ШТА АКО РЕКА ИЗБЕГЛИЦА КРЕНЕ КА ЕВРОПИ? Стручњаци објашњавају шта ће ситуација у Авганистану донети Србији
Директор Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила каже да се, након што су Талибани преузели и Кабул може очекивати масовнији прилив избеглица из те земље.
Према речима Радоша Ђуровића, они пре свега гравитирају, преко Медитерана, ка Турској и Ирану, али и ка земљама западне Европе преко Балкана и Србије.
Ђуровић за Танјуг каже да за сада нема есктремно великог прилива избеглица јер су путеви у Авганистану непроходни и небезбедни, али се очекује да ће Талибани омогућити великом броју људи да напусте земљу.
МУЧИЛИ, КАСТРИРАЛИ И ОБЕСИЛИ ГА: Овако су талибани убили председника Авганистана 1996. године (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК ПОБЕГАО С ЧЕТИРИ АУТОМОБИЛА ПУНА ПАРА? Руска амбасада објавила шокантна сазнања
"ПРОЛАЗИМО КРОЗ ТЕШКЕ САТЕ" Ангела Меркел по први пут о Авганистану, каже да је дошло до домино ефекта
- Са сваким приливом избеглица из централне Азије или са Блиског Истока реално је очекивати да ће један број њих покушати да дође до западне Европе, која им је уз Турску и Иран, једна од опција - наводи Ђуровић.
Међутим, питање је, каже, како ће се решавати питање масовнијег таласа избеглица из Авганистана, којима је прва дестинација Турска, и да ли ће турски председник Реџеп Ердоган злоупотребљавати њихов тежак положај избеглица и уцењивати Европу.
Ђјуровић каже да је за очекивати да се интензивира прилив избеглица и на острва Грчке, али верује да ће одговор Европе бити другачији него 2015.године јер, додаје, ЕУ годинама гради систем повезаних судова држава које имају баријере на коридору који води кроз Балкан.
- Од Турске до Аустрије, све земље су на неки начин укључене у европску политику заустављања миграција. Све земље на балканској рути имају ограде, појачане полицијске снаге и спремне су да реагују у ситуацијама непредвидивог прилива људи - указује Ђуровић.
Напомиње да Србија има посебно осетљив положај као последња земља до граница ЕУ и ''Шенген-зоне'' и да је за разлику од других земаља, као што су Северна Македонија или Албанија, то ставља у незгодан положај. ''Sve те земље могу да пропусте мигранте, а да се они 'заглаве' у нашој земљи, на оштрим границама ЕУ'', наводи Ђуровић.
Верује да ће одговор Србије бити усаглашен са земљама у региону и под координацијом ЕУ, те упозорава да Србија нема техничке ни прихватне капацитете да одговори на значајније повећање и останак избеглица у земљи и да о томе мора ужурбано да се размишља.
- Не можемо да се руководом тиме да ће људи проћи кроз нашу земљу у кратком временском периоду јер ЕУ то онемогућава. Оно што можемо да учинимо је да инсистирамо код ЕУ и суседа на солидарности и да упозоравамо на сценарио који може да се деси и да нећемо моћи да издржимо масован прилив и прихват избеглица - наводи Ђуровић.
Више информација о дешавањима у Авганистану можете прочитати ОВДЕ.