ТРЕБА ЛИ НАМ ЈОШ ЈЕДНА ЗАРАЗА ПОРЕД КОРОНЕ?! Опасност од комараца на вирус Западни нил, већ се прскају ОКО КОВИД БОЛНИЦА
Завод за биоциде почео прскање комараца око болница у којима су ковид пацијенти.
Не постоји град у Србији, ни општина у Београду у којем концентрација комараца тренутно није висока. Иако су реалне могућности да међу њима има заражених вирусом Западни нил, он засад, према званичним подацима, код ових инсеката није детектован, али како Telegraf.rs сазнаје у Заводу за биоциде и медицинску екологију у Београду, у току су анализе на присуство овог вируса у комарцима у српској престоници.
Такође, како се сазнаје, овај Завод, који је годинама био задужен за третирање комараца у Београду, почео је да их да прска око болница у којима су пацијенти заражени корона вирусом. За уништавање комараца у остатку града, задужено је предузеће "Градска чистоћа".
- Анализе на присуство вируса Западни нил у комарцима су у току и о резултатима ћете бити благовремено обавештени - кажу у Заводу.
ОВАКО СЕ 100 ПУТА СМАЊУЈЕ ПРЕНОШЕЊЕ КОРОНЕ: Др Кон објаснио колико нас дуго МАСКА ШТИТИ
ОВО ЈЕ ПРВИ ГРАД У УНУТРАШЊОСТИ СРБИЈЕ КОЈИ ДОБИЈА ПЦР ЛАБАРАТОРИЈУ: Од августа нема чекања резултата из Београда
КАКО ЈЕ БУКНУЛА ЗАРАЗА У ШАПЦУ?! Грађани откривају како је корона кренула ДА СЕ ВРТОГЛАВО ШИРИ
На питање зашто је у Београду велика количина комараца и када су последњи пут третирани, кажу да је ове године каснила сезона ових инсеката.
- Сезона активности комараца је у летњим месецима, обично током маја, јуна и јула месеца. Због неповољних временских услова током маја, сезона је ове године каснила. Третирање комараца је од ове године у надлежности новоформираног сектора при Градској чистоћи - рекли су у Заводу за биоциде.
Нова расподела посла
Са друге стране, у ЈКП "Градска чистоћа", истичу да они још нису изоловали вирус Западног нила међу комарцима.
- Оформљена лабораторија сектора екологије и унапређења животне средине, ЈКП "Градска чистоћа" досадашњим Реал Тиме ПЦР анализама комараца, које се раде свакодневно након извршеног мониторинга на територији Београда, није детектовала вирус Западног Нила у домаћим врстама кулекс пипиенс, који представљају векторе преносиоце за овај вирус. Такође, ни у другим врстама комараца још увек није детектован вирус - тврде у "Градској чистоћи" у којој додају да се комарци редовно третирају.
За то време, Завод за биоциде сузбија комарце у ковид болницама, а на основу одлуке Кризног штаба за сузбијање заразне болести COVID-19, са циљем да се заштити становништво од те болести, али и појачала заштита пацијената и медицинских радника.
- До сада су третиране две COVID болнице у Београду (Арена и ВМЦ), а вечерас ће бити третиране и све преостале београдске ковид болнице. За сутра ујутру је планиран третман бонице у Младеновцу - навели су у Заводу.
У овој установи подсећају да су најоптималније температуре за активност комараца су оне између 20 и 25 степени, али и да активност, такође, зависи и од тога којој врсти комарци припадају.
Вирус Западног нила, односно Вест наил, може бити потврђен само код нашег домаћег, кулекс пипиенс комарца.
Грозница Западног Нила коју преносе комарци стигла је у Србију 2012. године. Иако се испрва мислило, да су је донели азијски тиграсти комарци, испоставило се да су се њоме заразили наши домаћи.
Не преноси се с човека на човека
На срећу, западнонилски вирус не преноси се контактом међу људима, али може путем трансфузије крви, трансплантацијом органа, трансплацентарно са мајке на дете и дојењем.
Особа се може заразити само ако је ујео заражени комарац, а симптоми болести се јављају за три до 14 дана после убода.
Код око 80 одсто инфицираних ово обољење протиче без симптома, док остатак има благу клиничку слику. Тешка клиничка слика развија се код једног на 150 оболелих, а у ризику од таквог развоја болести су особе изнад 50 година и оне које имају неко хронично обољење попут депресије и кардиоваскуларних болести.
Наиме, тежи облик болести карактерише упала мозга (енцефалитис) и нема никаве карактеристике по којима се разлкује од осталих енцефалитиса.
Поред грознице и главобоље, у клиничкој слици долази до појаве укочености врата, дезоријентације, коме, тремора, конвулзија, мишићне слабости и парализе... Озбиљне неуролошке манифестације укључују губитак координације мишићних покрета, запаљење кичмене мождине...
Најраспрострањенији вирус који преносе инсекти
Овај вирус први пут је изолован и идентификован управо у области Западни Нил у Уганди 1937. године. Данас је овај вирус најраспрострањенији арбовирус односно вирус који се преноси инсектима на свету, а резервоар заразе су птице, углавном гаврани и чавке.
Иначе, циркулација овог вируса присутна је свуда на Европском континенту још од 60-их година прошлог века. У Букурешту је 1996. године избила прва епидемија међу људима. Током 2010. године еколошки фактори у Централној Европи и земљама Медитерана су погодовали трансмисији вируса Западног Нила на људе, тако да је у области централне Македоније у северном делу Грчке први пут регистрована епидемија овог обољења међу људима.
Симтпоми:
Блага клиничка слика:
- грозница,
- главобоља,
- мучнина,
- повраћање
Тешка клиничка слика:
- упала можданих овојница
- упала мозга
Мере превенције:
- Не боравите у подручјима где су тиграсти комарци
- Носите одећу која покрива ноге и руке
- Не излазите се комарцима у време периода најинтензивније активности - у сумрак и у зору
- Користите заштитне мреже против комараца на вратима, прозорима и око кревета
- Најмање једном недељно испразните воду из саксија за цвеће, посуда
- Уклоните одбачене гуме и друге предмете у којима може да са сакупи стајаћа вода
ЧЕКА СЕ ОПРЕМА, ПА ПРИМАЈУ ПРВЕ ПАЦИЈЕНТЕ: Убрзане припреме на Институту за реуматологију за оболеле од короне
"КОРОНА ГОРА ОД ГАНГРЕНЕ, УНИШТАВА ОРГАНЕ ДО НЕПРЕПОЗНАТЉИВОСТИ": Др Ристић детаљно о обдукцији преминулих од вируса
НОВИ ПАЗАР ЗАВИЈЕН У ЦРНО! Дан жалости, грађани оплакују смрт тројице младића и велики број преминулих од короне
ПРЕСТОНИЧКИ КРЕВЕТИ ПРЕБУКИРАНИ: Ако морате у болницу због короне, бићете премештени у један од ОВА ЧЕТИРИ ГРАДА
ГРАЂАНИ ОПСЕДАЈУ БОЛНИЦЕ САМО ЗБОГ ЈЕДНОГ ПИТАЊА! Корона или грип? Лекари објаснили разлике у симптомима