УБУДУЋЕ ВЕЋА УЛОГА ОПШТИНА: Ово су нове измене и допуне Закона о престоници
Парламент усвојио измене и допуне Закона о престоници, следи усвајање Статута.
Ускоро другачија организација у граду. Биће омогућено да приградске локалне самоуправе имају своја јавна предузећа.
Скупштина Србије усвојила је у среду измене и допуне Закона о главном граду, којима се омогућава децентрализација града, повећавају надлежности општина и самим тим повећава квалитет живота грађана. Према речима заменика градоначелника Горана Весића, план надлежних је да се до краја јуна или најкасније до средине јула усвоји нови Статут града Београда, чиме ће престоница имати другачију организацију.
Захваљујући усвојеном Закону, седам приградских општина ће бити у приградској зони, а десет градских у градској. Једна од најважнијих промена је то што ће десет градских општина убудуће вршити легализацију до 400 квадрата и издавати грађевинске дозволе до 1.500 квадрата. С друге стране, приградске општине ће моћи да легализују до 3.000 квадрата и издају грађевинске дозволе до 5.000 квадрата.
СВИ СУ ДОБИЛИ РАК! Ово је УКЛЕТО СРПСКО БРДО на које је НАТО бацио ТОНЕ УРАНИЈУМА (ФОТО/ВИДЕО)
СВЕТЛИ ПРИМЕР ПОВРАТКА ПОДНО ДИНАРЕ Србин обновио кућу у Губину, велики број и даље уништен
МАЈКА ЧЕТВОРО ДЕЦЕ НЕМА НИ ЗА ХРАНУ! Ово је најтужнији оглас у Србији! Има ли неког ко хоће да помогне? (ФОТО)
- Приградске општине добиће право да ван плана генералне регулације доносе урбанистичке планове, уз сагласност Града, што ће им омогућити да се брже развијају и боље привлаче инвеститоре. Осим тога, Закон ће омогућити да приградске општине, уз сагласност града, имају своја јавна предузећа - најавио је Весић.
Поменути закон је, према Весићевим речима, резултат једногодишњег рада Града и ресорних министарстава, а сви су заједнички нашли боља решења за функционисање престонице.
- Нажалост, општине Младеновац, Лазаревац, Врачар или Стари град имају мање овлашћења него било која мала општина у Србији, што није нормално и отежавало је функционисање града. Политика садашње власти је да се изврши децентрализација, али не науштрб ефикасности - рекао је Весић.
ФОРМИРАЊЕ УСЛУЖНИХ ЦЕНТАРА
Како је истакао заменик градоначелника, децентрализација ће бити готова када општине, поготово приградске, буду почеле да праве услужне центре. Тако би највећи део посла који грађани треба да обаве у општини могли да обављају у насељима која су део те општине.