СРБИЈУ ЋЕ УСКОРО ПОГОДИТИ ЈАК ЗЕМЉОТРЕС? Сеизмолошкиња изнела мрачне прогнозе, ови делови земље су на УДАРУ
Она подсећа да су земљотрес у Румунији 1977. године највише осетили становници Новог Београда.
Након што је земљотрес јачине 3 степена Рихтера синоћ погодио Лазаревац, поново нас мучи питање да ли је то увод у јаче потресе на овом подручју.
НЕСТАО МУШКАРАЦ ИЗ ОКОЛИНЕ НИША: Потрага траје већ пет дана, кренуо кући из суседног села и од тада му се губи сваки траг
"НАША ЋЕРКА СЕ УПЛАШИЛА" Грађани ПОТРЕСЕНИ након земљотреса у Лазаревцу "Муж је утрчао у собу, почео да ме буди и рекао да ХИТНО изађемо"
ДАНАС СЛАВИМО СВЕШТЕНОМУЧЕНИКА ТЕРАПОНТА: ОВУ молитву обавезно изговорите
- Овај сад у Лазаревцу свакако говори у прилог томе да се сеизмичка активност развија. Али то што је ближи Београду него што су били они пре месец, два дана у долини Западне Мораве, не значи и већу опасност за Београд - каже на почетку разговора чувена сеизомолошкиња Славица Радовановић, која 47 година проучава сеизмолошку активност на овим просторима.
Заправо, ови земљотреси слабије јачине тренутно не значе велику опасност ни за читаву Србију, али се период у којем можемо очекивати већи и јачи потрес, сада смањио са 10 на осам година.
- Цела ова сеизмичка активност пре говори у прилог припреме неког великог земљотреса на Балкану, али у његовим јужнијим деловима, негде на потезу Скадар - Пећ, па до Копаоника. На самом Копаонику се не могу очекивати потреси јер је ту сеизмичка активност потрошена бар за дужи временски период. Више говоримо о скретању ка Јадрану и јадранском приморју - појашњава Славица.
Да сумирамо мало простије - потенцијална жаришта су на потезу од Пожаревца до Крупња, преко Младеновца и Лазаревца. Сам Београд, каже нам наша саговорница, није нарочито угрожен, јер се ту, бар у наредном периоду, тешко могу очекивати јачи потреси.
Ипак, оно што би осетио Београд, а највише Ниш, је земљотрес који се ускоро очекује код нашег суседа - у Румунији.
- Румунија је непредвидива. Време је да се тамо догоди јак земљотрес и он може бити сваког дана. То је нешто што бисмо ми и те како осетили и први пут бисмо имали искуства како то изгледа у Београду "који је порастао до неба". Биће осцилалција и неће бити пријатно, али то ће то бити тест за високе зграде које су се у последње време изградиле - напомиње Радовановић.
То неће бити земљотрес који ће рушити наше објекте, али ће свакако бити потрес који ћемо јако осетити, истиче сеизмолошкиња. Она говори и о још једној занимљивости о којој мало ко зна, а која би такође у овом случају показала своју делотворност.
- На врху Куле Београд на води налазе се уређаји којима је улога да ограниче вибрације изазване ударима ветра али и јаким земљотресима. Они дају отпор великим вибрацијама - додаје Славица.
Она подсећа да су земљотрес у Румунији 1977. године највише осетили становници Новог Београда, а сада би се он, напомиње, осетио у Београду, али вероватно још више у Нишу.
Савет који вам може сачувати кућу чак и да буде у епицентру
Они који имају објекте само од цигле, без армирано бетонских учвршћења, треба да искористе ово лето да на једноставан начин сваки дан обезбеде по један ћошак, односно угао своје зграде.
- То ће учинити тако што ће да изграде вертикалне стубове које ће касније повезати испод крова и на нивоу темеља. Тако ћете добити објекат који се неће срушити чак и да буде у епицентру земљотреса - поручује Радовановић.