Шта је афричка куга? Има ли ОПАСНОСТИ по људе? У надлежним службама рекли да зовемо у понедељак
Болест се шири код свиња при контакту заражених са здравим примерцима
Србију је потресла вест да је Министарство пољопривреде забранило увоз и транзит свих пошиљки хране животињског порекла из Мађарске због појаве првог случаја афричке куге свиња код дивљих свиња у тој земљи.
Прочитаје и:
Болест се шири код свиња при контакту заражених са здравим примерцима, исхраном помијама у којима има контаминираних остатака хране, контаминираном храном, водом, инфицираним крпељима, одећом и обућом, контаминираним предметима и опремом, превозним средствима, стајњаком, лешевима угинулих и закланих животиња, глодарима, инсектима.
Симптоми афричке куге су изненадно угинуће једне и више свиња, губитак апетита, потиштеност, повишена телесна температура до 42 степена, крварења по кожи, најчешће по ушима, њушци, репу, ногама, стомаку и бочним странама трупа, крвав пролив, побачаји, несигурност у ходу, отежано дисање, кашљање, повраћање.
Не постоји вакцина, нити лек за болест, а све зараженен свиње, угину. У случају појаве афричке куге, спроводи се убијање свих свиња у газдинству.
Вирус афричке куге не представља опасност по људе и друге врсте животиња.
На наше питање, постоји ли опасност по људе и како грађани треба да поступе, у надлежним ветеринарским службама рекли су нам да контактирамо њихову службу за односе са јавношћу, у понедељак?!
Тако су грађани остали ускраћени за информације како треба да реагују и имали разлога за забринутост.
Узнемирујућ је податак да би у случају неке веће опасности од заразе, грађани ипак морали да сачекају да прође викенд, па тек онда да сазнају јесу ли угрожени.
У циљу спречавања уношења узрочника ове болести на подручје Србије, а на основу Закона о ветеринарству и Наредбе о предузимању мера за спречавање уношења заразне болести афричке куге свиња (Пестис Суум Африцана) у Србију, на снази је мера забране увоза и транзита свих пошиљки хране животињског порекла из Мађарске, истиче се у саопштењу.
- У наредном периоду предузимаће се више законом прописаних мера од којих је тренутно најзначајнија потпуна контрола уношења хране животињског порекла из Мађарске. Наведена мера ће се спроводити у сарадњи Министарства пољопривреде - посебно граничне ветеринарске инспекције и ветеринарске инспекције, са Управом царина и Управом граничне полиције - напомиње Министарство.
Ветеринарска инспекција ће у наредном периоду вршити појачан надзор над прометом хране животињског порекла на свим местима на којима се уобичајено обавља промет ове врсте хране.