Напоље само на КРАТКО! Издата упозорења због ЗАГАЂЕЊА ВАЗДУХА: Ово су МЕРЕ ЗАШТИТЕ, добро их прочитајте!
На концентрације и трајање честичног загађења утичу ниске температуре ваздуха, висок ваздушни притисак, успостављање температурне инверзије, што се региструје у зимском периоду, најчешће у раним јутарњим часовима и увече.
Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" издао је поводом загађења ваздуха у градовима у Србији препоруке грађанима да ограниче боравак на отвореном простору, посебно у јутарњим и вечерњим сатима.
Истовремено, у саопштењу на сајту ове установе наводи се да Министарство здравља и Институт за јавно здравље Србије апелују да нема потребе за паником, већ указују на значај примене наведених мера заштите у условима аерозагађења.
САВ НОВАЦ ОД НАГРАДЕ ПОКЛОНИО МАЛОЈ МОНИКИ Томислав Костић - нишки кардиолог великог срца
ОПРЕЗ! Сви у ове ПОСУДЕ пакујете храну, а не знате да ИЗАЗИВАЈУ РАК!
Исповест Садије Д. која је нокаутирала милицајку "ХРАНИМ ДЕВЕТ УСТА, ПАО МИ ЈЕ МРАК НА ОЧИ"
- Тренутно урбано аерозагађење у нашој земљи углавном је честичног типа (ПМ10 честице). Бележи се варирање концентрација честица у току дана у зависности од присуства извора загађења. Ове концентарције загађења зависе од климатских услова на одређеној територији и уобичајене су за ове временске услове и зимски период - наводи се у саопштењу.
На концентрације и трајање честичног загађења утичу ниске температуре ваздуха, висок ваздушни притисак, успостављање температурне инверзије, што се региструје у зимском периоду, најчешће у раним јутарњим часовима и увече.
Према потврђеним информацијама из здравстених установа, како се додаје, број деце која су примљена на лечење није повећан, већ је овај број уобичајен односу на онај који се бележи у претходним годинама у истом временском периоду.
Узроци аерозагађења су кућна ложишта, грејање на фосилна горива, велики број моторних возила, сагоревање лигнита ниског квалитета, нерационално и неефикасно трошење енергије, неефикасне технологије сагоревања фосилних горива, неадекватно одржавање индустријских постројења и друго.
Министарство здравља и Институт за јавно здравље Србије истичу да нема потребе за паником, и указују на значај примене наведених мера заштите у условима аерозагађења.
Када је у питању заштита здравља становништва у наведеним условима, препорука Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" је да осетљиве особе ограниче свој боравак напољу у јутарњим и вечерњим сатима. Ту спадају особе са хроничним обољењима (респираторна, кардиоваскуларна обољења), мала деца и старије особе.
Када је у питању здрава популација, препоручује се да се у данима са повећаним степеном загађења физичка активност не обавља на отвореном простору.
Из института Др Милан Јовановић Батут кажу да обичне, хируршке маске нису ефикасна заштита.
- Под утицајем топлог ваздуха који издише, особа влажи површину маске и тиме се нарушава њена физичка структура, а самим тим и заштита. Грађани могу благо да прекрију дисајне путеве и одевним предметима, али и тада треба водити рачуна о ситним честицама загађења. Преко дисајних путева могу се држати шал, капа, капут, али се након тога морају одмах скинути, јер се загађујуће честице задржавају на тканини − наводи др спец. хигијене из Центра за хигијену и хуману екологију Бранислава Матић Савићевић.
Ево која ОВЛАШЋЕЊА има КОМУНАЛНА МИЛИЦИЈА, а која ПРАВА грађани! ОВО каже ЗАКОН
У ВОДЕНИЦЕ се не иде без БЕЛОГ ЛУКА и ГЛОГОВОГ ШТАПА: На овим местима рођени су ВАМПИРИ (ФОТО)
УПОЗНАЛА МУШКАРАЦА ПРЕКО ДРУШТВЕНИХ МРЕЖА, ПА ОТИШЛА КОД ЊЕГА? Детаљи нестанка Андрее С, ЕВО ГДЕ СУ ЈЕ ПРОНАШЛИ!
Античка гробница налази се у ШУМАДИЈСКОМ СЕЛУ: Тајна каменог лава откривена случајно (ФОТО)
Сахране у Србији више неће бити исте: ПОКОЈНИЦИ БЕЗ ЗЛАТА У ГРОБ!