СРБИЈОМ СЕ ШИРИ РЕП ЕПИДЕМИЈЕ: Вирус не јењава свуда истом брзином, у ОВИМ градовима БУКТЕ ЖАРИШТА
Вирус се не смирује нагло, али се очекује да се умањи пораст броја оболелих.
Док се интензивно говори о јењавању епидемије у целој Србији и размишља о попуштању мера, епидемија се "повампирила" у појединим местима у земљи. Власотинце, Неготин, Деспотовац и Вршац бележе, изненађујуће, нешто већи број заражених и тако постају "микрожаришта". Шта се тачно десило па је дошло до "репа епидемије" у овим градовима?
ГРМЕЋЕ И ПЉУШТАЋЕ НА СВЕ СТРАНЕ: Лоше вести метеоролога за наредне дане
(УЖИВО) ПАНДЕМИЈА КОРОНА ВИРУСА: У Шпанији за 24 сата умрло 325 људи, Турска послала помоћ САД, Русија броји више од 100.000 инфицираних (ВИДЕО)
Отац бранио Србију од НАТО бомби, а син штити отаџбину од КОРОНЕ: Наследник генерала Лазаревића на ПРВОЈ ЛИНИЈИ борбе против ковида
Последњих дана стигле су нове вести - корна је у Деспотовац дошла преко особа које су биле хемодијализи, ту је заражена и једна беба, у Власотинцу је скочио број заражених, а међу инфицираним је и председник општине, у Неготину се боре са зараженима у геронотолошком центру, а у Вршцу је порастао број заражених у Општој болници. Како је дошло до стварања нових микрожаришта?
У општини Деспотовац корона вирусом заражено је 28 особа, међу њима и једномесечна беба, а у неколико села зараза је у узлазној путањи. Након дужег периода одолевања вирусу, тек када се ситуацију у целој земљи смирила, дошло је до разбуктавања вируса у овом малом граду.
Да се ситуација развија у неочекиваном смеру, потврдио је председник ове општине Никола Николић.
- На подручју територије општине Деспотовац од почетка тестирања, тестирано је укупно 83 лица сумњивих на covid 19. Од укупног броја тестираних, 28 пацијената је позитивно, док је 54 негативно, а за једног пацијента се чекају резултати пошто је наложено поновно тестирање - рекао је он.
Што се тиче ширења вируса, од 28 пацијената која су позитивна, 20 пацијената је инфицирано преко хемодијализе, односно преко особа које се на оваквој терапији заразиле у Општој болници у Ћуприји.
- Наиме, од 10 пацијената који иду на хемодијализу 7 њих је инфицирано, а на вирус је позитивно и 13 њихових контакта, односно чланова њихових породица или људи блиских њима. Од укупног броја позитивних пацијената, имамо 3 лица која су преминула и 2 лица која се после два негативна теста на вирус сматрају излеченим - казао је Николић.
Он је објаснио да већина пацијената иду на дијализу у Општу болницу у Ћуприји, где су се заразили, али да детаља о томе како је дошло до тога тренутно нема.
- Важно је да истакнемо да се запослени у нашем Дому здравља приликом превоза нису заразили, али су пацијенти пренели вирус члановима својих проодица, па тако имамо целе породице које су заражене - каже председник општине Деспотовац.
Први оболели у Власотинцу регистрован је 7. априла, а за три недеље је у тој општини са 30.000 становника број заражених скочио на 76.
У последња 24 сата у општини Власотинце коронавирусом заражене су још четири особе, а у последња три дана укупно 29. Од првог случаја 7. априла за три недеље је број заражених скочио на укупно 76, а чекају се резултати за још 50 особа.
Заражено је троје здравствених радника, дете једног радника из компаније близу Власотинца где је заражено осморо запослених. Оболео је и председник општине Власотинце и члан општинског већа.
Иако су у овој општини, како кажу, предузете све неопходне мере, улице и улази у зграде су дезинфиковани, ипак се није избегло ширење заразе.
Вршац је ново жариште и у њему је регистровано 69 особа оболелих од корона вируса.
- На данашњи дан, гледајући од појаве вируса, укупно је тестирано 7.190 људи на територији Војводине, позитивно је било 656. Само јуче тестирано је 239, позитивно је 19. Највећи број од тих 19 који су тестирани налази се у Вршцу, рекао је Игор Мировић, председник Покрајинске владе и додао “да је у Вршцу био инцидент са неколико заражених”.
Између осталих оболео је и др Јон Оморан, специјалиста интерне медицине и субспецијалиста кардиологије, запослен у Служби кардиологије са коронарном јединицом у овој болници. Доктор Оморан је и бивши директор Опште болнице Вршац.
Реп епидемије, нови је израз који смо чули, а од како се боримо против корона вируса.
Прво га је употребио епидемиолог из Ниша, др Бранислав Тиодоровић, а затим је, шта је то тачно, објаснио и епидемиолог др Предраг Кон. Ево о чему се ради и колико је тај "реп" заправо опасан.
- Оно што се догађало у великим градовима са закашњењем се јавља у мањим срединама и трајаће још неко време, тако да ћемо после Ускрса имати реп епидемије - рекао је пре неколико недеља др Тиодоровић, а то се сада и дешава.