"СВАКА ВАКЦИНА ЈЕ СПАС" Професор Делић: Не треба чекати већ се вакцинисати првим доступним цепивом
Професор Делић рекао је да су све вакцине спас.
Србија је једна од ретких земаља на свету у којој ће грађанима у најкраћем могућем року бити доступне чак три вакцине.
Инфектолог проф. др Драган Делић рекао је да је свака од вакцина спас, те да не треба чекати неку одређену, већ примити прву која је доступна.
КОРОНА НЕ ЈЕЊАВА У СРЦУ СРБИЈЕ: Највише оболелих регистровано у Крагујевцу, у једној општини нема новозаражених
Више од 2 МЕТРА СНЕГА на Јахорини: Идеални услови за скијање на једној од најпосећенијих планина у региону
Корона однела још једног лекара: Преминуо др Мирољуб Јовановић из Краљева
- Све вакцине морају да прођу клиничка испитивања и процес регистрације. Иза њих стоје познате фармацеутске куће, а агенције задужене по закону да провере квалитет и безбедност дале су им атест. Зашто онда размишљамо коју вакцину да примимо?! Ја ћу примити било коју која буде доступна. Зашто би се неко инфицирао чекајући вакцину за коју лаички мисли да је боља? Вакцина је једино могуће решење, а алтернатива су оболевање и умирање - казао је проф. др Делић.
Поред америчко-немачке вакцине "Фајзер-Бајонтек" и руске "Спутњик В", у Србију ускоро стиже и кинеска вакцина против корона вируса компаније "Синофарм".
Међутим, главна дилема оних који су заинтересовани за имунизацију јесте за коју вакцину да се одлуче.
"Фајзер-Бајонтек"
Вакцина америчко немачке компаније "Фајзер-Бајонтек" стигла је у Србију тачно 22. децембра минуле године.
Ова вакцина садржи јединствени активни састојак, молекул који се назива месинџер РНК, а који садржи само генетска упутства, тако да тело вакцинисане особе произведе истурени протеин који се иначе налази на површини корона вируса и којим заражава човека. Ипак, мРНК усмерава људске ћелије да произведу овај протеин како би се штитиле уколико прави вирус продре у организам.
Укратко, то је РНК вакцина која убризхава део кенетског код вируса. Потребно је да се приме две дозе у размаку од 21 дан.
Ова вакцина се чува на температури од -70 до -80 степени, а према испитивањима њена ефикасност је 95 одсто.
"Спутњик В"
"Спутњик В" прва је регистрована вакцина против корона вируса на свету. Регистрација је обављена 11. августа, а прва испитивања која су након тога уследила почела су у Москви 7. септембра.
Руска вакцина против корона вируса стигла је у Србију 3. децембра када је на лабораторијску проверу у Агенцију за лекове и медицинска средства Србије (АЛИМС) стигло 20 доза ове вакцине.
Спутњик В је векторска вакцина. Садржи делове људског аденовируса. Такође је потребно да се приме две дозе вакцине на 21 дан. Једна доза садржи аденовирус 5, а друга доза садржи аденовирус 26.
Ова вакцина се чува на температури од 2 до 8 степени, а њена ефикасност је 95 одсто.
"Синофарм"
Кинеска вакцина компаније Синофарм ускоро треба да буде допремљена у Србију.
Ову вакцину развили су државни Пекиншки институ за биолошке произбводе и компанија "Синофарм група", а 31. децембра Кина је одобрила употребу.
Вакцина компаније "Синофарм" користи инактивирани (умртвљен) САРС-ЦоВ-2 вирус, а чува се на 2 до 8 степени. Такође се дају две дозе, а прелиминарни подаци клиничких испитивања, према саопштењу "Синофарма" ефикасност ове вакцине је 79,43 одсто.
Подсетимо, јуче је нова тура Фајзерове вакцине стигла у Србију, тачније 18.525 доза. Додатне дозе вакцине компанија Фајзер и Бионтек против корона вируса требало би да стигну 19. и 25. јануара.
Такође, од јуче грађани Србије попуњавањем једноставног упитника на Порталу www.euprava.gov.rs могу исказати интересовање за вакцинисање против Covida-19.
То је први корак у организацији масовне вакцинације и добијања термина и места имунизације у складу са приоритетима које је прописао Инситут за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић" Батут.