У НИШКОЈ ХАЛИ "ЧАИР" НА ЛЕЧЕЊУ 19 ПАЦИЈЕНАТА: Најстарији оболели од короне има 72, а најмлађи 27 година
Импровизована болница за смештај и лечење лакше оболелих од корона вируса у Хали "Чаир" у Нишу наставила је са пријемом оболелих тако да је са данашњим даном на овом месту укупно смештено 19 пацијената.
- Од 19 пацијената 11 су мушкарци, а осам су жене. Најстарији пацијент је рођен 1950. године, а најмлађи 1993. године. Сви оболели мају благе симптоме или се ради о асимптоматским пацијентима. Највећи број их је из Ниша, а има и пацијената и из Крушевца с обзиром на то да смо ми референтни центар за пријем тих пацијената са југоистока Србије - каже проф. др Горан Станојевић, помоћник директора Клиничког центра у Нишу и координатор за привремену болницу у "Чаиру".
ТАЧНО ОБЈАШЊЕЊЕ: Докторка Кисић растумачила шта се дешава када се деца инфицирају корона вирусом
Имунолог Јанковић отворено о увођењу ПОТПУНЕ ЗАБРАНЕ КРЕТАЊА: Боље да смо аутократе,него да умрете
Где још држављани Србије чекају повратак у земљу: Ево које летове планира Влада Србије и шта поручују свима
Он каже да се очекује у току дана пријем нових пацијената како из Ниша, тако и из других градова.
- Тестирање је кренуло, видећемо налазе тих тестирања. Очекујемо пријем нових пацијената. У свим случајевима су лаке клиничке слике, остали иду по одређеним клиникама. Пацијентима који се смештају у првремену болницу објашњавамо да је суштина да својим боравком на овом месту заштите своје породице, пријатеље, популацију, да заштите своју земљу - каже проф. др Станојевић
- Пацијенти ће се налазити на лечењу до момента до када два теста у распону од 48 часова буду негативна - додаје проф. др Станојевић.
Према речима др Станојевића, поред осталих садржаја у Чаиру је уведен је и бежични интернет. Хала Чаир током викенда почела је са пријемом оболелих са лакшом клиничком с ликом или без симптома а први пацијенти били су троје кинеских држављана који живе и раде у Нишу.
У хали "Чаир" налази се укупно 256 кревета а о пацијентима ће бринути укупно 90 сестара и 18 лекара, распоређених по сменама. Осим кревета, амбуланти, трпезарије, санитарних просторија, у хали "Чаир" су пацијентима на располагању и библиотека, тв сала, простор за бављење рекреативним активностима.
Војска Србије опремила је халу креветима и инвентаром крајем прошле недеље, у сарадњи са градом нишом и Клиничким центром у Нишу, који је унео неопходне медицинске апарате за дијагностику и праћење пацијената. Сви лекари и медицинске сестре су прошли обуку за рад у "ковид простору", каквим ће се сматрати хала "Чаир" од пријема првих пацијената. У халу су пребачени мобилни рендген, комплетна лабораторија, довољан број ЕКГ апарата, дефибрилатор, све што је потребно за једну болницу.
Уколико буде потреба за додатним капацитетима, Нишу је спремно још 280 постеља у основним школама "Мика Антић" и "Душко Радовић".
Специјалан број Министарства здравља за питања у вези са корона вирусом: 064 8945 235. Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут": 011 2684 566.
Мађарска Србији послала маске и заштитна одела: "Ово је израз поштовања и добрих суседских односа"
У Институту за кардиоваскуларне болести "Дедиње" 90 ЗАРАЖЕНИХ КОРОНА ВИРУСОМ: Међу њима лекари, сестре и пацијенти
Ово је припадник МУП-а који је преминуо од короне: Радован иза себе оставио жену и две ћерке
"Ае ту мајицу скини" Појавио се нови снимак са Сајма: Погледајте како Срби лумпују и за време короне (ВИДЕО)
Бака Рака је пре 102 године знала више о корони, него ми сада: Време је да прочитате ово и останете код куће