"СУРОВ ОДНОС УСТАША ПРЕМА ЗАРОБЉЕНИЦИМА НИЈЕ ОСТАВИО МНОГО СВЕДОКА" Логор који није преживео ниједан Србин
Логор Слана био је смештен у средишњем делу острва Пага
Изложба "Пут без повратка - од логора Слана до логора Јасеновац", отворена је данас у спомен подручју Јасеновац у организацији те јавне установе и Доцументе.
КОРОНА СЕ МОЖЕ ПРЕНОСИТИ НА ЈОШ ЈЕДАН НАЧИН! Шокантна истраживања потврђена - наша докторка објаснила
НОВЕ ЖРТВЕ САЈБЕР НАСИЉА? Чачани у страху, човек са потернице има личне податке из прекршајних пријава - све се дешава на viberu (ФОТО)
"МАМА, МОЖЕШ ЛИ ТИ ДА УМРЕШ ОД КОРОНЕ?" Српкиња се разболела пет недеља од ревакцинације, одговор докторке одзвања у ушима
Како су саопштили организатори, ЈУСП Јасеновац и Доцумента - Центар за суочавање с прошлошћу, уз подршку Стифтунг ЕВЗ и Међународног савеза за сјећање на холокауст, изложба је отворена у сусрет годишњици пробоја из логора.
Аутор изложбе и директор ЈУСП Јасеновац Иво Пејаковић истакао је "да сурови услови логора, као и једнако суров однос усташа према заробљеницима, нису оставили много сведока".
Шеф Доцументе Весна Тершелич подсетила је да је спомен-плоча на некадашње логоре на Пагу у ували Слана и насељу Метајна три пута уништавана, последњи пут 2013. године.
Она је изразила жељу за организовањем изложбе и у другим местима, посебно у Новаљи на Пагу, близу које се налазио логор Слана.
Логор Слана био је смештен у средишњем делу острва Пага, у дубокој ували која гледа на Велебит. У њему су се налазила два подлогора, један за Србе, други за Јевреје.
Према сведочењу ретких преживелих Јевреја, однос према Србима био је још бруталнији, а последице су биле такве да према досадашњим сазнањима не постоје случајеви српских заробљеника који су преживели логор Слану и Други светски рат и о томе оставили сведочанство.
Због тога се о догађајима у логору Слана зна тек оно што је сачувано у сведочанствима преживелих Јевреја, наводи Доцумента.