ТРАГЕДИЈА КОЈА СЕ НЕ ЗАБОРАВЉА: Србија је на данашњи дан требало да слави, али је ипак туговала
Тужан догађај који се не заборавља
На данашњи дан 1964. године, када се Београд припремао на прославу 20 година од ослобођења у Другом светском рату, десила се велика трагедија – погинула је цела делегација Совјетског Савеза.
КАКВА ЗИМА ОЧЕКУЈЕ ЕВРОПУ? У овом делу старог континента могућа појава честих невремена, велики утицај имаће "Ла Ниња"
ОД МОГ КУПРЕСА ДО ВУЧИЋЕВОГ БУГОЈНА: Ред нестварне лепоте, ред болних успомена
"МОРАМ ДА ПОЈЕ*ЕМ ДУШКА" Хит на РТС-у! Дека у култној емисији насмејао целу Србију - ГОРЕ друштвене мреже (ВИДЕО)
Док су били у путу на прославу, у удесу совјетског авиона „Иљушин-18“, који се срушио на Авали, погинули су сви путници међу којима је била шесточлана делегација совјетске армије са маршалом Сергејем Бирјузовом на челу.
Страдали чланови Совјетске делагације на Авали
- – Сегеј Семјонович Бирјузов, маршал Совјетског Савеза, члан ЦК KPSS, депутат Врховног совјета СССР, начелник Генералшатаба оружаних снага СССР и први заменик министра одбране СССР, херој Совјетског Савеза.
- – Николај Романович Мирнов, генерал-мајор, члан Централне ревизионе комисије KPSS, депутат Врховног совјета и начелник Одељења у ЦК KPSS.
- – Владимир Иванович Жданов, генерал-пуковник тенковских јединица, начелник Војне академије тенковских јединица, херој Совјетског Савеза и народни херој Југославије.
- – Николај Николајевич Шкодунович, генерал-лајтнант, заменик начелника Војне акаедмије „М. В. Фрунзе”.
- – Иван Кондратевич Кравцов, генерал-лајтнант у пензији, херој Совјетског Савеза.
- – Леонид Порфиревич Бочаров, генерал-мајор у пензији.
- – Григориј Тимофејевич Шелудко, потпуковник, старији ађутант начелинка Генралштаба и заменика министра одбране СССР маршала Сергеја Бирјузова.
Из празничне атмосфере у главном граду брзо се прешло у комеморативну. Проглашена је дводневна жалост, отказане су све манифестације и приредбе везане за прославу двадесетогодишњице ослобођења, а скинута је и украсна декорација којом је град био украшен.
Дан ослобођења Београда 20. октобра 1964. године је био обележен само полагањем венаца на Спомен-гробље бораца НОР-а на Новом гробљу и Гробници народних хероја на Калемегдану, у раним јутарњим часовима и Гробљу ослободилаца Београда 1944, у 11 часова. Истог дана одржана је и свечана седница Градске скупштине, која је уместо „свечаног“ имала комеморативни карактер, а отворен је и Спомен-парк у Јајинцима.