СРПСКИ КАРДИОЛОГ УПОЗОРИО: Три групе људи имају веће шансе за проблем са срцем, симптоми скоро неприметни
Кардиолог објаснио како препознати болест!
Кардиолог др Арсен Ристић гостовао је на Првој и причао о проблемима са срцем, али и забрињавајућем ефекту корона вируса на један од најважнијих органа у људском телу. Три четвртине преминулих имали су вирус у срцу, а шта би све требало контролисати ако смо прележали корону?
- Није нас изненадило истраживање, али не треба разумети да је три четвртине људи умрло због те упале. Системско запаљење стиже и до кардиоваскуларног проблема, иако је проблем у плућима, постоји и афекција крвних судова и срца - рекао је он.
ДА ЛИ ГЕНЕТСКИ ИМАМО ИМУНИТЕТ НА КОРОНУ И МОЖЕ ЛИ ПЦР ТЕСТ ДЕТЕКТОВАТИ НОВЕ СОЈЕВЕ: Све што досад нисмо знали о ковиду
И ДАЉЕ У САМОМ ВРХУ: Србија прва у Европи по броју ревакцинисаних, дато више од 2,2 милиона доза
(УЖИВО) Заседа Кризни штаб: Седница почела - ГЛАВНО ПИТАЊЕ задаје много мука!
Др Ристић је објаснио и шта тачно значи "пронаћи" вирус у срцу.
- Вирус да би направио инфекцију мора да има рецепторе за које се качи, они су на разним местима у организму, болест почиње упалом плућа али се може десити да у следећим стадијумима трпи и кардиоваскуларни систем. Срчани мишић се упали, миокардитис се појављује и код преко 50 процената пацијената, размена гасова је угрожена... Први знаци који крећу гушењем, замарањем, поремећајем срчаног ритма, сигнал су за одлазак кардиологу - рекао је он.
- Миокардитис је болест која се презентује читавим спектром тегоба, од појачаног замарања, мали прескок у срчаном раду, али и срчана смрт. Тешко се препознаје одмах управо зато. То вам је као са колима, механика значи да ли се срце проширило и ослабило, а електрика је важан део, то је поремећај ритма. Спортисти који нису свесни да имају упалу, губе свест на терену, због поремећаја спровођења сигнала. Велики напори су миокардитису забрањени - рекао је он.
Јесу ли склонији упали они који су пре короне имали проблем?
- Склонији су они који имају више рецептора и они који имају већу склоност ка инфекцијама и запаљенским реакцијама. Проблем се најпре сагледава у виду тегоба, раде се ЕКГ, анализе крви, и дијагноза се поставља заокруженим алгоритмом. КЦС има традицију врхунске дијагностике и лечења оваквих пацијената, сарађујемо са водећим светским центрима за запаљенске болести срчаног мишића. Магнетна резонанца, биопсија код пацијената који имају клиничку сумњу, и наравно лабораторија је ту - рекао је он.
После прележане короне, важно је препознати на време тегобе, али када их нема, свакако би требало испратити макар лабораторијске маркере, рекао је он.