ТУГА! Преминуо познати професор Мирослав Гашић
Од 1983. био је редовни професор на на Природно-математичком факултету Универзитета у Београду, као и шеф Катедре за органску хемију од 1985. до 1996
Српска академија наука и уметности (САНУ) саопштила је да је данас у Београду, у 90. години, преминуо редовни члан Одељења хемијских и биолошких наука САНУ Мирослав Гашић, један од наших најистакнутијих хемичара, који је посебан допринос дао у изучавању хемије природних производа.
Дипломирао је 1959, докторирао 1964. године на Природно-математичком факултету Универзитета у Београду, а постдокторске студије завршио је при Вустерској фондацији за експерименталну биологију, Шрусбери, САД 1965. и на Калифорнијском Универзитету у Лос Анђелесу где је студирао од 1965. до 1967. године.
ПОСЛЕ СМРДИБУБА, СТИГЛО НАМ ЈОШ НЕШТО ГОРЕ! Мини шкорпије се ШЕТАЈУ по становима на Врачару (ФОТО)
"НЕМА ДИЛЕМЕ ДА СЕ УДАВИО" ТЕЛО ЗАКАЧЕНО ЗА СПЛАВ НА УМЦИ ЈЕ МАТЕЈ ПЕРИШ? Огласио се ФОРЕНЗИЧАР!
"НЕМА ДИЛЕМЕ ДА СЕ УДАВИО" ТЕЛО ЗАКАЧЕНО ЗА СПЛАВ НА УМЦИ ЈЕ МАТЕЈ ПЕРИШ? Огласио се ФОРЕНЗИЧАР!
Од 1983. био је редовни професор на на Природно-математичком факултету Универзитета у Београду, као и шеф Катедре за органску хемију од 1985. до 1996.
За дописног члана САНУ изабран је 1985. године, а за редовног 1994. Био је секретар Одељења хемијских и биолошких наука САНУ од 2002. до 2017, члан Председништва САНУ и члан Савета Галерије САНУ.
Поред тога, академик Гашић је био председник Српског хемијског друштва од 1997. до 2001. и Уније хемијских друштава Југославије, као и члан Међународне уније за чисту и примењену хемију (ИУПАЦ), Америчког хемијског друштва и Немачког хемијског друштва.
Аутор је више од 90 научних чланака у међународним научним часописима првенствено о природним производима мора (издвајање структура, биолошка активност), есенцијалних уља, органских реакција, итд.
За успешан вишегодишњи научно-истраживачки рад добио је бројне награде и признања, међу којима су: Окробарска награда града Београда (1988); Орден рада са црвеном заставом (1988); Медаља Срског хемијског друштва за трајан и изванредан допирнос науци (1997); Почасни председник Српског хемијског друштва (2006).
Српска академија наука и уметности у саопштењу напомиње да је његов одлазак велики губитак за Српску академију наука и уметности и свеукупну српску науку.