СВЕ ШТО НИСТЕ ЗНАЛИ О НОВОМ СОЈУ КОРОНА ВИРУСА! У Србији га још нема, јесте ЗАРАЗНИЈИ - откривено да ли удара НА ДЕЦУ
Ових дана пажњу светске научне јавности окупира главна брига - нови сој вируса корона који се појавио најпре у Великој Британији.
О њему се не зна много, осим да се муњевитом брзином шири, а бројна питања засад су енигма - да ли је опаснији од пређашње верзије, да ли су деца подложнија, да ли ће постојеће вакцине пружити заштиту и на који начин ће вирус мутирати у будућности?
Корона вирус потврђен код још 143 лица у Златиборском округу: У Ужицу у децембру заражено преко две хиљаде људи
НЕСТОРОВИЋ ИЗНЕНАДИО СВЕ У СТУДИЈУ СВОЈИМ ПРИЗНАЊЕМ: Познати доктор отворио душу
ПРЕСЕК ПО ГРАДОВИМА: У Београду и даље највише заражених, погледајте где су жаришта короне у Србији
Британски званичници су изјавили да је нова врста вируса изазвала више од 60 одсто нових случајева у Лондону само током протекле недеље. Подаци говоре да је тај сој вируса који циркулише у Лондону и југоисточној Енглеској и до 70 одсто преносивији од досадашње верзије! Због тога је овај део Британије од недеље под стожим мерама, а Божић је практично укинут.
Осим тога, најновији податак јесте и тај да су малишани подложнији новооткивеном соју вируса, иако се до сада показало да су они управо најимунији на корону. Шта засад знамо о такозаном мутираном британском вирусу корона?
Није изолован у Србији
Питање које нас највише брине јесте да ли је мутирани британски вирус детектован и у Србији?
- Наше колеге имунолози и микоробиолози нису приметили нови сој вируса у Србији још увек - казао је епидемиолог др Бранислав Тиодоровић и додао они раде интензивно на благовременом откривању мутираног типа.
Да у Србији још није детектован британски сој короне потврдили су и наши научници који истражују сојеве короне у Србији - др Дејан Видановић, виши научни сарадник у Ветеринарском специјалистичком институту "Краљево" и проф. др Александра Кнежевић с Медицинског факултета у Београду.
- У току је обрада нових узорака из трећег пика, у којима ће се анализирати и присуство мутација карактеристичних за британски сој. Претпоставка је да се овај сој вируса брже шири, а сојеви са истим мутацијама су доказани у Данској, Холандији, Аустралији, Јужној Африци и Италији - навели су они и додали да засад нема доказа да тај сој изазива тежу клиничку слику.
Шеклер: Нема места паници
Како преноси BBC нови сој вируса се појавио још у септембру, а новембру је већ код четвртине оболелих регистрован нови сој вируса да би средином децембра било регистровано две трећине случајева у Великој Британији.
Доктор ветеринарских наука и вирусолог Миланко Шеклер изјавио је да се нови сој британске короне не треба да изазива панику, јер се он појавио још у септембру.
- Тај вирус се појавио још у септембру, од септембра до сада постоји тај сој, већ три месеца, али када се појавио чинио је можда 5-6 процената броја новозаражених, а сада је порастао на шездесетак процената - рекао је др Шеклер.
Додао је да је у међувремену детаљно анализиран нови сој и утврђено да има око 17 мутација.
- Две су на месту где се вирус везује за ћелију, па је онда настала забринутост око ефикасности вакцине. Да ли је потребна и мања количина вируса да би се заразили људи, то је већ оријентационо. Проблем је што неће здравствени системи моћи да приме толико новозаражених, јер се заразе дупло брже у односу на први сој - рекао је он.
Недовољно сазнања
Осим сазнања која се појављују у медијима о новом соју корона вируса других нема, рекао је епидемиолог др Предраг Кон.
- У сваком случају оно што брине је што је брже преносив, а то је повезано са мутацијама, варијантама вируса. Колико ће бити распрострањен зависи од много чега, али сасвим извесно је, посматрајући овај САРС ЦОВ2 вирус да ће се лако проширити у све земље, па би тако могао да дође и код нас - навео је др Кон.
Његов колега епидемиолог проф. др Бранислав Тиодоровић истакао је јутрос да је врло важно да пратимо из сата у сат кретање новог соја вируса корона.
- Мало се за сада о свему томе зна, барем у јавности. Научници и вирусолози који га директно прате кажу да нема неких карактеристика због којих би требало да страхујемо. Међутим, он се лакше шири што је довољна карактеристика да се ипак обрати пажња на њега - оценио је Тиодоровић.
И имунолог др Срђа Јанковић истиче да се не зна довољно о новом соју вируса, а да ли је опаснији и да ли нас угрожава иако смо се вакцинисали, то треба тек утврдити. Према његовим речима, у Великој Британији је почео да истискује почетне подтипове вируса, шири се на рачун старих подтипова, од којих је настао.
- Мутације вируса се стално дешавају, најчешће немају неки видљиви ефекат, само неке мутације могу да воде до еволуције вируса у нове подтипове. Овде имамо скуп мутација од којих се неке налазе на оним местима где бисмо на основу нашег познавања овог вируса, које је све детаљније, очекивали да би могле да се одразе на то колико је он заразан - рекао је за РТС Јанковић.
