СРПСКА ДОКТОРКА ТАТЈАНА СЕ БОРИ С КОРОНОМ У КАНАДИ: Број респиратора неће бити довољан кад постане критично
Недостатак заштитне опреме, основних животних намирница се није очекивао и само је мање од 10 одсто Канађана дочекало колико-толико спремно ову ситуацију.
- С обзиром да радим у две болнице, моје смене се мењају током недеље, од 7 до 15, или од 13 до 21. Сваког дана пре посла урадим самопреглед уз помоћ апликације која је уведена за све запослене у болници. уколико сам добро, добијам имејл који обавештава да могу да приступим послу тог дана - започиње докторка.
КРИСТИЈАН ГОЛУБОВИЋ ОДСЛУЖИО ЗАТВОРСКУ КАЗНУ: Ово је прво урадио након изласка на слободу (ФОТО)
НОВА КОВИД ЛАБОРАТОРИЈА У КЦ СРБИЈЕ: Почиње с радом за неколико дана, моћи ће да тестира 2.000 узорака дневно
(УЖИВО) ПАНДЕМИЈА КОРОНА ВИРУСА: У свету оболело 2.083.607 особа, преминуло 134.632; У Србији оболела беба стара 15 дана
- Да то није случај, постоји посебан протокол за обавештавање, али срећом то још није био мој случај. Када дођем у болницу, показујем тај мејл особи на улазу и одлазим у свој радни део. Постоје посебни улази за запослене, као и излази, који се отварају уз скенирање идентификационог беџа - додаје она.
Београђанка Татјана Сикимић Ђорђевић која живи у Канади 17 година, пошто је претходно дипломирала у родном граду медицину, а сада у Торонту ради као магистар социјалне медицине и психотерапеут са старијом популацијом, овако ових дана почиње свој радни дан.
Она прича о свом раду у време борбе са корона вирусом у две велике болнице у Хамилтону на прегледу пацијената у хитној служби, као и у једном рехабилитационом центру за старије особе.
НЕМА МНОГО ОГРАНИЧЕЊА
Канада није увела много рестрикционих мера. Од половине марта су ресторани преусмерили рад на доставу кућама, јавне манифестације су отказане, а људима се саветује социјално дистанцирање, које се и поштује. Канађани се ни не посећују, у складу с препорукама власти. Градски превоз ради, иако се користи веше сопствени превоз.
Радње имају посебне термине за старије од 60 година и људе са инвалидитетом. Многе фирме не раде, али многе и раде, неке скраћено, јер су од суштинског значаја. Но, забрињава што се преко три милиона Канађана пријавило за финансијску помоћ државе, јер су изгубили посао.
- Док не кренем на одељење хитне помоћи не стављам заштиту, због штедње опреме и малог ризика преношења, уз обавезно социјално дистанцирање. Укључујем компјутер и проверавам листу пацијената у хитној помоћи. Листа се мења констатно, а мој тим и ја правимо анализе који пацијенти задовољавају критеријуме, а то су углавном они преко 65 година, који се јављају у болницу због коморбидитета и задржавају на болничком лечењу. У систему видимо да ли пацијент има респираторне симптоме и да ли му је рађен тест на ковид који се чека обично четири до шест сати - наводи Татјана.
Потом сама, или са тимом хитне помоћи, каже, одлази у хитну помоћ код пацијената.
- Претходно морам да ставим хируршку маску и рукавице, а уколико је пацијент са капљичном инфекцијом, и осталу заштиту, као што је кецеља за цело тело и наочаре или визир. Сву ту опрему када се заврши интеракција са пацијентима бацам. Постоји, иначе, болнички едукатор за правилно облачење и скидање опреме, јер су испитивања показала да је особље разлог за појаву 30 одсто свих болничких инфекција - каже она,
Пошто су посебан проблем људи који живе у центрима за старија лица, јер повратком у те институције могу раширити инфекцију, па Ђорђевићева контактира те институције због безбедног трансфера и обезбеђења изолацијер. Правило је да 14 дана морају остати у самоизолацији по повратку из болнице.
- Постоји анксиозност међу здравственим радницима и страх од неизвоесности, али морам признати да су људи врло солидарни, одговорни и опрезни. Preperruke се свакодневно мењају, али их људи у великом броју прате - истиче саговорница.
Број оболелих у Канади се, каже, свакодневно повећава, па се болнички кревети ослобађају и пацијенти који нису оболели од ковида-19 шаљу на кућно лечење или у алтернативне смештаје, да би се болнички кревети чували за најкомпликованије случајеве. Блажи случајеви се упућују на кућну изолацију, а у случају погоршавања симптома се јављају хитној помоћи и довозе у болницу.
- Наше хитне службе имају велики прилив људи са респираторним симптомима, сви се тестирају на ковид-19, и већина за сада има негативне резултате, али процене су да нас најтеже тек чека и да је питање да ли ћемо имати довољно капацитета, без обзира на спроведене мере - истиче саговорница.
Канада, каже, има на хиљаде респиратора, и тренутно се у тој земљи прави 30.000 додатаних машина, али се сматра да ни то неће бити довољно уколико ситуација буде критична. Постоји проблем и са заштитном опремом, па се разматра могућност поновног коришћења већ употребљених Н95 маски и безбедних начина њихове деконтаминације.
- Све интервенције које нису хитне су одложене, а већина специјалистичких прегледа је почела да се обавља преко телефона и видео конференција. Све званичне информације стижу од Министарства здравља, и све установе прате њихове препоруке, али се оне мењају, и свака институција им се мора прилагођавати - каже она.
Недостатак заштитне опреме, основних животних намирница се није очекивао и само је мање од 10 одсто Канађана дочекало колико-толико спремно ову ситуацију. У радњама већ дуже времена нема алкохола, дезинфекционих средстава, маски, рукавица, а редови испред продавница су свакодневна реалност. Ипак, одређенима дају предност.
- Одскора су почели да примају преко реда здравствене раднике, полицајце и ватрогасце - закључује Татјана Сикимић Ђорђевић.
БЕБА СТАРА 15 ДАНА ЗАРАЖЕНА КОРОНА ВИРУСОМ: Она и њена мајка пребачене у КБЦ "Др Драгиша Мишовић"
ДАНАС СЛАВИМО ВЕЛИКИ ЧЕТВРТАК: Дан када је установљено причешће
УЖАС НЕ ПРЕСТАЈЕ: Вирус хара још једним домом за старе! Заражено 30 корисника, а има и мртвих
ВЕЛЕЛЕПНО! НИШ СЕ ПОСЛЕДЊИ ПУТ ОПРОСТИО ОД ДР ЛАЗИЋА: Уз српску тробојку и "Марш на Дрину" испраћен у БЕСМРТНОСТ (ФОТО/ВИДЕО)
"Ако ме ухвати ово...": Најежићете се када прочитате шта је др Лаза рекао о корони (ВИДЕО)