У Златиборском округу пожари прогутали 500 хектара шуме: Зашто су пожари на овом подручју најчешћи?
Материјална штете од пожара су милионске али су још веће еколошке и социјалне које није лако ни проценити а надокнадити није ни могуће
Само током последњих месец дана у Златиборском округу пожари су прогутали око 500 хектара четинарских шума, чија су стабла неретко вековна.
НА ГРАНИЧНОМ ПРЕЛАЗУ КИЛОМЕТАРСКЕ КОЛОНЕ: Чекања дужа од три сата, нервозни возачи трубе
МАЛО ЈЕ РЕЋИ "НАОРУЖАЈТЕ СЕ СТРПЉЕЊЕМ" - ПАКАО НА ГРАНИЦАМА: Негде се чека и по три сата!
РХМЗ ИЗДАО НОВО УПОЗОРЕЊЕ: Паклени дани пред нама, ови делови земље су први на удару
Најугроженије су четинарске шуме, а како више од 90 одсто четинара расте у Златиборском округу, тако су и пожари на овом подручју најчешћи.
Материјална штете од пожара су милионске али су још веће еколошке и социјалне које није лако ни проценити а надокнадити није ни могуће.
Регионална асоцијација власника приватних шума "Оморика", која делује на територији Златиборског округа, истиче да је превенција једини начин, посебно у приватним шумама које чине половину шума у Србији.
- Да се приватне шуме које нису уређене и којима се не газдује на начин како се газдује државним шумама, приведу таквом начину газдовања, јер на такав начин црпимо највећу корист од шума и штитимо их од разних непогода, пожара - каже председница "Оморике" Јасминка Диздаревић.
Основне превентивне мере у заштити шума од пожара подразумевају изградњу довољно густе мреже противпожарних путева и шумских просека којима се већи шумски комплекси физички раздвајају на мање.
- Власници приватних шума су тренутно најзаинтересованији за изградњу шумских путева због приступа својим шумама, тако и противпожарних путева, које могу да користе за санацију од пожара - истиче Саво Бешлић, председник Скупштине асоцијације.
Власници приватних шума, које чине око 50 одсто шума у Србији, често нису упознати са законским могућностима које имају и због тога су битна удружења која ће помоћи власницима шума и кроз пројекте које спроводе.
- Појекат који се тренутно реализује ''Од шума за шуме'' фокусиран је на средства буџетског фонда за шуме са локалног нивоа. Републици припада 70 одсто тог фонда и пласира се кроз Управу за шуме, док 30 одсто тих средстава може да се користи кроз буџете локалних самоуправа. То се до сада није догађало јер систем поврата новца у локалне самоуправе није најбоље уређен и локалне самоуправе нису свесне постојања овог новца .У Златиборском округу то је преко 10 милиона динара на годишњем нивоу које остаје неутрошено за унапређење стања шума - наглашава шумски инжењер Ђорђе Марић.
Превентивне мере су најбитније у спречавању пожара али и едукација јавности, поручују из "Оморике".