"КАД СЕ ДЕВОЈКА ОБЕЋА, НЕМА НЕЋУ" Да ли ће нови закон спречити малолетничке бракове?
У Србији се сваке године склопи 2.000 дечјих бракова
Мајка је своју малолетну кћерку без било каквог разговора и објашњења послала од куће са кесом ствари и изјавом да је тај младић њен муж.
- Кад се девојка обећа, онда то стоји, нема нећу - речено јој је. Девојчица због страха није смела ништа да каже, само је плакала.
У кући где су је удали, односно продали, живела је с тим човеком и његовом породицом. Истог дана када је дошла била је приморана да има свој први сексуални однос са "супругом" након чега је добила батине и претње, што се свакодневно понављало.
Касније је "супруг" девојчице постао њен макро, и присиљавао ју је да се бави проституцијом, да краде, док су је код куће сматрали својом слушкињом. Након бројних покушаја бекства, девојчица је помислила да је пронашла спасиоца, али је и он био насилан и наставио да је приморава на проституцију. Следећи пут када је успела да побегне, трећи "спасилац" ју је присиљавао на тешке физичке послове и психички и физички злостављао.
СВЕ КРЕЋЕ ИЗ ПОРОДИЦЕ: Ово су ДВЕ најчешће ГРЕШКЕ родитеља због којих дете постаје насилник!
Помозимо себи и другима: Црвени крст започиње кампању "ЖИВ СИ ГДЕ ЈЕ АЕД"! (ФОТО)
О ОВОМЕ СЕ ЋУТАЛО ДЕЦЕНИЈАМА: Тито НАШАМАРО Јованку због 60 ГОДИНА МЛАЂЕ девојке - била на ИВИЦИ ДА ГА УБИЈЕ
Девојчица је успела да побегне и опорави се од трауматичних искустава уз помоћ Удружења грађана Атина које је кроз студију случаја ове једанаестогодишње Ромкиње присиљене на брак открило везу између присилних бракова и модерног ропства. У Србији се сваке године склопи 2.000 дечјих бракова, а наша земља би тек сада, судећи према најновијим изменама и допунама Породичног закона, требало да их укине.
- Нове "супружничке" одговорности обично приморају девојчице да напусте школу, имају сексуалне односе са својим "супрузима" и рађају и одгајају децу - каже Јелена Хрњак из Удружења грађана Атина за борбу против трговине људима и свих облика родно заснованог насиља:
- За већину девојчица, дечји брак је доживотна казна. Из угла УГ Атина, "дечји брак" је термин за сексуално злостављање деце, нарочито девојчица, које је у одређеним друштвеним и културним контекстима "озакоњено" браком. Заиста је беспредметно у 2019. години имати тако гнусну појаву у друштву, попут ове. Од свих девојчица са којима смо радиле никад ниједна није знала када и за кога ће се удати - истиче Јелена Хрњак.
- Та деца, када иду у иностранство, одлазе са сагласношћу својих родитеља, и на граници неко види да ромска девојчица одлази са старијим људима који јој нису родитељи. Пре тога се одводе код гинеколога да би добиле извештај да су невине, буду исписане из школе одмах после прве менструације да би се очувала невиност. Поента је да су сви индикатори ту, да сваки део система види шта се дешава и сви нормализују то и сви стављају у фиоку културе - објашњава Хрњак.
- Када причате с том децом, рећи ће да су мислила да тиме чине добро себи и услугу својој породици, јер претходно нису имала средства за живот и школовање, имала су егзистенцијални притисак. Долазиле су нам девојчице које нису знале да разликују боје и све дане у недељи, биле су тотално образовно запостављене - каже Јелена Хрњак.
ПРВИ ПУТ ПОСЛЕ ИЗЛАСКА ИЗ БОЛНИЦЕ: Патријарх Иринеј присуствовао литургији у Саборној цркви
ПОЈАЧАНА КОНТРОЛА САОБРАЋАЈА У ЧЕТВРТАК: Ево шта је разлог за посебан опрез тога дана
"ГОВОРИ СРПСКИ ДА ТЕ ЦЕО СВЕТ РАЗУМЕ": Ево које НАШЕ РЕЧИ користе и ЕНГЛЕЗИ!
Члан 23 Породичног закона (став 1) и до сада је врло јасно одређивао да брак не може склопити лице које није навршило 18. годину живота, уз став 2 који говори да суд може, из оправданих разлога, дозволити склапање брака малолетном лицу које је навршило 16. годину живота, а достигло је телесну и душевну зрелост потребну за вршење права и дужности у браку. Изменама Породичног закона ће се укинути и та могућност да дете старије од 16 година ступи у брак. За родитеље који уговарају такве бракове предвиђене су казне због кривичног дела, као и за пунолетне особе уколико започну заједнички живот с малолетником.
- Став 1 законског члана је врло јасан и говори да је дечји брак заправо забрањен, поставља се питање како је долазило ипак до кршења одредаба овог закона и на који је начин (не)поступано од стране органа који имају мандат да у овим ситуацијама поступају. Члан 24 истоименог закона односи се на слободну вољу ступања у брак – "Брак не може склопити лице чија воља није слободна". Доводи се у питање и ово – да ли и на који начин су процењивана деца која су наводно својом вољом ступала у брачне заједнице - каже Јелена Хрњак.
Она поставља питање за предлагаче закона: "Како ће заштитити децу која су присиљена на бракове кад знамо да су то бракови који се не склапају формално правно већ су договорени и склопе се тако што девојчица одлази из своје примарне породице у ко зна шта и ко зна коме?"
