"ТОПЛО ВРЕМЕ НЕЋЕ ДОНЕТИ ОЛАКШАЊЕ" Колико далеко је УКИДАЊЕ мера? Познато је КАДА бисмо могли да се ВРАТИМО свакодневним активностима
Да ли можемо да се надамо новом попуштању мера?
Укидање забране окупљања максимално до пет, али и генерално попуштање мера везано је за магични двоцифрени број. Елиминација мера могућа је са испод 100 заражених на дан. Тренутно, први циљ је смањење броја заражених на око хиљаду.
ВАЖНО! Сви који сте примили КИНЕСКУ вакцину НЕ БРИНИТЕ - ово је ИСТИНА о ефикасности Синофарма
МИЛИЋ ИЗ КРАЉЕВА МЕДИТИРАО 3.000 ДАНА ПА ГА НАЗВАЛИ ЧУДАКОМ! Данас у његову "ординацију" сви долазе да им "намешта колена" (ФОТО)
"РУКЕ, НОГЕ, ТЕЛА ЉУДИ КОЈИ СУ БИЛИ У ВОЗУ" И даље није утврђен тачан број жртава у Грделичкој клисури - да се никад не заборави (ФОТО)
Данас су отворени тржни центри, од наредног понедељка деца се враћају у школе, а Кризни штаб током недеље треба да разматра дозволу да се отворе и унутрашњи делови угоститељских објеката. Иако у оквиру свих ових садашњих погодности постоје строга ограничења - број купаца у центрима, гостију у кафићу и ђака у учионици, делује као да мере попуштају.
Међутим, многе забране су и даље међу строгим мерама, попут забране окупљања више од пет грађана. То практично значи и надаље, узакмице без навијача, нема свадби... Конкретно попуштање ове мере - максималан број окупљених, медицински део Кризног штаба везује искључиво за број оболелих.
- Да бисмо могли да уклонимо забране окупљања као што је сада на снази не више од пет, и да бисмо све остале мере елиминисали, потребно је да на дневном нивоу имамо двоцифрен број, односно да број заражених буде испод 100 - каже зепидемиолог и члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић.
Он додаје да иако је далеко иза нас време када смо дневно бележили по 30, 40 заражених, наш наредни, први циљ је да бројка падне испод 1.000.
- А онда да радимо на томе да достигнемо и магичну двоцифрену бројку. Ипак, како ће се све даље одвијати зависи искључиво од понашања нас самих и од процеса имунизације. Али када погледам студентске журке, играње кола око споменика, гужве у граду, не могу да будем оптимиста и не знам шта да кажем када ће се то десити - каже др Тиодоровић.
Професор и члан Кризног штаба истиче да "грађани морају да схвате да ово не може појединац сам, већ сви морамо колективно да се посветимо овој борби".
- А најбољи начин борбе је поштовање мера. Није то ничији хир, ово је потреба и једино тако можемо да се надамо да ћемо у наредном периоду успети да бројке сведемо на ту жељену цифру - поручује професор Тиодоровић.
Иако бројке последњих дана падају, што се приписије искључиво имунизацији, ситуација је тренутно далеко од идеалне. Отуда не чуди да заменица директора Инфективне клинике у Београду Ивана Милошевић каже да лекари страхују од попуштања мера у борби против корона вируса.
- Страхујемо од сваког попуштања мера, јер их ми највише осетимо - каже др Милошевић.
Она међутим, тренутно стање мери са бројем пријема и отпуста у болници. И, добра вест је што се та бројка изједначила, али клиника је и „даље пуна“ пацијената.
- Топло време неће донети олакшање. Једина добра ствар је вакцина, али док не буде половина грађана вакцинисана, нећемо се вратити нормалном животу - наглашава Милошевићева.
Нико не може да прецизира период када ћемо досегнути магичне бројке, па не чуди да су све гласније идеје да се мере попусте за вакцинисане. И поред најава да би то требало размотрити, за сада није повучен ниједан конкретан потез. Тако мере остају једнаке за све.
БОНУС ГАЛЕРИЈА:
Погледајте како је изгледао Београд током ванредног стања прошле године