"Свима је један од најлепших тренутака у животу, а мени моју бебу неће донети" ТУЖНА ИСПОВЕСТ И АПЕЛ!
О тешким темама није лако причати, али шта када немате коме да испричате то што вас мучи?
Тешка дијагноза као што је рак, губитак члана породице, смрт детета, губитак бебе, срчани или мождани удар захтевају психолошку помоћ, али у већини наших болница пацијенти и њихове породице су препуштени једни другима или сами себи јер не постоји психолошка подршка и помоћ стручњака.
Како то изгледа у пракси говори жена која је два пута изгубила бебу у поодмаклој трудноћи и оба пута у породилишту није имала никакву психолошку помоћ док је преживљавала један од најтежих тренутака у свом животу. Колика је неосетљивост за психичке трауме говори и то што је она – која је изгубила бебу – била смештена у собу са женама које су родиле здраве бебе.
- Након страшне трауме коју сам доживела, наставља се моја агонија јер лежим у соби са још пет породиља, које су доживеле најлепши тренутак у животу и жељно ишчекују своје бебе, а ја знам да мени моје бебе неће донети. Лекари су буквално говорили да се не надам. Први пут мајкама доносе њихове бебе, а ја све то гледам и слушам њихов преслатки плач са сузама у очима - прича она.
КОЛЕКТИВНА ТУЖБА ПРОТИВ "Крио сејва": Срби дали узалуд и до 2.000 евра за МАТИЧНЕ ЋЕЛИЈЕ?!
НЕСТАЛА АНЂЕЛА (14) ИЗ СУБОТИЦЕ! Дечко је извукао из куће усред ноћи, последњи пут виђена у суботу!
Епилог вршњачког насиља у Оџацима: "КАЖЊЕНО ДЕТЕ коме је у школи био УГРОЖЕН ЖИВОТ" (ФОТО)
- У неколико наврата питала сам сестре да ли постоји психолог, психијатар или неко ко може да ми помогне у овим најтежим моментима. Добијала сам одговоре: 'викенд је', 'trenutno није ту'… Тако да сам схватила да кроз све сама морам да прођем. Пуштена сам из болнице 8. марта и сутрадан сам добила телеграм да је беба преминула 8. марта увече. Након отпуста из болнице потражила сам помоћ психијатра. Апелујем на наше институције да се више посвете оваквим случајевима јер их је, нажалост, много. Волела бих да друге жене које доживе исто што и ја не морају да пролазе кроз овај додатни стрес - напомиње ова жена.
Она је и након три године поново доживела трагедију када је беба умрла у стомаку у осмом месецу. Ни тада није било другачије:
- И даље у нашим породилиштима не постоји никаква подршка која би се обезбедила женама које преживе овако нешто. Још једна девојка је лежала са мном у соби, такође је изгубила бебу у деветом месецу. Покрај њеног кревета видела сам много књига које су писали духовници. Сви ми јесмо за лекаре само број, али ово се памти цео живот - каже она
Казна доживотног затвора за најтежа кривична дела ступа на снагу 1. децембра!
СИГУРНО СТЕ НЕКАДА ВИДЕЛИ ОВАЈ НАТПИС: Ово су детаљи о "НАЈЈАЧЕМ ЧОВЕКУ БЕОГРАДА" (ФОТО)
Прекрстио се и почео да плаче: Потресна исповест праунука Живојина Мишића коју треба да види сваки Србин (ВИДЕО)
У Србији немају све болнице могућност психолошке помоћи за пацијенте и њихове породице, заправо то је изузетак. Психолошка подршка омогућена је пацијентима на неким онколошким одељењима, а недавно ју је увео и Институт за неонатологију. У осталим болницама или немају довољан број психолога, или их немају уопште, већ по потреби зову консултанте, спољне сараднике и психијатре. У свету свуда постоје мултидисциплинарни тимови који обухватају и психолога чији је значај велики јер пружа подршку пацијенту кроз саветодавни и психотерапијски рад. Тако се превенирају теже психичке реакције (депресија, анксиозност, посттрауматски стресни поремећај) и код пацијента и код породице. Често се дешава да се породице распадну када имају оболелог члана, јер постану дисфункционалне у свим осталим сегментима.
Зато је помоћ психолога значајна и битна и пред неку операцију због страха, приликом сазнавања дијагнозе, али и после неког лечења или операције јер је потврђено низом истраживања да и опоравак зависи од психичког стања пацијента.