О томе како је могуће да Србија још увек није забранила малолетничке бракове, она каже да је то доказ да су традиција и обичај изнад сваког права и да су многи закони који се односе на породице и децу дизајнирани тако да инкорпорирају праксе које су јаке и заступљене у друштву, без улажења у то да ли је пракса насиље или не. У највећем броју случајева пред судовима се нису водили поступци за кривично дело трговине људима, а родитељи су осуђени за дело малолетничког брака и актуелно одслужују казну условно.
- Имамо и случај баш од ове године, где је девојчица сама у два наврата пријавила да родитељи планирају да је продају и да је изостала адекватна реакција - наводи Јелена Хрњак.
- Не да ми немамо довољно нормативних решења којима би се санкционисало закључење дечјег брака, већ се овде вртимо око нечињења, односно окретања главе представника појединих институција да поступају када виде да је девојчица присилно удата или штавише продата, што такође често иде уз закључење дечјег брака, а то је онда додатно кривично дело, трговина људима - истиче саговорница.
"БОРБА ТРАЈАЛА ДВА САТА" Пецарош из Апатина ухватио ПРАВУ НЕМАН! (ВИДЕО)
"ХОЋЕ ДА ИХ ДЕЧАЦИ ПРИМЕТЕ" Да ли су девојчице данас агресивније или туку друге јер су жељне популарности?
МЛАДИ ЉУДИ КОЈИ ПОМЕРАЈУ ГРАНИЦЕ: Обарање ГИНИСОВОГ РЕКОРДА у Новом Саду! (ФОТО)
Рани бракови и продаја деце нису искључиво везани за Роме, како се мисли, већ се то дешава и девојчицама из различитих руралних подручја Србије чије су породице до те мере сиромашне, маргинализоване и дискриминисане да их продају или присиљавају на дечји брак. Те девојчице препознају се као жртве трговине људима због тога што су биле приморане на брак са знатно старијим мушкарцима. Дечји брак није ограничен на одређене земље, културе или религије, већ се дешава свугде у свету. То није само обележје земаља које се боре са сиромаштвом.
Према последњим доступним подацима, у Европској унији само четири земље имају потпуну забрану брака особа младих од 18 година (Холандија, Немачка, Шведска и Норвешка). У Бугарској постоји сајам невеста на који су и девојчице из Србије одвођене, а како изгледа њихова продаја на лицу места може да се види и на Јутјубу.
Чак 57 одсто девојчица из ромске популације ступа у брак пре 18. године, податак је из Истраживања вишеструких показатеља положаја жена и деце (МИЦС) које је рађено 2014. године.
Ређина де Доминићис, директорка УНИЦЕФ у Србији, каже да је истраживање тада указало на значајан пораст броја дечјих бракова – подаци прикупљени 2005. године истом методологијом регистровали су 46 одсто оваквих случајева.
- На глобалном нивоу се у последњих десет година пракса дечјих бракова смањила за 15 одсто што значи да је око 25 милиона дечјих бракова спречено. Дакле, позитивна промена је могућа. Промена треба да се деси и у ромској и у већинској заједници. Удаја пре 18. године представља озбиљно кршење људских права и утиче на право девојчица и жена на здравље, образовање, једнакост и право на живот без насиља- објашњава директорка УНИЦЕФ.
Она напомиње да је почетком ове године, у партнерству са Координационим телом за родну равноправност Владе Републике Србије успостављена Националну коалиција за окончање дечјих бракова. Показало се да постоји снажан социјални притисак и очекивање да морају да се поштују уврежене норме и обичаји везани за удају.
- Скоро четвртина (23%) мајки девојчица са којима смо разговарали мисли да има предности ако се кћерка уда пре 18. године, јер брак осигурава њену честитост. Девојчицама недостају позитивни узори и примери, као и подршка у свим системима да би наставиле школовање и одложиле удају. На пример, 35 одсто девојчица у ромским насељима не познаје ниједну девојку која је завршила средњу школу, а око 60 одсто не познаје девојку која је запослена - рекла је она.
Због Нађе се цела Србија ујединила, а ево шта се дешава сада са њом
ЕВО КАКО СЕ ПРАВИЛНО ЧИСТИ ВЕШ-МАШИНА: Уштедите НОВАЦ и продужите јој радни век за ДЕСЕТ ГОДИНА
НАРОД ПОБЕДИО МИНИХИДРОЕЛЕКТРАНЕ: Бришу се локације МХЕ са Старе планине (ВИДЕО)
Чак 70 одсто девојчица мисли да се све девојке из заједнице удају пре 18. године. Социјални радници који се сусрећу са дечјим браковима неретко кажу да се осећају немоћно, да не верују да је промена могућа јер је у питању традиција у коју не могу да се мешају. Суочавамо се и са тешко објашњивим нескладом података.
На пример, центри за социјални рад су током 2018. године издали 174 сагласности за склапање малолетничких бракова, док Републички завод за статистику у истом периоду извештава о укупно 1.419 заснованих малолетничких бракова (1.215 девојчица и 204 дечака), напомиње Ређина де Доминићис. Погрешно је и о томе говорити као о каквој традицији, јер је то тешко кршење права детета.
- Ако неке традиције овде и има, то је онда традиција насиља и зато јој се мора стати на пут. Изузетно је опасно да се говори о овоме као о обичајном праву, јер је то онда алиби за нечињење надлежних органа али и за наше криво разумевање и нереаговање, кад се каже то је њихов обичај, шта ја имам ту да се мешам. Дечји брак је насиље према детету којим се детету жртви наноси ненадокнадива штета и дуготрајне трауматске последице - истиче Јелена Хрњак.
КАКО ЈЕ НАСТАО ГАСТАРБАЈТЕР? Тог октобра 1968... (ВИДЕО)