У СРБИЈИ БЕБА ОД 15 МЕСЕЦИ ЗАРАЖЕНА ХИВ-ом! Антић разбио митове о преношењу вируса - овако може да се СПРЕЧИ болест
Знате ли заиста како се преноси ХИВ, а како га не можете добити? Вирус хумане имунодефицијенције у Србији је, од почетка епидемије, убио више од хиљаду људи.
Извршни директор Уније организација Србије које се баве заштитом људи који живе са ХИВ вирусом или АИДС-ом, Владимир Антић, гостовао је у Јутарњем програму Прве и разбио митове везане за преношење вируса.
ПРИМИЛИ СТЕ ТРЕЋУ ДОЗУ ФАЈЗЕРА? Добре вести - погледајте колико ово цепиво смањује ризик од инфекције
СТИЖЕ СНЕГ И У НИЖИМ КРАЈЕВИМА СРБИЈЕ: Метеоролог Ђурић објавио детаљну прогнозу - крај недеље доноси прави ВРЕМЕНСКИ ОБРТ
"КАД ЗАСПИМ ЧУЈЕМ КАКО ДЕЦА ВРИШТЕ, КАКО ЉУДИ ВИЧУ И ГУШЕ СЕ ОД ДИМА" Српски држављанин описао стравичну несрећу у Бугарској
Антић је набројао и колико је случајева у Србији, колико смртних исхода и како нас слаба информисаност успорава на путу ка искорењењу ове епидемије. У Србији је на ХИВ позитивна и беба од 15 месеци, а то је могло да буде спречено на једноставан начин, рекао је он.
- У Србији, ми од почетка епидемије 1985. године, закључно са јучерашњим даном имали 4.317 потврђено присуство вируса. Од тога, 1.189 умрло је директно од сиде, а 136 од друге болести, званично у Србији око 2.992 особе живе са ХИВ вирусом. Прошле године било је мање тестирања, имали смо само 55 откривених позитивних, а ове године већ имамо 120 потврђено позитивних од којих је 34 у стадијуму АИДС-а - рекао је он.
Људи мисле да немају разлога за бригу, или не желе да се тестирају да их не би "неко видео" тамо. Боје се стигматизације и верују у старе приче о томе да је ХИВ смртна пресуда, а у питању је хронична болест с којом се чак и у Србији живи, јер постоји ефикасна терапија коју покрива осигурање.
- Око 50 одсто дијагностикованих случајева код нас, нових, већ је у АИДС стадијуму. То значи да се касно јављамо на тестирање. Постоје и бојазан, и недовољна информисаност. Људи мисле да је то баук, да нису имали ризичан сексуални однос... У Србији људи и даље умиру од АИДС-а. Ове године је умрло десет позитивних, од којих седморо од АИДС-а а троје позитивних од других болести. У Европи је тај број испод десет људи годишње и желели бисмо да и код нас буде тако - рекао је он.
Антић је подвукао да тестирање не кошта ни динара, можете га урадити свуда и не морате да понесете ни идентификациони документ. Не морате чак ни да кажете име и презиме.
- Рутинска тестирања су добровољна, анонимна и бесплатна, можете их урадити у било којој здравственој организацији или удружењу за борбу против ХИВ-а. Без идентификационог документа, без једног динара, без имена и презимена. Тест и саветовање трају укупно десет минута - рекао је он.
- Многи мисле да ће, ако им поставе дијагнозу, сутра да заврше свој живот, што није тако, а боје се и стигматизације и дискриминације. Ситуација код нас боља је него раније, али се и даље бележе забрињавајући случајеви да су ХИВ позитивни пацијенти стигматизовани у здравственим установама. Немамо свест ни код здравствених радника да неће добити вирус руковањем, пољупцем, купањем у истом базену - рекао је он.
Само су три начина на која се ХИВ вирус преноси - незаштићеним сексуалним односом, са мајке на дете и коришћењем заједничког прибора код интравенозне примене лекова или дроге. И то само у случају да је "друга" особа заражена, а да не узима терапију.
- Ако је особа ХИВ позитивна и узима терапију која делује како треба, та особа не може да пренесе ХИВ. Ни партнеру, ни потомству, јер је ПЦР тест негативан - рекао је он.
Нажалост, у Србији је тренутно беба од 15 месеци заражена ХИВ-ом. Мајци није урађен тест који се иначе препоручује трудницама.
- Ми смо забележили случај да је са мајке на дете пренет ХИВ вирус, то не сме да се дешава. Имамо бебу од 15 месеци која је ХИВ позитивна јер мајка није открила на време свој статус. А постоји препорука у стручним водичима да је обавеза гинеколога да препоручи трудници тестирање. Онда добије терапију, примењују се мере на порођају и дете може да буде рођено потпуно здраво. Та одговорност је на мајци, гинекологу и целом друштву - рекао је Антић.
- ХИВ позитивни људи су успешни спортисти, уметници, директори, одговорне мајке... Што пре прихватимо да је ово хронично обољење, ти људи неће морати више да се крију - рекао је Антић и додао да је идеја да едукацијом и радом, на глобалном нивоу, епидемија ХИВ-а буде заустављена до 2030. године.