СВЕ О НАЈНОВИЈОЈ ВАКЦИНИ КОЈА СТИЖЕ У СРБИЈУ: Колико је ефикасно оксфордско цепиво и зашто баш ВИРУС ОД ШИМПАНЗЕ?
За оксфордску вакцину произвођачи тврде да је ефикасна чак 80 одсто.
Вакцина која је развијена у сарадњи Универзитета Оксфорд и компаније Астразенека добила је "зелено светло" за примену у Великој Британији још 30. децембра прошле године чиме ће имунизација у тој земљи добити на интензитету.
Влада Велике Британије је наручила 100 милиона доза ове вакцине коју производи компанија АстраЗенека, што ће бити довољно да се вакцинише 50 милиона људи, преноси BBC. Одобрење које је издала здравствена регулаторна агенција практично значи да је вакцина и безбедна и ефикасна.
НАЈВАЖНИЈА ДОНАЦИЈА НА КиМ: Меридиан донео најмодерније пумпе у поплављена подручја
СПИСАК ПУНКТОВА ЗА ВАКЦИНАЦИЈУ ПО ГРАДОВИМА: Спортске хале, домови здравља и кол центри у служби грађана
"РАЗВИЈАЊЕ ВИРУСА МОЖЕ СЕ СПРЕЧИТИ САМО МАСОВНОМ ИМУНИЗАЦИЈОМ" Др Стевановић открио која вакцина је најбоља
Штавише, и председник Србије Александар Вучић најавио је данас потписивање трилатералног споразума са Пољском и компанијом Астразенека, те да ће према томе у Србију стићи 800.000 доза ове вакцине. Тиме ће ово званично бити 4. вакцина којом грађани Србије могу да се имунизују.
Ова вакцина је дизајнирана у првим месецима 2020. године, а први добровољци су тестирани још у априлу и од тада је обављано опсежно клиничко тестирање у којем је учествовало више хиљада људи.
Колико нас штити оксфордска вакцина?
Ефикасност Оксфордске вакцине коју је произвела АстраЗенека може бити и до 80 одсто, у случајевима када је размак између добијања две потребне дозе већи и до три месеца, што препоручују британски стручњаци.
Вакцина Окфорда и АстраЗенеке може бити 80 одсто ефикасна када је између две дозе период од три месеца, саопштио је високи званичник укључен у одобравање вакцине у Британији и додао да до сада нема довољно доказа о ефикасности вакцине након примљене половине дозе, преноси Ројтерс.
- Ефикасност је била висока, и до 80 одсто када је постојао тромесечни интервал између прве и друге дозе, што је разлог за такву нашу препоруку - рекао је Мунир Пирмохамед, председавајући Радне групе при британској Агенцији за лекове и медицинске производе (МХРА).
- Такође смо размотрили режим примања половине доза, о коме се доста писало, али сматрали смо да резултати нису поткрепљени комплетном анализом - рекао је он на конференцији за новинаре на којој је британска регулаторна агенција МХРА саопштила своју одлуку о одобрењу вакцине.
Да ли је вакцина безбедна?
Анализа безбедности потиче из базе података 24.000 добровољаца који су учествовали у клиничким испитивањима у Великој Британији, Бразилу и Јужноафричкој Републици од априла. До сада нису утврђени озбиљније нус-појаве повезане са вакцином, истичу научници. Још увек нису објављени детаљи о благим нежељеним ефектима, попут бола у руци или умора.
Да ли ће све подједнако штитити?
Старије особе су највише изложене ризику од ковида, па су научници првенствено желели да виде добар одговор организма код старијих добровољаца.
Велики је изазов да вакцина буде ефикасна код старијих људи будући да имуни систем с годинама слаби, али подаци Оксфорда указују на то да постоји "сличан одговор" код старијих, баш као и код млађих.
Шта вакцина ради нашем организму?
У сржи вакцине Оксфорд/АстраЗенеца је вирус који узрокује прехладу код шимпанзи. Вирус шимпанзе је модификован тако да се не може размножавати и узроковати болест.
Ипак, у њега је убачен протеин корона вируса у облику шиљка који САРС-ЦоВ-2 користи да би продро у наше ћелије.
Када се вакцина убризга, вирус шимпанзе испоручује ген за корона вирус људским ћелијама које почињу да избацују клас протеина. Открива их имуни систем који производи антитела и друге одговоре који могу напасти прави корона вирус уколико се особа зарази у будућности.
Зашто вирус од шимпанзе?
Оксфорд се одлучио за овај вирус јер има потенцијал да генерише снажан имунолошки одговор и с обзиром на то да не може да се шири међу људима, требало би да буде сигуран.
По чему се оксфордска разликује од осталих вакцина?
Оксфордска вакцина названа ChAdOx1 нЦоВ-19 заснована је на традициоалној векторској технологији у односу на Фајзерову и Модернину вакцину које су мРНК вакцине.
Регулаторна тела никада пре у историји нису одобрила мРНК вакцину (све до сада). Приступ Оксфорда коришћен је у вакцинама које се деценијама - од вакцине против туберкулозе до еболе.
Како се чува?
Оксфордска вакцина се чува у стандардним фрижидерима што знатно олакшава дистрибуцију.
Шта још увек не знамо?
Једно велико питање које се тиче вакцина против корона вируса јесте да ли оне могу спречити асимптоматске инфекције, као и болести изазване вирусом. Смањење асимптоматских инфекција, када људи могу да шире вирус не знајући да га имају, могло би имати велики утицај на успоравање ширења болести.
Подаци Оксфорда пронашли су доказе смањене асимптоматске инфекције код оних који су примили половину дозе након чега је уследила пуна доза касније.
Нико не зна ни колико дуго оксфордска вакцина или било која друга пружају заштиту. За неке се тврди да ће бити ефикасне годинама, али одговор на ово питање даће нам само време.