СРБИЈИ ПРЕТЕ ЈОШ ДВА ТАЛАСА КОРОНЕ? Свет чека вакцину, српски стручњак ОТКРИВА да ли је карантин поново могућ
Радовановић оценио да живот треба постепено враћати "у нормалу"
Поводом најава да ће ванредно стање због епидемије корона вируса ускоро бити укинуто, епидемиолог Зоран Радовановић оцењује да живот треба постепено вратити у нормалу, подсећа да се мора журити због привреде, али да се истовремено избегну превише негативне последице другог таласа епидемије, којег ће оцењује, свакако бити. Према његовим речима, могућ је пре лета, могућ је и на измаку године, али оно у шта је сигуран то је да вирус неће нестати.
Шта тачно кажу стручњаци: Србија спречила експлозију епидемије, али још НИЈЕ КРАЈ БОРБЕ против короне
ЗА НАШЕГ ДОКТОРА: Вечерас су Срби пустили "Марш на Дрину", и испунили последњу жељу Миодрагу Лазићу (ВИДЕО)
Вучић потврдио: Деца са аутизмом могу у шетњу у било које време
- Болест ће имати скокове док се не достигне колективни имунитет од 80 одсто, тј. док се не зарази четири петине популације. До тада се чека вакцина. Биће и други талас, биће и трећи - рекао је истичући да ће најтежи задатак бити наћи, како је рекао, клацкалицу, да што мање људи умре, а да привреда не трпи.
Он је такође рекао и да теза о томе како ће на вирус неповољно деловати високе температуре и УВ зрачење не мора да стоји, наводећи пример Саудијске Арабије у којој је заражено нешто мање од 5.000 грађана, са 65 смртних случајева по последњим подацима, а у којој је температура већ сада 40 степени. Ипак, каже да се на овом поднебљу закључци извлаче из наших претходних искустава, те да грип нпр. лети склизне испод полутара, па га у Србији обично нема.
- Теже се преносе респираторни агенси када је топло и када је ваздух влажан, али САРС, који је сличан овоме што имамо сада, ишао је до јула - каже истичући да је ситуација ипак непредвидва.
Навео је и специфичности САРС-а који је нестао. Разлози су ти што је оболело знатно мање људи него од Ковида-19 и што је сасечен енергичним мерама.
- САРС је нестао јер се било разболело само осам милиона људи у целом свету, а предузимале су се енергичне мере, одмах сви у карантин. Од овог вируса је заражено вероватно 50 милиона људи у свету, тако да неће нестати спонтано - оценио је истичући да нема доказа да нови корона вирус сада слаби.
Повећање броја асимптоматских болесника тумачи као резултат повећаног обима тестирања и верује да би такви били проналажени и раније. Затим, тврди да је посреди неспретна формулација, те да вирус не може слабити преласком са човека на човека, јер је људски организам за њега повољна средина.
- Не губи вирус вируленцију, не мења тако приметно своја својства. Начелно важи опште правило да слаби ако се пасира у неповољној средини. Рецимо, вакцина против туберкулозе направљена је тако што је 14 година клица пресађивана са једне подлоге на другу, па је вирус на крају толико ослабио да не изазива туберкулозу, него служи за вакцинацију.
За овај вирус човек је сада повољна средина. Преноси се са једне особе на другу. Оно што још не знамо, а то је друго питање, јесте колико је баш адаптиран на човека. Али то су сад нагађања - рекао је додајући да има болести које се преносе столећима, те да је лепри било потребно 1.000 година да постане хронична болест, а сифилису 500.
Он је на примеру брода Дијамантска принцеза и истраживања са Исланда поновио да половина позитивних нема симптоме, а да од преостале половине 80 одсто има лакшу клиничку слику.
- Пола не зна да је болесно! И код нас имамо много таквих: они кашљуцају, имају лаку температуру, осећају се ломно, али не толико да би ишли код лекара. Сваки пети има озбиљнију болест, али и од тих 20 одсто озбиљних само пет одсто доспева до интензивне неге. Оних 15 одсто су теже болесни, али одлеже, добију терапију и оздраве на крају. Дакле, то је однос - рекао је о томе каква је симптоматологија.