СУТРА ЈЕ ЈЕДНА ОД НАЈВЕЋИХ СРПСКИХ СЛАВА, АЛИ БЕЗ ГОСТИЈУ: Ко буде позвао више од пет особа, следи му ПАПРЕНА КАЗНА
Ко се буде правио да закона нема, дебело ће платити кршење противепидемијских мера.
Аранђеловдан је сутра, али неће бити као досадашњи, јер је забрањено окупљање.
ДАНАС У 9 САТИ ЗАСЕДА КРИЗНИ ШТАБ: Чека нас пооштравање, а једна мера посебно интересује родитеље
КОРОНА ДИВЉА У ВЕЛИКОМ ГРАДУ НА ЗАПАДУ СРБИЈЕ: У последња 24 сата оболеле 42 особе, једна преминула
ОВО САМО У СРБИЈИ ИМА! Пацијент на столу, док у операционој сали ГРМЕ НАРОДЊАЦИ (ВИДЕО)
Аранђеловдан је сутра, а свако ко у својој кући окупи више од пет људи може да буде тешко кажњен и до 150.000 динара, колико је максимална казна за кршење противепидемијских мера.
И црква и лекари упозоравају да су сва славља, односно масовна окупљања у затвореном простору, ризик за ширење коронавируса, који већ месецима букти у земљи.
На основу измена Закона о заштити становништва од заразних болести, које су ступиле на снагу пре недељу дана, онај у чијем стану се организује журка или се слави слава са више од пет особа може бити кажњен са износом од 50.000 до 150.000 динара.
У духу породице и вере
Епархија врањска апеловала је јуче на вернике да се придржавају мера и указала да су крсне славе догађаји који симболишу нашу духовност, баштине нашу традицију, окупљају и чувају наше породице, а данас, у времену пандемије, имају и посебан значај, јер ако се прослављају на неадекватан начин, могу негативно утицати на очување јавног здравља. Апеловали су на вернике да прослављају у духу вере, у кругу породице, на истински црквени начин, молитвено пре и изнад свега.
Пријаве
Виновника овог прекршаја могу комуналној инспекцији или комуналној милицији пријавити и сами грађани путем јединственог контакт-центра Координационе комисије за инспекцијски надзор.
Ђакон Радомир Маринковић је казао је да је слава прослављање Бога, као и да је треба прослављати "божански, а не вашарски".
- Ово је тренутак да се преиспитамо која је сама суштина прослављања славе, Бога и његових светитеља. Најпре треба да поставимо себи питање: да ли ми заиста верујемо у Бога и како се та наша вера манифестује у свакодневном животу. Затим, да ли ми знамо нешто о светитељу којег прослављамо и да ли се трудимо да свој живот уподобимо његовом животу. И треће, да ли ми славу прослављамо с радошћу и љубављу данас - објаснио је ђакон Маринковић и додао да славска трпеза треба да буде трпеза љубави, радости и дијалога:
- Наша побожност се не може мерити ни бројем гостију ни количином хране коју износимо. На трпези треба да се нађе оно најосновније, а то су: славски колач, жито и свећа - каже он.
Колач у цркви
Инфектолог проф. др Жарко Ранковић саветује да је најбоље да овде године славу прославе у кругу најуже породице, с највише петоро људи.
- Пре свега, славу треба славити у кругу људи с којима смо стално у домаћинству, а колач и жито се могу однети у цркву. Некада се мислило да ћемо славе моћи да славимо и у ширем породичном кругу, са пријатељима, али у проветреној просторији и на дозвољеној дистанци, али ипак, због великог броја заражених, најбоље је да то буде само ужи породични круг како неко домаћинима не би донео заразу или обрнуто - каже Ранковић.