временским приликама, поставља се питање какво нам лето доноси глобално загревање.
Климатолошкиња Ирида Лазић и др Андреј Стојић са Института за физику говорили су о невремену које је у четвртак погодило нашу земљу, али и о опасности које нам прети од суперћелијских олуја и торнада.
Ирида је детаљно објаснила о каквом невремену је реч које се јуче догодило у нашој земљи.
-Протеклих дана имали смо топлотни талас који је донео топли ваздух у наше подручје и све је то била одлична подлога за јаке олује. Када поредимо са прошлом годином, ове године олује су биле јаче. Сваке године имамо све чешће олујне непогоде, а уз загревање климе доприносимо стварању јачег ‘горива’ за те олује. Када се споје влажност ваздуха и одређено струјање изнад тог подручја, добијамо олује какве смо имали протеклих дана - каже Ирида и објашњава да је јако тешко прогнозирати тачан интензитет олуја.
-Када имамо струјање из Африке, то је песак који се види на колима после кише. Често, ако нема кише, видимо жућкасто небо или блато, а то је све песак. Када топао ваздух дође са песком из Африке, видимо то као минско поље и само чекамо локалне непогоде. Ове године смо имали услове за локалне непогоде. Услов је када имамо довољно топло време изнад тог подручја и довољну влажност ваздуха. То је као нека узлазна струја. Тешко је прогнозирати тачан интензитет олуја. Могу се предвидети услови за могућност јаче олује, али интензитет је тешко предвидети - додаје она.
Ово ће бити најтоплије лето у протеклих пар година
Истиче да је готово извесно да ће ово лето бити најтоплије у протеклих неколико година, као што је најављено.
-Лето је тек почело. Ово лето ће бити јако топло, како је најављено. Топлије него претходно. Из месеца у месец бележимо температурне рекорде, а посебно се високе температуре очекују у августу. Јул ће бити топао, топлији него што смо навикли. У августу се, због тих струјања ваздуха, очекује веома топло време, са великим бројем топлотних таласа - каже Ирида, али објашњава да би олује у августу требале да буду смањеним интензитетом:
-Јун је најосетљивији на олује, док се у августу не очекују тако јаке олује. Са климатским променама и загревањем од један посто се повећала влага, што ствара додатно "гориво" за олује, и ово ће постати наша нова клима."
Повећање температуре за један и по степен, већа могућност за екстремне догађаје
Како објашњава климатолошкиња, са порастом температуре појава суша могла би нам бити сваке треће године, уместо сваке десете.
-Када се повећа температура за један и по степен, та расподела температура се помери ка топлијој клими. Имаћемо већу вероватноћу да се појави екстреман догађај изнад нашег подручја. Другим речима, ако смо једном у десет година огромну појаву суша, сада ћемо имати једанпут у три године - каже Ирида, али напомиње да нажалост то за Србију не значи исто.
Ипак, наше подручје загрева се брже, тако да је код нас још топлије него у остатку света.
-Наше подручје и подручје Медитерана се загрева брже него остатак света. Тако да када кажемо глобално један и по степен, то за Србију значи, већи број. Прешли смо 1,8 степени већ смо се загрејали. То је због једног досадног антициклона који је био јужније, сада се померио северније и дошао је у област Шпаније и Португала и има чешћи утицај на наше подручје и имамо тај азорски антициклон. Самим тим имамо већу вероватноћу за топлотне таласе - закључила је Ирида Лазић у емисији "Уранак" на телевизији К1.
Отапање Гренланда, подизање нивоа мора, а не знамо ни шта нам све долази из Сахаре
Др Андреј Стојић каже да у данашњој модерној цивилизацији, процеси се одвијају невероватном брзином, остављајући дубок и свеобухватан утицај на животну средину.
-Процеси у модерној цивилизацији одвијају се јако брзо, да ми немамо ни свест, а ни механизме како да спроведемо промене. Све је узело маха, наша способност је редукована, а процеси који утичу на животну средину иду својом брзином. Чак и ако данас престанемо са емисијом гасова са ефектом стаклене баште, подизање нивоа мора ће се наставити хиљадама година. За неке ствари проћи ће миленијуми док се не стабилизују - каже др Стојић.
Са Гренланда стижу огромне количине мутагених и канцерогених гасова, као и велики број микроорганизама на које свет није навикнут, због глобалног отопљавања.
Такође, из отопљеног леда нам прете нове пандемија
-Земља на Гренланду више није под ледом. Она не само да емитује гасове са ефектом стаклене баште, већ емитује и огромне количине мутагених и канцерогених гасова, као и велики број микроорганизама на које свет није навикнут. То се видело када смо били под мерама због COVID-a. Ови вируси, микроорганизми и бактерије који долазе могу да узрокују опасније пандемије. Како ће то утицати на наш свет, велико је питање с обзиром на све спорости које карактеришу нашу цивилизацију - каже Андре.
Извор: Србија Данас/Б92