СВЕ ВРЕМЕ СУ НАС ПОГРЕШНО УЧИЛИ: Континенти уопште не изгледају онако како мислимо! (ФОТО/ВИДЕО)
Карта света какву користимо у школама користе се већ пет векова
Карта света какву сви памтимо још од школских дана и каква се и дан-данас користи, створена је пре готово пет столећа, тачније, 1569. године, за њу је заслужан фламански картограф и географ Герхард Меркатор. Међутим, начин на који његова карта приказује нашу Земљу - једноставно је погрешан.
ДОДЕЉЕНЕ СВЕТОСАВСКЕ НАГРАДЕ: Бројним друштвено одговорним грађанима уручене плакете
НАЈЛЕПШИ ОГЛАС КОЈИ ЋЕТЕ ВИДЕТИ: Девојчица (11) из Прокупља решила да заради џепарац радећи оно што воли (ФОТО)
НАЈЛЕПШИ ОГЛАС КОЈИ ЋЕТЕ ВИДЕТИ: Девојчица (11) из Прокупља решила да заради џепарац радећи оно што воли (ФОТО)
На тој карти, која се и данас користи у учионицама, мноштво је грешака и заблуда, од приказа континената и њихове стварне величине до тога да је сами географски положај неких континената такође приказан потпуно погрешно. Но, да ли је њена оригинална сврха ипак била мало другачија?
- Већина људи не размишља на прву да је Земља заправо сфера. Када посматрате Земљу из различитих крајева у свемиру, добићете и другачији поглед на Земљу; државе су у другачијем редоследу од оног који видимо на стандардним картама - рекла је за АБЦ Аустралиа картограф Чандра Јајасурија са Универзитета у Мелбурну.
Сврха Меркаторове цилиндричне картографске пројекције била је наутичке природе: да помогне поморцима у навигацији, преноси Ртл.хр.
- Никада није била сврха да тачно прикаже величине држава - казала је Јајасурија.
Меркаторова карта је, каже Јајасурија, ''екстремно лоша'' у приказивању релативне величине земаља.
- Зато је Гренланд, који је у стварности 14 пута мањи од Африке, на Меркаторовој карти приказан исте величине као Африка - рекла је.
Гренланд изгледа већи и од Јужне Америке, но и то је обмана. Јужна Америка у стварности је девет пута већа од Гренланда.
Било је напора да се Земља на картама ипак прикаже што веродостојније. 2016. године, најпрестижнију награду за дизајн у Јапану - The Good Десигн Award, добио је јапански архитекта и уметник Хајиме Нарукава који је развио нови начин приказа света на правоугаоној површини, а притом је остао веран стварним пропорцијама континената и океана. Развио је карту света под називом The AuthaGraph.
Иновативном методом мапирања створена је нова карта тако да је сферна површина једнако подељена на 96 троугла, пребачена у тетраедар, а уз то су очуване пропорције површина.
Али упркос новим мапама и покушајима да се Земља веродостојно прикаже у дводимензионалном простору, у школама се још увек користе оне старе.
Грешки у приказу света у дводимензионалном простору увек ће бити, стога ниједна карта неће бити строго прецизна, но грешка стара 460 година можда би ипак могла већ бити исправљена.
У међувремену, док се у учионицама широм света не почну користити новије, побољшане карте, на располагању је добри, стари глобус. Ипак, постоји и сајт на којем можете да упоредите величине земаља с другим земљама.