Додао је да ако се то покаже као тачно, можда имамо заразнији подтип вируса који се лакше преноси и због тога је дата узбуна.
- Да ли он изазива тежу болест, не можемо да кажемо нити да претпоставимо - каже др Јанковић.
Више напада децу?
Међутим, оно што је посебно забринуло нарочито родитеље, јесте упозорење британских стручњака да нови сој вирус сада заражава више малишана, премда су они досад били најзаштићенији. Такође, у САД се за чак 25 одсто повећао број деце позитивне на ковид.
Наиме, постоји наговештај да су деца подложнија мутираном вирусу, истакао је професор Краљевског колеџа у Лондону Нил Фергусон.
- Број случајева с новом варијантом код млађих од 15 година знатно је већи. Још нема довољно доказа за теорију да су деца сад подложнија вирусу, али то је проминентна хипотеза - рекао је Фергусон.
Професорка Венди Баркли, која је такође с Краљевског колеџа, истакла је да су деца до сада била заштићенија од короне зато што имају далеко мање АЦЕ2 рецептора, за које се она везује, него одрасли.
- Претходном вирусу је теже било да веже АЦЕ2 и уђе у ћелије, па су одрасле особе, које имају обиље АЦЕ2 у носу и грлу, биле лака мета, а децу је било тешко заразити. Новији вирус то лакше постиже и деца су због тога подложна овом вирусу можда исто као и одрасле особе. Није то да вирус посебно циља децу, већ га је сада теже зауставити - рекла је она.
Родитељи да не брину
Руководилац болнице за дечје плућне болести у КБЦ "Драгиша Мишовић" др Оливера Остојић, истиче да за Британију још немамо валидне податке ни статистику да би се тако лако говорило да корона брже и више напада децу.
- Корона је ређе нападала децу или због малог броја АЦЕ2 рецептора, или можда зато што је њихов имуносистем потпуно нетакнут и деца имају све оружје да се бране. Говоримо о деци која су здрава - навела је др Остојић и додала:
- Родитељи не треба да брину, ковид као ковид није опасан за децу до 12 година, а ови одраслији су били нешто болеснији.
И пулмолог са Института за мајку и дете проф. др Предраг Минић истиче да нарочито мала деца најмање оболевају од ковида.
- У свету је свега 1,5 одсто оболеле деце, а број смртних случајева је врло мали. Британски сој је, како наводе, заразнији, једна од мутација у спајк (С) протеину, који се иначе везује за АЦЕ2 рецептор, јесте у том рецепторском домену, али се мисли да не изазива тежу клиничку слику и први су утисци да ће вакцина бити ефективна. Научних студија о томе да ли се и зашто сада више заражавају деца нема, а немогуће их је за овако кратко време урадити, па ми је ту још доста непознаница - казао је проф. др Минић.
Да ли ће вакцина бити ефикасна?
Питање свих питања: да ли ће постојеће вакцине, од којих је Фајзерова одобрена у Европској унији и чије су прве дозе стигле у Србију и где је вакцинација почела у четвртак, деловати на овај нови сој вируса?
Ипак, стручњаци смирују страсти најавом да ће постојећа вакцина пружити очекивану заштиту, али и упозоравају да су предвиђања за 2021. још увек неизвесна.
- И поред тога што се мутације одговорне за високу преносивост нове варијанте вируса налазе у гену чији продукт стимулише заштитни имунитет у вакцинацији, промене су још увек минималне и нема ни теоријске сумње за успешност имунизације! Те промене ће се и даље пратити и анализирати, свакако ће се и интервенисати уколико би могле да угрозе вакцинални имунитет - истакла је проф. др Јовановић.
Доктор Шеклер такође сматра да нови сој вируса неће утицати на процес имунизације.
- Већу преносивост обично прати мања патогеност, мада то није правило. Ја се не бих претерано узнемиравао, када прокуженост буде била изнад 50 одсто и када се будемо вакцинисали, па вирус проба да нас инфицира, онда ће тек имати притисак да се промени - казао је он.
И истраживачи др Видановић и проф. др Кнежевић кажу да засад нема доказа да вакцине немају заштитни ефекат против овог соја вируса.
- А врло брзо ће се знати и да ли је вакцина ефикасна и против овог соја јер је већ пола милиона људи вакцинисано у Британији - објашњавају стручњаци и додају да је код вируса у Србији још у првом таласу уочена једна мутација на месту протеина који је одговоран за његово везивање за људску ћелију, да она постоји код већине вируса који циркулишу у Европи и да нема утицај на ефикасност имуног одговора на вирус након вакцинације.
Можемо да очекујемо и вакцину за мутације
"Бајонтек" је спреман да направи нову вакцину за шест недеља у случају мутације вируса.
- Немачка лабораторија "Бајонтек", која је са америчким "Фајзером" развила прву вакцину против ковида 19 одобрену у свету, може да произведе нову вакцину за шест недеља у случају мутације вируса као што је она примећена у Великој Британији - рекао је директор компаније Угур Сахин.