ТАРА ЈЕ 2 ГОДИНЕ ЖИВЕЛА СА ДЕЧКОМ, А ПОСЛЕ РАСКИДА МОРАЛА МУ ЈЕ ПЛАТИТИ 15.000 €: Адвокат открива да ли и у Србији ванбрачни партнер има право НА ПОДЕЛУ ИМОВИНЕ
Тару Лич раскид је коштао чак 15.000 евра само зато што је живела са својим дечком две године.
Наиме, Тара није била удата за свог партнера када је веза почела да им се распада због чега је била шокирана када је он након раскида затражио поделу имовине.
Овако нешто је могуће и у Србији - истражили смо каква све права имају парови након раскида.
На пример, закон у Аустралији налаже да партнери који барем две године живе у заједници морају да деле имовину стечену у вези, слично као и парови у браку током развода. У Тарином случају све је било много компликованије јер су заједно купили некретнину вредну 200.000 долара. Наредних шест месеци након развода провела је скупљајући 15.000 евра за судске трошкове пре него што су донели заједничку одлуку о некретнини.
НАЦРТ ЗАКОНА О ПРАВИМА ДЕТЕТА ПОВЛАЧИ НОВО ПРАВИЛО: У Србији ће средња школа бити обавезна?
Спекулације о натписима, али нико не зна о чему се заправо ради: Ево шта се крије иза мистериозних билборда!
ДЕА ЂУРЂЕВИЋ ПОНОВО ОПЕРИСАНА! Нерве из ноге јој пресадили у руку
-Свет се променио и не кажем да треба да се припремате за раскид, али мислим да свако треба да обезбеди себе прво у вези у случају да нешто крене по злу, на пример, ако неко умре. Да сте од почетка знали да вам веза или брак неће функционисати наравно да бисте ставили себе на прво место - написала је у својој објави на Фејсбуку.
И у Србији су ванбрачни партнери по законским правима и обавезама изједначавају са брачним партнерима.
Заједничка имовина би требало да се подели посебним споразумом, а ако је он немогућ - онда се иницира тужба. Око поделе имовине важе исти критеријуми као и за брак. Оно што се разликује јесте да, будући да заједничка имовина може настати током трајања везе партнера, за брак знамо када је почела да се стиче - од дана венчања. Зато око поделе мора да пресуди суд који ће утврди откад ви живите заједно. Претпоставка је да се имовина дели на пола, али ако је један од партнера заслужнији за стицање имовине, онда може тражити да суд другачије процени. Ако се равноправна подела оспори, разматра се колики је новчани допринос супружника увећању имовине кроз плату, хонораре или друге облике зараде, али се процењују и други начини доприноса заједници.
- Апсолутно! Ванбрачна заједница је у Србији изједначена са брачном заједницом у свим ситуацијама осим када је у питању наслеђивање имовине у случају смрти партнера. Уопште нису ретке ситуације поделе имовине након раскида ванбрачних заједница у српским судовима, а углавном се односе да поделу родитељских права и имовине
Оно што је комплексније јесте доказивање јер правни саобраћај у овој ситуацији је другачији, па се мора доказивати када је ванбрачна веза почела, када је почело стицање имовине у тој вези, итд, али то бивше партнере не обесхрабрује да помоћ потраже на суду уколико нема споразумног раскида - наводи адвокат Иван Симић.