ПОНОВО НА РЕКОРДНОМ НИВОУ: Један град у Србији је НАЈЗАГАЂЕНИЈИ, а ево шта је ГЛАВНИ РАЗЛОГ (ФОТО)
Имали смо мали предах и здравији удах претходних неколико недеља, а онда се од јутрос опет "зацрвенело" у Србији.
Загађење ваздуха грађане појединих места поново није заобишло, а поред Београда и Ваљева на које смо већ навикли да су увек на неславној листи, данас је ипак, најтеже становницима Суботице.
АУТО-МОТО САВЕЗ ИЗДАО ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ: ПРВА ПОЛЕДИЦА! На овим путевима ВОЗАЧИ морају да обрате посебну пажњу!
ДУГОРОЧНА ПРОГНОЗА ЗА ТРИ МЕСЕЦА! Пред нама НИКАД ЧУДНИЈА ЗИМА, а ево када ће нас ОКОВАТИ ЛЕД
У Великој Плани је ових дана у току асфалтирање чак 14 улица: Општина издвојила 430.000 евра
Јутрос је Ваљево са индексом загађености 162 био међу најзагађенијим градовима на свету, а испред њега неколико јединица му је бежао и Крагујевац са 172.
Ситуација се у међувремену мало променила, али када се погледају параметри, Београд, Ваљево, Ужице, Ниш и Крагујевац су загађени, док је Суботица у категорији "јако загађен".
Концентрација ПМ-10 честица је 70,5, а ПМ-2,5 је 58 микрограма по метру кубном, а како објашњавају метеоролози, узрок повишеном аерозагађењу, иако се не ложи "пуном паром" што је основни узрок загађеног ваздуха, јесте тренутно нешто виши ваздушни притисак и одсуство ветра.
- Што се тиче предстојећег периода када сезоне грејања буде на уобичајеном нивоу, очекују нас ниске температуре, одсуство струјања ваздуха и повећану влажност ваздуха, што ће све, као што смо већ сведоци у зимским месецима, проузроковати задржавање загађеног ваздуха изнад града у виду смога - каже Биљана Младеновић, руководилац за квалитет ваздуха Завода за јавно здравље Ваљева.
Конкретно у Ваљеву, како објашњава Биљана Младеновић, ова два чиниоца утичу да је тренутни узрок повећане вредности полутаната у ваздуху, нарочито ПМ-10 честица, саобраћај, односно, издувни гасови аутомобила који су такође велики "произвођачи" ПМ-10 честица.
Да су саобраћај и велики број индивидуалних котларница које користе чврсте енергенте, највећи изазивачи аерозагађења, рекао је и градоначелник Ваљева Слободан Гвозденовић. Он је, наиме, на седници Скупштине града, након што су одборници чули извештај стручног тима за смањење аерозагађења са предлогом мера и активности које се могу примењивати у наредном периоду, рекао да се са неким примедбама слаже.
Градоначелник је додао да ће, као решење, локална власт изместити саобраћај из центра града, "али за то је потребно време и новац".
Судећи по лепом времену, сунчаном дану и ветру који дува, грађани и еколози кажу да тренутно ваздух у Суботици сигурно није најзагађенији.
- Највећи узрочници загађења су индивидуална ложишта и саобраћај. Примећујемо све више аутомобила у саобраћају. Катастрофалан ваздух имамо нарочито ако је низак притисак, као што је то било у петак увече. Тренутно, не можемо рећи да је присутно велико загађење. Дува ветар, напољу је заиста лепо, хладно, али ваздух прија - каже Сњежана Митровић из Сектора за одрживи развој при Отвореном универзитету у Суботици.
Лошијем квалитету уваздуха доприноси и индустрија, али у мањој мери, пошто потенцијалних загађивача из привреде тренутно у Суботици има мање.
Највише примедби на ваздух имају становници приградских насеља и то зими у вечерњим сатима.
- Немамо организован начин грејања у насељу. На светлости уличне сијалице најбоље се примети да загађени дим куља, али се смрад из ложишта и осећа. Људи ложе пластику и разни отпад, ретко ко води рачуна о томе - каже Суботичанка из насеља Макова седмица.
Најчешће је после зимског сунчаног дана у предвечерје и увече ваздушни притисак низак и тада тежак мирис паљевине, дим и издувне гасове нема шта да понесе даље.
ЗАБЕЛЕЛИ СЕ ВРХОВИ СРБИЈЕ: Погледајте ПРВИ СНЕГ ОВЕ ГОДИНЕ! МАГИЧНИ ПРИЗОРИ! (ФОТО)
КАД СУ УШЛЕ У ВОЈНУ АКАДЕМИЈУ НАСТАО ЈЕ МУК! Погледајте како најлепше девојке Србије рукују ОРУЖЈЕМ (ФОТО)
"АНЂЕО НАС ЈЕ УЈЕДИНИО" Улица у којој је рођен Деспот, дечак лептир, могла би да понесе његово име
Помоћ из Србије у року од три сата стигла у Албанију: ВУЧИЋ ПОКАЗАО ДА ХУМАНОСТ НЕ ЗНА ЗА ГРАНИЦЕ! (ФОТО)
О ЊИМА ПРИЧА СРБИЈА: Аца (11) је лежао у болници, није имао ни слаткише, ни воће, али су ЂАЦИ то променили