СРБИН СТРАДАО ОД УЈЕДА СТРШЉЕНА! Познати змијоловац упозорава: "Уједају по рукама и глави" Саветује како да се заштитите
Четрдесетпетогодишњи мушкарац из Медвеђе умро од уједа стршљена. Ова вест забринула је многе грађане будући да су лето и велике врућине погодан период за стварање легла стршљена.
Поводом овог случаја новинар Еспреса је поразговарао са чувеним змијоловцем Владицом Станковићем који је до детаља објаснио све карактеристике ових опасних инсеката, на којим местима они формирају своја легла, као и адекватне начине како да се заштитимо од њих.
- Овај период године и ове високе температуре су јако погодне за размножавање стршљена и стварање легла. Легла се појављују обично на неким неприступачним местима. И то на местима која су свакодневно изложена сунцу, на местима која су окренута ка сунчевој страни. Матица стршљена у својим чељустима жваће кору дрвета и од тог материјала полако ствара станиште. Након прављења ситних "плочица", матица полаже младе ларве и у том тренутку је она и "матица" и "радилица" јер их она полаже, али их и храни на опсегу од два километара - започиње причу Владица Станковић и додаје:
- Затим млади стршљени почињу да јој помажу и преузимају постепену функцију "радилице", наравно она има и неколико мужјака који је оплођавају. Све што је сунчанији период времена, легла су све већа и некада поједино легло може имати и до хиљаду јединки - каже.
Како истиче, стршљени увек нападају у роју потенцијалну жртву која има представља опасност и имају своје "извиђаће" који их о томе обавештавају.
- Стршљени имају два до три извиђача који обилазе терен. У случају потенцијалне опасности они одмах алармирају друге стршљене и попут роја пчела почињу да нападају жртву - тврди он.
Људи најчешће праве грешке када мисле да ће на најједноставније начине да уклоне стршљене. То је практично немогуће без професионалног уклањања легла, јер све што их више убијате све више се излажу нови стршљени.
- Људи мисле да уколико стављају флаше пуне слатког, да ће на тај начин да нахватају стршљене и да ће на тај начин да се изборе са њима, али то је недовољно. Јер колико год да они успеју да нахватају и убију стршљена уз помоћ слатка, матица ће да излегне дупло више њих. Због тога је најбоље не борити се са њима, већ једноставно затражити помоћ људи који су обичане за такве интервенције - сматра Владица Станковић.
Он каже да је поред интервенција хватања змија ишао и на много интервенција уклањања легла стршљена и да је увек био изложен великој опасности.
- Имао сам много интервенција по питању стршљена. То су много опасније интервенције од интервенција хватања змија. Легла стршљена сам проналазио у крововима кућа, у димњаку, на свим неприступачним местима. Увек осећам велику опасност када идем на терене како бих склањао легла стршљена и увек носим заштитно одело које сам сам скројио. Неке од тих интервенција су биле јако незгодне, сећам се да се једанпут у једној кући направило легло у самом поткровљу. И ја када сам ушао у то поткровље, било је неиздрживо тесно и једва сам пузио, морао сам да водим рачуна да не закачим заштитно одело о нешто и да га не исцепам, а са друге стране ни сам нисам знао где се легло налази, а притом сам чуо зујање стршљена. Исто тако у једној другој ситуацији сам имао проблем са рајсфершлусом који нисам могао да закопчам на заштитном оделу, а они су почели да зује... некако сам успео да се одбраним и хвала Богу жив сам и здрав као што видите - каже Владица.
Ујед стршљена може бити кобан уколико жртва одмах не одреагује и не затражи медицинску помоћ.
- Стршљени уједају жртву најчешће у пределу главе и руку. Ти уједи могу да изазову алергијске рекације код људи, а код неких и јака гушења. Зато увек сматрам, као и у случају змија, да људи морају да код себе имају лекове ради прве превенције, а то је рецимо лек "пресинг". Одмах након узимања лека, наравно неопходно је да оду до прве здравствене установе јер неблаговремено јављање код доктора може довести до здравствених компликација - завршава Владица.
Извор: Србија Данас/Еспресо/Аутор: Милош Дојчиновић