СРПСКИ КЛИМАТОЛОГ УПОЗОРАВА: Једна ПРОМЕНА направиће хаос у Србији, спремите се за ОВАКВУ зиму
Већ смо почели да осећамо последице
Како се приближавамо јесени, стручњаци сада наводе да поларни региони почињу да се хладе јер мање сунчеве енергије стиже до Северног пола.
ДАНАС ВРЕМЕ ПРОМЕНЉИВО: Топло и сунчано, али могући изненадни пљускови са грмљавином - ЕВО прогнозе!
ВИРУСОЛОГ ШЕКЛЕР ОТКРИВА "Све су то деца омикрона" - Да ли има места паници од новог соја?!
ДАНАС СЛАВИМО СВЕТОГ МУЧЕНИКА СОЗОНТА: Мучитељи га тукли, обесили о дрво и стругали гвозденим четкама! (ВИДЕО)
У стратосфери изнад Арктика формира се нови поларни вртлог који брзо јача, а са доласком зиме, тај процес ће постати бржи. Иначе, поларни вртлог већ дуго утиче и на зимске временске прилике у Европи, Канади и САД. Како се наводи, за зимско време је важно да ли је тај вртлог јак или слаб, јер на површини ствара сасвим супротне временске последице.
Шта ово значи за предстојећу зиму у Србији, за медије, открио је климатолог Горан Пејановић.
- Хладни ваздух на високим географским ширинама је јак када је зонално струјање око северног пола - каже Пејановић.
- Он слаби када почиње да меандрира, када неки делови кружног вртлога прелазе на југ и преносе ваздух на друга места, тако да тај поларни вртлог је проблем з астановништво, рецимо у децеембру и јануару 2018. године, у јужним областима Америке и у Чикагу, када су температуре биле и до минус 25 степени целзијуса - рекао је Пејановић.
Смањење и меандрирање овог вртлога може бити и седам, осам дана унапред.
- Ако медији правилно реагују становништво се може упозорити на време. Међутим, када је реч о томе шта ће бити у будућности да ли ће доћи до јачања и слабљења поларног вртлога, он ће слабити и можемо очекивати више изливање овог хладног ваздуха ка јужном делу, али слабијег интензитета.
Већ смо почели да осећамо последице ових промена, наставио је:
- Зиме постају топлије као и лета. Иначе, у Европи се најбрже загрева и ту је брзина загревања око два степена. Севернији делови се загревају брже него јужни делови - рекао је Пејановић.
- Ово је година Ел Ниња, то је процес који се дешава у екваторском и тропском пацифику - истакао је:
- Топла вода се премешта из западног дела на обале јужне Америке и ка Перуу и знатно подиже температуру земље. То је природан феномен. На Србију ће негативно да утиче северноатлантска циркулација, са вишим притиском изнад Гренланда и северне Европе. Биће више падавина у централној и у нашем делу Европе. Можда ћемо ове године имати и више снега и не и значајно нижих температура - рекао је Пејановић.
У Србији и на Балкану порашће број дана са падавинама износиће и преко 50 литара воде дневно.
- Кључ и претходних суперћелијских непогода је у падавинама и повећању водене паре од чега јачају те олује. Сва штета која долази од елементарних непогода, потиче од тих јачих ветрова, негде око 75 одсто укупне штете долази од оваквих олуја - додао је.