ТРОБОЈКЕ ДАНАС КРАСЕ СВЕ СРПСКЕ ЗЕМЉЕ: Погледајте величанствене слике широм наших градова (ФОТО)
Датум 15. септембар изабран је јер је на тај дан, пре 103 године, пробијен Солунски фронт у Првом светском рату.
Празник Дан српског јединства, слободе и националне заставе установљен је прошле године, а изабрано је да то буде 15. септембар - Дан пробоја Солунског фронта.
Запослили сте се, а нисте завршили факултет: Ево како да наставите студије уз посао
ВИЈОРИ СЕ СРПСКА ТРОБОЈКА УСРЕД БУДВЕ: Грађани славе и честитају - срећан Дан српског јединства (ФОТО)
ПОСТАВЉЕНА НАЈВЕЋА СРПСКА ЗАСТАВА: Косовска Митровица спремна за обележавање великог празника (ФОТО)
Широм Србије, Републике Српске, српским срединама на Косову и Метохији, улице су окићене заставама. У Београду ће истакнуте грађевине бити осветљене бојама заставе - Мост на Ади, Бранков мост, палата Албанија.
Датум 15. септембар изабран је јер је на тај дан, пре 103 године, пробијен Солунски фронт у Првом светском рату. Дан када је пробијен Солунски фронт и данас многи оцењују као одлучујући за слом Централних сила у Првом светском рату.
Месец и по дана српска војска је потискивала непријатеља и ослобађала земљу, и омогућила да се српска застава поново завијори у Београду.
У народу се верује да црвена боја на застави Србије представља крв проливену за земљу, плава слободу и бескрај коме се тежи, док бела представља мајчино млеко које храни јаку српску децу.
Грађани целе Републике Србије и Републике Српске истакле су заставе на зградама, прозорима у Косовској Митровици, Сомбору, Нишу, Новом Саду, Требињу, Звечану, Челинцу.
Читаоци су на друштвеним мрежама објавили снимке и фотографије застава Србије.
Јуриш који више нико није могао да заустави - тако се описује подвиг српске војске који је наговестио крај Великог рата.
Већ првог дана пешадија је пробила 11 километара фронта. На првој линији биле су шумадијска дивизија са Степом Степановићем на челу и две француске дивизије.
За 45 дана борбе српска војска је прешла око 600 километара потискујући непријатеља и ослобађајући земљу.
Првог дана новембра српска застава се поново завијорила и у Београду.
За све време боравка на Солунском фронту, погинуло је око 9.000 српских војника, док је током пробоја страдало нешто мање од 700.