Захваљујући њима Шумадија већ 11 дана нема новооболелих: Борба је била даноноћна, а ово су им били НАЈВЕЋИ СТРАХОВИ
За два месеца 650 пацијената прошло је тријажу и лечење на инфективној клиници
У Шумадији једанаести дан нема нових оболелих од корона вируса. Стабилној епидемиолошкој ситуацији допринела је благовремена организација здравственог система и посвећеност медицинских радника.
Брнабић: Добила сам два апела, не користите превоз уколико не морате
ОВО ЈЕ ЛЕК КОЈИ МОЖЕ ОБУЗДАТИ КОРОНУ - ПОКАЗАО ИЗУЗЕТНА ДЕЈСТВА: У његовом испитивању учествује један Србин, ево шта каже
Амерички портал: Србија је без основа критикована за нешто што су и све друге земље урадиле
За два месеца 650 пацијената прошло је тријажу и лечење на инфективној клиници.
Једанаестог марта на инфективну клинику у Крагујевцу стиже пацијент из Параћина. Сумња се да је заражен корона вирусом. Прима га докторка Ружица Радојевић Марјановић - инфектолог и клинички вирусолог. Почиње борба за сваки дах.
- До тада смо имали само теоретска знања, контакте са колегама који су већ били у епидемји и никаква практична искуства. Али, на основу клиничке слике и детаљних епидемиолошких података које нам је пацијент дао, били смо веома сигурни да се ради о ковид инфекцији - рекла је Марјановић.
Пресудан тимски рад
- Ова епидемија нас је научила колико је битан тимски рад и ми смо сви ту као колектив одрадили добар посао, 12 сати дневно - каже Никола Драговић, медицински техничар у КЦ Крагујевац.
Додаје да су највише страховали за младе колеге.
- Највише смо страховали за младе колеге, волонтере, који су неискусни, које желимо да сачувамо и који су будућност инфективне клинике. И за велики број наших техничара који су много дуже времена проводили у непосредном контакту са пацијентима - истиче Марјановић.
Консултације са колегама, обилазак пацијената, медицински протоколи, рад у вирусолошкој лабораторији, све то чини њен дан. Јасна процедура, безброј пресвлачења и прања руку... Петнаестогодишње искуство, усавршање и знање, али ковид је и даље непознаница.
- Опоравак не можемо да предвидимо, постоје параметри којима се руководимо кад процењујемо њихово стање и потенцијални улазак у респираторну инфекцију, али још увек нисмо сасвим сигурни како ће се инфекција завршити, да ли ће имати своје нове таласе, да ли ће бити сезонског типа и вратити нам се поново на јесен, какав је имунолошки одговор организма, о томе мало знамо - истиче Марјановић.
Даноноћно некад са само петнаестак минута паузе, здравствени радници су у ковид центрима. Људи посвећени сваком пацијенту. Жељни свакодневице и приватног живота.
- Ужелела сам се загрљаја и блиског контакта са сином, а снагу ми даје захвалност пацијената, који су изашли са клинике са жељом, да нам виде лица - рекла је Марјановић.
Правило за улазак у судове: Почињу да раде у понедељак, а сви морају да поштују ЈЕДНУ МЕРУ
БЕОГРАЂАНИ ЈЕДВА ДОЧЕКАЛИ КРАЈ ВАНРЕДНОГ СТАЊА: Погледајте како је престоница изгледала данас (ФОТО)
КОЛИКО ТРЕБА ДАНА БЕЗ ЗАРАЖЕНИХ ДА БИСМО ОДЈАВИЛИ ЕПИДЕМИЈУ? Др Кон открио тачну бројку
ТВРДЊЕ ДР НЕСТРОВИЋА: Ево када ће COVID-19 још владати, не очекује се да буде присутан од првог јула
ДР КОН ПОСЛАО ВАЖНУ ПОРУКУ: Бесмислено је да на самом крају дође до ЗАРАЖАВАЊА, а ово је његова ПРЕПОРУКА