ДАНАС ЈЕ ТУЦИНДАН: Једна ствар нам је СТРОГО ЗАБРАЊЕНА, ако се оглушите ДЕЦА ЋЕ ВАМ ИМАТИ ЧИРЕВЕ
Туциндан претходи најрадоснијем хришћанском празнику.
Туциндан је народни празник који се обележава, два дана пред Божић, односно дан пред Бадњи дан, а обичаји налажу да баш сутра треба спремити печеницу за Божић.
ПРОФЕСОР ХЕРОЈ ИЗ ВЕЛИКЕ ПЛАНЕ УСКОРО ДОБИЈА СТАЛНО ЗАПОСЛЕЊЕ: Овим потезом је одушевио све!
ОВО СУ ЈЕДИНИ БОЖИЋНИ ОБИЧАЈИ КОЈЕ БИ ТРЕБАЛО ИСПОШТОВАТИ: Остало је празноверје и помодарство! (ВИДЕО)
ХЕРОЈСКИ ПОДВИГ ЛЕКАРА У КРАГУЈЕВЦУ, СПАСИЛИ ЧЕТИРИ ЖИВОТА! Истог дана урадили трансплатације срца, јетре и два бубрега!
Празник је назван Туциндан јер се некада прасе или јагње "тукло", односно ударало крупицом соли или ушицама од секире, па се онда, тако убијено или ошамућено, клало и редило.
За печеницу се обично коље назиме (младо свињче) или јагње "веселица", а има људи који закољу и ћурку, гуску или кокошку.
Печено прасе или јагње називало се и "божићњара". После поста, који траје до 7. јануара по грегоријанском календару, верници треба да се на Божић омрсе печеницом, њеном машћу или јабуком и дуњом које су извађене из ње.
Обичај везан за клање печенице, остао је вероватно из страних многобожачких времена, везан за жртвоприношење. Црква га је прихватила и благословила, јер после Божићњег поста, који траје шест недеља, јача храна добро дође, поготово што су тада изузетно јаки мразеви и зиме.
Кокошка, гуска, патка или ћурка, међутим, у многим се крајевима ни у ком случају не смеју наћи на празничној трпези због веровања да је перната живина симбол "назадовања и растурања куће јер кљуца и баца земљу иза себе". Тамо где се, ипак, коље за супу, одмах се одбаце глава и ноге.
У неким крајевима, на Туциндан се не вечера за столом него на поду. Прво се постављају со и бели лук, а онда хлеб, пасуљ, купус и остала посна храна. За вечером домаћин мора бити окренут истоку.
Печеница се пече сутрадан и на Бадње вече уноси се у кућу.
На Туциндан су понегде децу "која то заслуже" и кажњавали, па и тукли, а после тог дана не, јер би, по веровању, на месту ударца искочили чиреви.
Тако се на Туциндан одржао обичај, као у неким местима северног Баната, да родитељи симболично "туку" децу да би била ваљана и послушна.
Према другом веровању, на данашњи дан никако не ваља тући децу јер ће у том случају целе године бити неваљала, а изаћи ће им и чир на сваком месту где данас буду ударена.
Ако су деца данас ипак добила неку ћушку, онај који је данас ударен треба да каже "Чири, мири да имаш двадесетчетири".
Од Туциндана почиње и уређење и спремање куће за Божић, празник рођења Христа.
Домаћица припрема брашно за мешење, посуду са зрневљем жита, а у селима мења сламу у гнездима за живину, прибавља суве шљиве, смокве, орахе, новчиће и бомбоне које ће просути на Бадње вече по слами разастртој у кући, а деца их покупити пијучући.
Српкиња спрема храну за руске космонауте: Она је најбоља научница, а сад је добила ПОЗИВ КОЈИ СЕ НЕ ОДБИЈА
"Желим да ти све ПООТПАДА" Новогодишња порука у Лозници намењена комшији засмејала ЦЕЛУ СРБИЈУ (ФОТО)
СТИЖУ НАМ СНЕГ И СМЕТОВИ! Метеоролози УПОЗОРАВАЈУ - Ево где ће се Србија прво забелети
Кренула у Немачку да БУДЕ ДАДИЉА, сада каже хвала Богу да сам се жива ВРАТИЛА!
РАДУЈ СЕ СРБИЈО! Сви знате за ПРВЕ БЕБЕ рођене у 2020, али овај детаљ треба ПОСЕБНО ДА НАС ОХРАБРИ