У ОБ Авала одржана радионица о одмрзавању дарованих јајних ћелија из Шпаније
Ембриолози из банке јајних ћелија "Овобанк" из Шпаније учествовали данас су на радионици о донираним јајним ћелијама, с циљем да колегама из Србије пренесу искуство и знања о одмрзавању дарованих јајних ћелија и њиховом коришћењу у поступку вантелесне оплодње.
Специјалиста гинекологије и акушерства Биљана Поповић Тодоровић из опште болнице Авала која је домаћин радионице рекла је за Танјуг да је тема дарованих репродуктивних јајних ћелија веома значајна и подсетила да је држава пре годину и по дана омогућила увоз репродуктивног материјала из Шпаније.
- То значи да можемо да помогнемо многим пацијенткињама и ове радионице су од кључног значаја јер рад са дарованим јајним ћелијама није једноставан, те је увек потребна додатна едукација и размена искустава између колега - рекла је Поповић Тодоровић.
Додала је да су едукације веома важне и за стручњаке, јер само правилном употребом донираног репродуктивног материјала може да се помогне пацијенткињама које не могу да остваре трудноћу са сопственим јајним ћелијама.
- Ово је веома значајно за све пацијенткиње старије репродуктивне доби и за све оне које су покушавале више пута, а нису успеле да остану у другом стању - истакла је Поповић Тодоровић.
Поповић Тодоровић је навела да је највећи број пацијенткиња које улазе у поступак вантелесне оплодње старије животне доби, односно имају више од 40 година.
- Минимум 20 одсто пацијенткиња које улазе у процес вештачке оплодње је старије од 40 година, од чега је чак 10 одсто са дарованим јајним ћелијама - каже Поповић Тодоровић.
Додала је да читаву грану медицине која се бави вештачком оплодњом одликује велики број иновација, те да је лекарима неопходна континуирана едукација, попут данашње.
Подсетила је да болница Авала има Уговор са Републичким фондом за здравствено осигурање (РФЗО) о пружању услуге вантелесне оплодње, који подразумева да се у тој клиници може обавити тај поступак за све пацијенте до 45. године, са сопственим или донираним репродуктивним материјалом.
Старији клинички ембриолог Милица Крстивојевић рекла је за Танјуг да је посао ембриолога заправо чување репродуктивног материјала у лабораторији, те спајање јајних ћелија и сперматозоида.
Додала је да је идеја едукације којој присуствују лекари из читаве Србије да се упознају са најновијим знањима и технологијама у овој области.
- Колеге из Шпаније нашим лекарима представљају начин који се врши одмрзавање јајних ћелија, будући да их Србија увози у замрзнутом облику - рекла је Крстивојевић.
Додала је да сви парови који после годину дана покушавања незаштићеним сексуалним односима не успевају да остваре трудноћу, односно имају неки облик инфертилитета, треба да се јаве гинекологу, а да се жене старије од 35 година јаве већ после шест месеци покушавања.
- Сваки програм вантелесне оплодње је због тога веома значајан за све који желе да постану родитељи - рекла је Крстивојевић.
Додала је да је уз помоћ вантелесне оплодње у свету рођено више од 8.000 беба.
Ембриолог Даниел Бајо Гардио рекао је за Танјуг да му ово није прва посета Београду, те да је циљ да колегама из Србије пренесе своја искуства и пружи техничку подршку клиникама и лекарима из Србије.
- Идеја је да понудимо квалитетну подршку другим клиникама како бисмо поспешили њихове резултате - рекао је Бајо Гардио.
Ембриолог Витандреа Фиуме рекао је да се иза поделе искуства крије жеља да ембриолози у Србији постигну добре резултате, као што је то случај у Шпанији.
- Делимо са колегама из Србије своја искуства и знања из лабораторијског рада, како би и они постигли што је могуће боље резултате - закључио је Фиуме.