ШТА СЕ ДЕШАВА АКО УЛОЖИТЕ ПРИГОВОР? Ово је казна која чека регруте који се буду "непримерно" понашали
Све што треба да знате о служењу војног рока.
Када се следећег септембра врати обавезно служење војног рока регрути од 19. до 27. године ће се поделити практично у три групе. Најмлађи регрути који желе да служе са оружјем биће 75 дана у војсци, старији од њих ће највероватније мало краће служити војску, док ће они који уложе приговор савести бити у "цивилној војсци" укупно 155 дана.
Будући регрути моћи ће да изразе приговор савести и да служе војни рок без оружја. Међутим, то неће бити као некад по болницама, позориштима или вртићима, већ у касарни. Али дупло дуже, 155 дана или 5 месеци. Уместо пушке задужиће четке, џогере и кутлаче. Уместо јурцања по полигонима, следи им чишћење купатила, сређивање дворишта и припрема и сервирање оброка.
И они са оружјем, али и они би без њега, војни рок би требало да одслуже у својим градовима или у најближим гарнизонима. А по свему судећи, викендима ће бити код куће. Будућим војницима, запосленима, мироваће радни однос, то ће бити изводљиво у јавним предузећима, али је питање како ће бити код
Пуковник у пензији, Мирослав Шпановић, говорио је о повратку војног рока у Србији
- Говоримо о две врсте служења, редовно служење војног рока од 75 дана и они који се позову на било ком основу, да због тога што имају приговор савести и остало, по било којим основима они ће служити дупло више, значи 150 дана. У војсци постоји огроман број могућности како ће се служити, ако не желе да доносе оружје и остало. Или ће радити у кухињи као помоћни радник, или ће бити у радионицама помоћни радник, или ће бити ватрогасци у војсци и слично, али ће војни рок служити код нас, уместо 75 служиће ће 150 дана - навео је он, па додао:
- Онај ко служи онако како се служи војни рок, њему је далеко теже, мораће више да уложи себе. Они ће радити од понедељка до петка, 6 сати пре подне, 2 сата после подне, суботом ће имати 6 сати обуке, а недељом ће имати спортске активности и културне делатности. Први који крену у војску по досадашњим предвиђањима, значи у септембру идуће године, то ће бити генерацији 2006. Србија је дошла у врло сложену ситуацију за 14 година, ми смо изгубили 280.000 резервног састава. Е сад, тих 280.000 резервних састава изгубљено, нама је сад најмлађи резервиста 34, 35 година. И то је врло опасно за земљу, јер тотална одбрана, како је наша стратегија одбране, доводи до тога да можемо се наћи у ситуацији да једноставно немамо војника који ће одговорити у случају потребе по било ком основу. Да ли је основ рат, напад од других земаља, да ли је основ разноразне несреће од земљотреса, поплава и свега осталог у шта може војска да се укључи због своје технике и својих могућности - објаснио је он.
"Војни рок је раније требао да се врати као обавезан"
- Чињеница је да је раније требало ово да се догоди, ја сам један од предлагача који је још пре 7 година предлагао враћање редовног служења војног рока због тога да бисмо обезбедили сигурну одбрану. Војска се концепцијски прави тако на могућностима способности, ми кад купујемо тенк који има одређене способности, даљина дејства, преживљавање на ратишту, колико дана може да остане да не буде уништен или авионе кад купујемо, колике су њихове способности.
- Исти случај је и са човеком, човек мора да буде способан да би се бранио. Ово служење војног рока направиће од младих, способне људе који ће умети да се брину о себи, али и о онима којима буду поверени. Сувише је ово кратко да би неко био заинтересован. Хрвати имају своју државу и могу да раде шта хоће, нека одложе, нека не одложе, то је њихово, ми имамо своју стратегију. Знате, да би земља била суверена, Хрвати су у НАТО пакту, они још увек могу да кажу, наш ће да брани НАТО пакт. Ми смо земља која је била нападнута 1999. године тог истог НАТО пакта и ми морамо бити спремни јер ако не будемо спремни да бранимо нашу сувереност, нестаћемо - навео је пуковник Шпановић.
Извор: Србија Данас/Блиц