ШТА НИКАКО НЕ БИСТЕ СМЕЛИ ДА ПИЈЕТЕ ПО ВРУЋИНИ? Велики је РИЗИК по здравље, а чини вас агресивним и раздражљивим!
Ово пиће избегавајте
Др Радмила Шехић, специјалиста опште медицине у Заводу за хитну медицинску помоћ, упозорава да конзумирање алкохола на високим температурама обара крвни притисак, смањује доток крви у мозак што особу чини раздражљивом, конфликтном и агресивном.
ДЕЛТА СОЈ ПОКОРИО СВЕТ - ПОДСЕЋА НА ГРИП? Упозорење микробиолога: "Брже се преноси, и млади и стари су на удару!"
ТЕРМОМЕТАР ЋЕ ДАНАС ПОНОВО ДА СЕ ЗАЦРВЕНИ: Нови мини топлотни талас стиже у Србију али само накратко
МЛАДИ СУ ОДЛУЧУЈУЋА КАРИКА! "Све директно зависи од њих, да ли јесу или нису вакцинисани"
- На овако екстремно високим температурама које гризу на самом почетку лета треба водити рачуна о исхрани и о уносу течности. Алкохол се не сме узимати ни под разно, јер је он највећи непријатељ организму на оваквом времену - рекла је за Курир др Шехић.
Она објашњава да алкохол додатно шири крвне судове, обара крвни притисак што директно смањује доток кисеоника у мозак. - Како мозак није довољно нахрањен кисеоником он ради на "резерви". То чини људе раздражљивијим, експлозивнијим, нестрпљивим, конфликтним толико да ситница може да доведе до агресије и до насиља што за људе у околини алкохолисане особе може представљати ризик.
Такође, алкохол у организаму поједе сав шећер и доводи до хипогликемије. - Због тога људи заврше на глукози. Како је смањена исхрана мозга шећером долази до хипогликемије и особа постаје психотична. Не мора да буде алкохоличар, довољна је мала количина алкохола да доведе до овога. Поред тога алкохол изазива поспаност, омамљеност и отупелост рефлекса. Алкохол је као гориво које прегрејава организам, па тако прегрејане или загрејане особе не знају како и шта раде - нагласила је др Шехић.
Она истиче и то да је узимање алкохола на јавним купалиштима јако опасано јер када загрејан организам улети у ледену воду, јер га алкохол "носи" то доводи до поремећаја срчаног ритма и таква особа обично ни не исплива из воде.