Три најчешћа проблема српских студената: Истраживање дало ЗАПАЊУЈУЋЕ РЕЗУЛТАТЕ
Највише времена проводе у активном коришћењу телефона
Највећи проблем студената у Србији је стрес - тако се бар изјаснило 53 одсто младих.
ВИРУС УЗИМА МАХА: У ужичкој Општој болници двоје пацијената у ТЕШКОМ СТАЊУ
МУШКО И ЖЕНСКО СРЦЕ ДРУГАЧИЈЕ ОБОЉЕВА: Српски кардиолози упозоравају да обавезно обратите пажњу на СЛЕДЕЋЕ УЗРОКЕ!
ВИШЊА ПРОЦВЕТАЛА У ЛОЗНИЦИ ДРУГИ ПУТ: Свештеник указује на предање и упозорава на ПРЕДСТОЈЕЋУ ЗИМУ
Остали здравствени проблеми на које су се жалили су болови у кичми и леђима (41 одсто) док поремећај сна представља највећи проблем за скоро трећину (31 одсто) студената. Друге тегобе које муче студенте јесу различити проблеми са очима и видом (25,3%), затим хормонски проблеми (18,4%), док су на петом месту тегобе с варењем и метаболизмом присутне код 17,3% студената.
Истраживање "Галенике" о навикама и здравом стилу живота студената такође показује да је у јуну ове године око 40 одсто испитаника редовно додавало витамин Ц у своју исхрану, 30 одсто је уносило минерале, а једна четвртина различите витамине, са циљем јачања имунитета организма.
Брига о сопственом здрављу подразумева превенцију, али и могућност обраћања адекватним институцијама и експертима који могу да пруже помоћ и посаветују студенте уколико имају било какве недоумице или питања. Резултати истраживања су показали да млади управо то и чине, па тако на питање коме се обраћају прво уколико имају одређени проблем: њих 26,8 одсто је рекло да савет тражи од лекара, са родитељима се консултује једна четвртина, а са пријатељима 17,6 одстоп, док се путем Гугла информише њих 16,3 одсто.
СЗО сматра да је превенција хроничних незаразних обољења витална и најважнија инвестиција у друштво, посебно код млађе популације ради грађења позитивних и здравих навика. Превенција изложености стресним ситуацијама, као и било којег другог обољења од круцијалног је значаја, јер само превентивним деловањем можемо спречити могућност даљег развоја било ког здравствених проблема са којима се студенти суочавају.
Навике студената
Док су се млади изјаснили да мање од десет одсто (9,4%) гледа телевизију више од три сата, резултати показују да испитаници узраста највише времена проводе у активном коришћењу телефона: 41,5 одсто користи мобилни до 3 сата дневно, трећина испитаних (33,5%) до 5 сати дневно, а 16 одсто чак и више од 5 сати дневно.
Ситуација са рачунарима и таблетима додатно указује на популарност преносивих мултифункционланих уређаја: 28,5 одсто младих користи их више од 3 сата.