ТОШИЋ МОЖЕ ДА ЗАВРШИ У ЗАТВОРУ! Законски прописи су јасни - ево који су даљи потези Карлеуше
Ако трпите насиље или знате неког ко трпи насиље, позовите СОС телефон 0800 35 00 36.
Божићне празнике обележило је насиље у породици популарне певачице Јелене Карлеуше и њеног супруга Душка Тошића. Наиме, Јелена је 07.01. пријавила свог супруга полицији због, како медији наводе, удареног шамара. Њему је истог дана изречена мера забране приласка и комуницирања са супругом у трајању од 48 сати, а данас је потврђено да је Тошићу Први основни суд продужио меру забране за још 30 дана.
ПОСЛАТ ВАЖАН АПЕЛ ГРАЂАНИМА! Покренут нови вид потраге за несталим Сплићанином
ОВА ПИТАЊА КРИЈУ ТАЈНУ МАТЕЈЕВОГ НЕСТАНКА! Најновији детаљи истраге - сви се питају једно (ВИДЕО)
"НЕСТАНАК МОЈЕ ЋЕРКЕ БИЉАНЕ ДОСТА ПОДСЕЋА НА МАТЕЈЕВ" Огласила се мајка нестале девојке - једна ствар је веома СЛИЧНА
Многи фанови популарног пара су изненађени оваквим расплетом догађаја, али закон је јасан и важи за све. Хитну меру најпре наређује полицијски службеник када изађе на место догађаја, и то на период од 48 сати, а затим се предмет шаље основном тужилаштву које у највећем броју случајева предлаже основном суду да трајање хитне мере продужи на 30 дана. Такав сценарио догодио се и у случају породице Тошић.
Шта кажу законски прописи?
Закон је веома јасан, као и његове одредбе и мере које могу бити изречене. Уколико пријављени прекрши хитну меру – позове жену телефоном, пошаље јој текстуалну поруку, приђе јој на улици или се врати у заједнички стан – тада ће му прекршајни суд по сили Закона изрећи затвор до 60 дана. То значи да уколико Душко Тошић покуша да било како ступи у контакт или се сусретне са својом законитом супругом Јеленом Карлеушом следи му 60 дана затвора.
Продужетак хитне мере према Закону о спречавању насиља у породици јесте процена Тужилаштва да постоји непосредна опасност да се насиље у породици настави и ескалира, те је стога неопходно да се потенцијални починилац изопшти из породичног дома.
Према државним прописима Душко Тошић је дужан да се придржава изречене мере удаљења из дома без обзира да ли је он власник стамбеног простора или живи у изнајмљеном стану, а уз то му је забрањено и прилажење и комуницирање са Јеленом Карлеушом. Некадашњи фудбалер сме да виђа децу и да са њима комуницира, али без икаквог контакта са њиховом мајком. Уколико било како прекрши прописано по хитном поступку биће спроведен иза затворских решетака и након тога креће се у кривични поступак, али само уколико супруга пријави кршење мере, јер полиција неће пратити Тошићево кретање и поступке.
У пратњи полицијских службеника Душко Тошић има право да дође у свој дом из њега узме неопходне личне ствари које су му неопходне, али ни том приликом нема права да се обраћа супрузи.
Ипак, судија по сопственом нахођењу може и да ублажи ту казну. До смањења казне затвора од 60 дана може доћи уколико постоје олакшавајуће околности и није проузрокована било каква тежа последица по жртву. То би значило да уколико би Душко Тошић послао Јелени Карлеуши СМС поруку опште природе, без икаквих претњи, увреда и томе слично, то би значило да би га одмах спровели у затвор, али и да би највероватније из истог изашао истог дана уз новчану казну.
Шта после 30 дана?
Право питање за све жене које пријаве насиље, а самим тим и за естрадну уметницу Јелену Карлеушу, јесте шта након што истекне 30 дана и престане мера забране приласка. За оне који су трпели било какво насиље, тада страх почиње поново да влада, а хитна мера престаје са важењем.
Након престанка важења хитне мере од 30 дана може се покренути парнични поступак за изрицање једне или више мера заштите од насиља у породици, и то: издавање налога за исељење из породичног стана или куће, издавање налога за усељење у породични стан или кућу без обзира на право својине или закупа, забрана приступа у простор око места становања или места рада члана породице и забрана даљег узнемиравања члана породице. Такве мере могу трајати највише годину дана, с тим што се могу и продужити.
Кроз поступак који се води по службеној дужности утврдиће се и кривична одговорност лица, те у складу са законским прописима одредити и санкција за учињено дело.
У Републици Србији од 2017. године на снази су законска решења која имају за циљ превенцију извршења кривичног дела насиља у породици, а хитне мере полиција примењује како не би дошло до новог кривичног дела и повећања насиља. Према статистикама, свака трећа женска особа у Србији доживи неки вид насилничког понашања, а током неколико протеклих месеци сведоци смо многобројних исповести јавних личности које су претрпеле неки вид насиља у породици. Процењује се и да се глобално око 736 милиона жена било изложено насиљу интимног партнера, непартнерском сексуалном односу или обома барем једном у животу.
Ако трпите насиље или знате неког ко трпи насиље, позовите СОС телефон 0800 35 00 36.