СРПСКИ ГИНЕКОЛОГ РЕШИО ДИЛЕМЕ: Познато зашто труднице имају тежу клиничку слику и да ли се требају вакцинисати
Када је реч о преносу ковида-19 са мајке на бебу током трудноће или порођаја, доктор каже да је могуће, али ретко.
Србију је пре неколико дана потресла вест да је породиља стара 29 година преминула од последица корона вируса. У последње време је клиничка слика трудница све тежа, а директор Клинике за гинекологију и акушерство у Вишеградској, др Александар Стефановић гостујући на ТВ Пинк објаснио је зашто.
"ШТА ЋЕМО МИ РАДИТИ АКО ОНИ БУДУ БОЛЕСНИ?" Огласио се др Петровић и прокоментарисао обавезну вакцинацију
ВАКЦИНАЦИЈА ОБАВЕЗНА ЗА МЕДИЦИНАРЕ? У Србији би могло да се уведе ново правило како би се спречила епидемија
ПОЧЕЛА СЕДНИЦА КРИЗНОГ ШТАБА! Разматрају се нове мере - Србију и њене грађане чекају промене
- На почетку епидемије се није мислило да су труднице критична категорија за оболевање у смислу тежих клиничких слика. Међутим, то се у међувремену променило и данас имамо податке да труднице чешће имају тежу клиничку слику, да се чешће прикључују на кисеоник и респиратор и да је нажалост чешћи смртни исход у односу на осталу популацију. Можда нови сојеви вируса чине своје, можда и боља статистика, ипак смо сад у другој години епидемије, самим тим има много разлога за вакцинацију.
Он је истакао и да није истина да вакцине утичу на плодност, те поручио женама које планирају трудноћу и трудницама да се вакцинишу.
- Наравно да испитивања вакцина нису рађена на трудницама и да је то осетљива популација, међутим праћено је неких 36 које су вакцинисане па су одмах затим затруднеле. Светски ставови су да вакцина не утиче на стерилитет и затрудњивање. Праћене су пацијенткиње које су вакцинисане и које нису вакцинисане и подједнака је стопа затрудњивања. Што се тиче трудница, став Светске организације гинеколога акушера, који и овде поштујемо је да вакцинација у трудноћи је препоручена, и гинеколог који води трудноћу неопходно је да то препоручи пацијенткињи, нарочито уколико су оне у ризику као што је повећана телесна тежина, старост, дијабет, хипертензија, што су додатни коморбидитети.
Када је реч о преносу ковида-19 са мајке на бебу током трудноће или порођаја, доктор каже да је могуће, али ретко.
- Трансмисија вируса током трудноће и порођаја је могућа, међутим на срећу је веома ретка. Ми смо у Вишеградској имали близу 200 ковид позитивних трудница које смо породили и само двоје новорођенчади је било заражено.